Trafik Sigortalarını Karşılaştır

Motorlu Taşıtlar Vergisini Nasıl Öderim?

Güncelleme: 29.03.2018
Motorlu Taşıtlar Vergisini Nasıl Öderim?

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) kara taşıtları, uçak, helikopter ve motorlu deniz taşıtları için geçerli olup, yılda iki kere Ocak ve Temmuz aylarında iki taksit ile ödemesi yapılan bir vergi türüdür. Karayolları Trafik Kanunu’na istinaden trafik sicil kaydı bulunan her araç, sicil kaydı silinene kadar bu vergiyi ödemeye devam etmek zorundadır. 


Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplamanızı MTV Ödeme aracımızdan anından ve kolayca yapın.

Araç sahipleri, Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinde “Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama” sekmesi aracılığıyla, gelecek dönemlerde ne kadar vergi ödeme yapmaları gerektiğini hesaplayabilir. Araç sahipleri ilgili dönemdeki vergi borçlarını da yine bu web sayfası aracılığıyla öğrenebilir.

Vergi Dairesinde ödeme yapacaksanız;

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ödemesi aracın kayıtlı olduğu il veya ilçedeki vergi dairelerinde yapılabilir. Vergi dairelerine ek olarak, anlaşmalı olan bankalar aracılığıyla ödemenizi yapabilirsiniz. 

Kredi kartı ile ödeme yapacaksanız;

Kredi kartı ile ödeme yapacaklar için Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web sayfasında bulunan Kredi Kartı ile Ödeme seçeneği sayesinde oldukça kısa bir sürede vergi borcu ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. 

İnternet aracılığıyla vergi borcu ödemenizi yapabilmeniz için öncelikle kredi kartınızın internet üzerindeki alışverişlere açık olduğundan emin olmalısınız. Gelir İdaresi Başkanlığının internet sayfasında, anlaşmalı bankaların kredi kartlarıyla ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yapacağınız ödemeler sistemde tek çekim olarak görülse de isteğiniz doğrultusunda bankaların sunduğu taksit imkanlarından da faydalanabilirsiniz.

Ödemenizi gerçekleştirdikten sonra bankalar size herhangi geçerli belge vermeyeceği için sistem üzerinden yapmış olduğunuz ödeme sonrasında verilen e-dekontlar vergi makbuzu yerine geçmektedir. Ödemenizi gerçekleştirdikten sonra ekranınızda çıkacak ödemenin başarıyla tamamlandığını belirten sayfayı PDF olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Buna Vergi Dairesi Ödeme Alıntısı Belgesi denmektedir. Bunun dışında bankalardan tahsilat makbuzu da alabilirsiniz. 

                                        Yıllık araç bakım masrafınızı hesaplamak istiyorsanız tıkla »

Yeni Taşıt Alımında Vergi Ne Zaman Ödenir?

Aracınızı takvim yılının ilk altı aylık döneminde -Ocak-Temmuz aralığında- ve birinci taksitin ödeme süresi geçtikten sonra alınmışsa, ilk taksit bir ay içinde, ikinci taksit ise Temmuz ayında ödenir. Taşıt,  takvim yılının son altı aylık döneminde -Temmuz-Aralık- ve ikinci taksitin ödenme süresi geçtikten sonra alınmış ise ikinci taksit de bir ay içinde ödenir.  Birinci taksit ise ödenmez. MTV taksit işlemleri hakkında daha detaylı bilgi için MTV Taksitlendirme yazımızı inceleyin.

Engelli Araçlar da Motorlu Taşıtlar Vergisi Öder mi?

Engellilik derecesi % 90 ve daha fazla olan malul ve engellilerin adlarına kayıtlı taşıtları ile bu duruma uygun hale getirilmiş tüm araçlar motorlu taşıtlar vergisinden muaf sayılmaktadır.


Trafik sigortası tekliflerinizi anından Trafik Sigortası sayfamızdan alabilir, aracınızın yasal değerini Kasko Değer Listesi sayfamızdan hesaplayabilirsiniz.


Ödemeler Zamanında Yapılmazsa Ne Olur?

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesinin geciktiği durumda araç sahiplerine ceza uygulanmaktadır. Ocak ayında yılın ilk taksitini ödemediğiniz halde, Temmuz ayındaki ikinci taksiti ödemek isterseniz öncelikle geçmiş borcunuz tahsil edilecektir. Eğer araç sahibi her iki ödemeyi de yapmadıysa araç sahibine ilk olarak uyarı gelir. Sonrasında hâlâ araç sahibi ödemeyi gerçekleştirmediyse Maliye Bakanlığının uygulamasıyla araç sahibinin banka hesaplarına e-haciz konulacaktır. Böylece ödenmemiş tüm vergiler e-haciz yoluyla tahsil edilmiş olacaktır. 

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

0,0 Puan