Köpek Bakımı Nasıl Yapılır?

Güncelleme: 31.05.2022 Yayımlama: 30.05.2022 | Okuma Süresi: 3 dk.

İnsanların en sadık dostlarından olan köpekler, evlerimizde de en fazla beslediğimiz hayvanlardan. Binlerce yıl önce evcilleştirdiğimiz köpekler, eğitilebilir olmaları sebebi ile daima insanların yakınında olmuşlardır. Evde köpek bakmanın psikolojik faydalarını ortaya koyan birçok araştırmanın yanı sıra, köpekler evinizin ve sevdiklerinizin güvenliğini de sağlar.

Bununla birlikte köpek sahiplenmenin getirdiği bazı maddi ve manevi sorumluluk vardır. Köpek sahiplenmeden önce, bu sorumluluklara hazır olduğunuzdan emin olmalısınız. Sahiplenildikten sonra terk edilen köpeklerin, dışardaki hayata tekrar uyum sağlamaları oldukça zordur. Bu sebeple aşağıdaki başlıklarla açıkladığımız, köpek bakımının gerektirdiği konulara hazır olduğunuzdan emin olmalısınız. Köpek bakımı masrafları hakkında detaylı bilgi için evcil hayvan masrafları yazımızı okuyun.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Akbank Axess
Ödül Para/Puan 500 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Bonus Gold
Ödül Para/Puan 300 TL
Yıllık Ücret 188 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Beslenme

İnsanların yediği birçok gıda, köpekler için uygun değildir. Köpeklerin bağışıklık ve sindirim sistemi için en uygun gıda, köpek mamasıdır. Köpeğiniz için en uygun mamayı, veterinere danışarak ırkı ve cinsine göre seçebilirsiniz. Çikolata, şekerli gıdalar, çiğ et ve süt ürünleri, köpeklerin kesinlikle yememesi gereken besinlerdendir.

Yürüyüş

Köpekler, gün içinde sık sık fiziksel aktiviteye ihtiyaç duyarlar. Fiziksel aktivitenin yanı sıra, tuvalet için de köpekler günde en az iki kere yürüyüşe çıkarılmalıdır. Yine köpeğin ırkı ve cinsine göre hareket ihtiyacı farklılık gösterebilir. Küçük apartman daireleri için çok uygun olmayan büyük ırk köpekler, kısıtlı hareket alanları sebebiyle psikolojik olarak etkilenebilirler.


Evcil hayvanların birçok masrafını kapsayan evcil hayvan sigortası hakkında detaylı bilgi için tıklayın.


Eğitim

Evde besleyeceğiniz köpeğin bazı komutları anlamaları ve uygulamaları gerekir; bu sebeple temel bir eğitim almalıdır. Daha önce bir köpek eğitimi tecrübeniz yoksa, profesyonel bir yardım alabilirsiniz. Hem tuvalet hem de davranış eğitimi, köpekler için olmazsa olmazdır.

Temel Eğitim İpuçları

Köpek eğitiminde ceza ve ödül yöntemi kullanılır. Özellikle ödüllendirme, köpekler için oldukça teşvik edicidir. İstediğiniz şeyi yaptığında köpeğinize ödül maması verebilir, onu övebilir ya da sevebilirsiniz.  Vereceğiniz cezalar ise asla köpeğin canını acıtmamalıdır. Köpeğiniz istenmeyen bir davranış gösterdiğinde; eliniz yerine katlanmış bir gazete kağıdıyla burun üstüne hafifçe vurabilirsiniz. Yavru köpekleri eğitirken, köpeğin hareket alanını kısıtlamak da bir yöntemdir. Ancak; elbette köpeği uzun süre boyunca çok küçük alanlara kapatmak doğru değildir. Evde bazı odaların kapısını kapatmak, köpeğinizin bu alanın yasaklı bölge olduğunu öğrenmesini sağlayabilir.

Sağlık

Köpekler, belirli bir yaş ve ağırlığa ulaştıktan sonra aşıları başlar. Karma aşı, bordotella aşısı, kuduz aşısı, korona aşısının yanı sıra gerekli görülmesi durumunda lyme ve milkozis profilaksi aşıları yapılmalıdır. Aşılarının yanı sıra belirli aralıklarla iç ve dış parazit uygulamaları yapılmalıdır. 

Yavru köpeklerde, fiziksel muayene de önemlidir. Bir hastalık belirtisi varsa erken teşhis, tedavide başarı şansını oldukça artırır. Rutin bakımların yanı sıra köpeğinizde halsizlik, iştahsızlık, yürüme bozukluğu, olağan dışı agresiflik gibi durumlar varsa yine veterinere başvurmanız gerekir. 

Tüy Bakımı

Tüy bakımı da köpeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir. Köpekler, yılda iki kez tüy dökme dönemine girerler, bu dönemlerde fırça ve tarakla tüylerin sık sık temizlenmesi gerekir. Uzun tüylü köpekler her gün, kısa tüylü köpekler ise haftada birkaç gün taranmalıdır. Köpeğinizi sık sık taramazsanız, deri hastalıkları görülme olasılığı oldukça artar.

Yıkama

Kedilerin aksine köpekler, yıkanarak temizlenebilir. Bunun için herhangi bir alerjik reaksiyona sebep olmayacak bir köpek şampuanı seçmeniz gerekir. Köpeğinizi yıkarken suyun ılık olduğundan; yıkadıktan sonra ise tüylerini iyice kuruladığınızdan emin olun.

Ağız ve Diş Sağlığı

Köpeklerde, ağız ve diş bakımı oldukça önemlidir. İnsanlar gibi köpeklerin de dişleri fırçalanmalıdır. Bu işlemi yaparken standart bir diş fırçası kullanabilirsiniz; ancak köpeklere özel bir diş macunu almanız gerekir. Köpeğinizi yavruyken diş fırçalamaya alıştırmanız tavsiye edilir. 

Tuvalet Eğitimi

Köpekler, yemek yedikten ya da su içtikten kısa süre sonra tuvaletlerini yaparlar. Yemek yedikten sonra köpeğinizi gözlemlemeniz gerekir. Köpeğinizin tuvaleti geldiğini ise hareketlerinden anlayabilirsiniz. Oyun oynarken birden durması, uykusundan kalkarak etrafı koklamaya başlaması ve dairesel hareketler çizmesi tuvalet ihtiyacı belirtisidir. Bu işaretleri görünce köpeğinizi dışarı çıkarmalı ya da evde tuvaletini yapmasını istediğiniz yere götürmelisiniz. Dışarı tuvaletini yaptığında mutlaka köpeğinizi ödüllendirin ve bu işleme tuvalet eğitimi tamamlana kadar devam edin.

Elbette tuvalet eğitimi tamamlana kadar kazalar yaşanabilir ve eve tuvaletini yapabilir. Bu durumda, tuvaletini yaptığı bölgeyi koku kalmayacak şekilde temizlemeniz gerekir. Aksi takdirde köpeğiniz, dışarı çıkmazsa o bölgeye tuvaletini yapmaya devam edebilir.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et