Kedi Bakımı Nasıl Yapılır?

Güncelleme: 31.05.2022 Yayımlama: 27.05.2022 | Okuma Süresi: 4 dk.

Binlerce yıl önce evcilleşen kediler, insanlar için en iyi ev arkadaşlarındandır. Yumuşak tüyleri, sevimli bakışları ve karakteristik özellikleri ile kalbimizi kazanan kediler, evde bakımı da oldukça kolay hayvanlardır.

Buna rağmen, kedi bakımının da gerektirdiği bazı sorumluluk vardır. Kedi sahiplenmeye karar vermeden önce bu sorumlulukları yerine getirebileceğinizden emin olmalısınız; zira yavruyken sahiplenilen ve ev hayatına alışan kedilerin sokakta hayatta kalmaları neredeyse imkansızdır. Kedi bakımını, yedi temel başlıkta inceleyebiliriz:

Beslenme

Öncelikle yavru kediler, ilk 4-8 hafta anne sütüyle beslenmelidir. Bir ya da bir buçuk ayın ardından anne sütünün azalmasıyla birlikte mamaya geçilebilir. Mama seçerken de kedinizin ırkı ve cinsine göre veterinere danışarak uygun bir mama seçebilirsiniz. Gelişim ihtiyaçlarına göre kedilerin belirli bir yaşa kadar yavru kedi maması, daha sonra yetişkin kedi maması yemesi tavsiye edilir. Ayrıca, kısırlaştırdıktan sonra da kısır kedi mamaları, kediler için daha sağlıklıdır. Hastalık durumunda da özel mamalar tüketilmelidir.

Yağlı, şekerli veya tuzlu yiyecekler kediler için zararlıdır, bu sebeple kedilere ev yemekleri yedirilmemesi tavsiye edilir. Çiğ etler de iç parazit oluşumuna sebep olabilir. Kedilere suda haşlanmış, tuzsuz ve yağsız et yedirilebilir. Bilinenin aksine inek sütü, kediler için uygun bir gıda değildir; kediler laktozu sindiremezler ve bu da alerjilere sebep olabilir. Süt yerine kaymaksız yoğurt ya da tuzsuz peynir verilebilir.

Temizlik

Kedilerin en sevilen evcil hayvanlardan biri olmalarının bir sebebi de temizliklerine oldukça düşkün olmalarıdır.  Günün büyük bölümünü uyuyarak geçiren kediler, uyanık oldukları zamanın önemli bir kısmını da kendilerini temizleyerek geçirirler. Dillerindeki steril madde ile tüm vücutlarını yalarlar, dillerinin yetişmediği bölgeleri de patilerini yalayarak temizlerler.

Dışarı çıkmayan ve aşırı derecede kirlenmeyen kedilerin yıkanması önerilmez. Kediler, sudan korkarlar ve yıkandıktan sonra ince tüylerini kurulamak oldukça zordur. Ayrıca sık yıkamak cilt hastalıklarına sebep olabilir çünkü her yıkamadan sonra derinin altındaki yağ tabakası incelir. Kediniz çok kirlendiyse ve yıkamanız gerekiyorsa suyun ılık olmasına dikkat edin, sabun yerine kedi şampuanı tercih edin ve yıkadıktan sonra kedinizi çok iyi kuruladığınızdan emin olun. Fön makinesinden korkmuyorsa tüylerinin diplerini fön makinesiyle kurulayabilirsiniz; korkuyorsa sıcak bir ortamda havlu ile uzun süre kurulamak gerekir.

Sağlık

Yavru kediler, belirli bir kiloya ulaştıktan sonra aşılanmalıdır. Rutin kedi aşıları, kuduz, karma ve lukemia (kedi lösemisi) aşılarıdır. Bu aşılar, daha sonra her yıl tekrarlanır. Ayrıca pire ihtimaline karşı 1-2 ayda bir dış parazit, 3 ayda bir iç parazit uygulaması yapılmalıdır. Kısırlaştırma operasyonu da kedinizin sağlığını olumlu etkiler. Rutin aşı ve parazit uygulamalarının yanı sıra; aşağıdaki durumlarda veterinere başvurmanız gerekir.

 • İştahsızlık
 • Halsizlik
 • Uzun süreli ishal
 • Kilo kaybı
 • Sık sık kusma
 • Olağandan fazla kaşınma
 • Dışkıda veya idrarda kan
 • Olağan dışı agresif tavırlar

Kedi bakımında önemli olan düzenli olarak veterinere götürmek, kontrolleri ve aşıları yaptırmak gerekir. Veteriner masraflarını limitler dâhilinde karşılan evcil hayvan sigortası sayfamızı detaylı öğrenmek için tıklayın. Ayrıca evcil hayvan masraflarını incelemek için evcil hayvan masrafları sayfamızı ziyaret edin.

Tuvalet

Kediler, içgüdüsel olarak tuvaletlerini gömerler; evde de tuvaletlerini kum kabına yapıp gömerler. Yavru kediler, tuvalet eğitimini annelerinden alırlar. Annesinden ayrıldıktan sonra da bir kum kabı alarak kedinizin kolay ulaşabileceği bir yere koyarsanız, tuvaletini kuma yapmaya devam edecektir. Ancak, özellikle yavru kedilerde bazı kazalar olabilir, tuvaletini tutamayabilir ya da yetişemeyebilir. Bu durumda kedinizi asla cezalandırmayın, bunun yerine tuvaletini kuma yaptığında onu ödüllendirin ve sevin. Kedi tuvaleti ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler şöyle;

 • Tuvaletini açıkta bir yere koymayın; kedinizin mahremiyetine saygı gösterin.
 • Tuvaleti mama ve su kabından uzakta bir köşeye koyun.
 • Kumu her gün temizleyin, kediler pis kuma tuvaletlerini yapmak istemeyebilir.

Taranma

Uzun tüylü kediler her gün ya da en azından haftada birkaç kez, kısa tüylü kediler ise haftada bir kez 10-15 dakika taranmalıdır. Böylece, kendini temizlerken fazla miktarda tüy yutmasını engelleyebilir, kedinizin tüylerinin temiz kalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca yine uzun tüylü kedilerde, tüy düğümleri görünebilir, bunlar da deri hastalıklarına sebep olabilir. Ayrıca tarama işlemi ile kediniz ile aranızda bir bağ kurabilirsiniz. Küçükken kedinizi taranmaya alıştırırsanız, büyüdüğünde taranırken zorluk çıkarmayacaktır.

Oyun ve Oyuncak

Kediler, oyuncu hayvanlardır. Özellikle evde yaşayan kediler bütün gün hareketsiz oldukları için sıkılırlar. En azından günde 10-15 dakika kedinizle oynamanız gerekir. 

Kediler, evcilleşseler de avlanma içgüdüsü ile hareket ederler, oyunları da avlanma üzerinedir. Nesnelerin peşinden koşmak ve yakalamak bu içgüdülerini tatmin eder. Örneğin ip ile oynuyorsa, arada bir ipi yakalamasına izin verin. Elinizle oynarken de tırmalayabilir ya da ısırabilirler; bunun için kedinizi cezalandırmak yerine oynamayı bırakın, böylece bu şekilde oyun oynamaması gerektiğini anlayacaktır. 

Sevgi ve İlgi

Bilinenin aksine kediler, oldukça sevgi dolu hayvanlardır ve sevilmekten hoşlanırlar. Ancak yalnızca kendileri istedikleri zaman sevilmek isterler. Kediler, sevgilerini köpekler kadar iyi gösteremezler ancak; mırlama, göbek açma, sürtünme, yavaşça göz kırpma gibi davranışlar kedinizin size olan sevgisinin bir göstergesidir. 


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et