Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar

Güncelleme: 20.02.2017
Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar

Kasko ve trafik sigortası arasındaki en temel fark, kasko sigortasının sigortalı araç ve içindekileri teminat altına alması; trafik sigortasının ise aracın üçüncü kişilerin mallarına ve canlarına karşı verebileceği zararları teminat altına almasıdır. Trafik sigortası üçüncü kişileri teminat altına almasından dolayı, kapsamı kamu otoritesi tarafından belirlenir ve yapılması zorunludur.

Bu temel farkın yanından kasko sigortasının bazı kapsamlarının, trafik sigortası kapsamlarını tamamlayıcı nitelikte olmasından dolayı, temel kapsamları dışında kasko sigortasının çeşitli ek avantajları da mevcuttur. Şimdi kasko sigortası yaptırmanın ek avantajlarının neler olduğuna bir bakalım:

1 - Kaza Sonucunda Aracınızı Daha Hızlı Yaptırabilirsiniz

Kasko sigortası sahibi, aracının herhangi bir kazaya karışması durumda haklılık durumuna bakmadan aracını kasko sigortası kapsamında hemen yaptırabilir. Bu sayede kaza tutanağının sonucu beklemez ve zaman kaybetmez. Eğer kaza tutanağının sonucu tamamen veya kısmen kasko sigortası sahibinin lehine çıkarsa, sigorta şirketi karşı tarafın sigorta şirketinden aracın yapılması için ödemiş olduğu tutarı haklılık oranında alır. Ayrıca kasko sigortası sahibinin tamamen haklı olması bulunması durumda ise ödenen teminat tamamen karşı tarafın sigorta şirketinden alınacağı için hasarsızlık indirimi de bozulmaz.

Ayrıca aracınızın 10 yıllık maliyetini hesaplamak için, Otomobil Sahibi Olmanın Yıllık Maliyeti Hesaplama aracımıza bakabilirsiniz.

2 - Kazaya Karışan Araçların Trafik Sigortası Olmaması Durumda Aracınızı Kaskodan Yaptırabilirsiniz

Türkiye Sigorta Birliği verilerine göre yaklaşık olarak ülkemizde 20 milyon araç içerisinde 3 milyon üzerinden bir aracın aktif olarak geçerli bir trafik sigortası yok. Durum böyle olunca herhangi bir kazaya karışılması halinde, karşıdaki aracın sigortasız olma riski azımsanmayacak kadar yüksek oluyor. 

Öte yandan trafik sigortası olmayan bir araç kazaya karışırsa, bu durumda trafik polisi çağrılıyor ve yasal süreç başlatılıyor. Bu durumda eğer aracın kasko sigortası varsa, hemen trafik polisinin tutanağına istinaden aracın maddi hasarını karşılayabiliyorsunuz. Bu süreçten sonra araç sahibi değil, sigorta şirketi ödemiş olduğu tutarı tahsil etmek için yasal süreçleri takip ediyor ve taraf oluyor. 


Trafik sigortası tekliflerinizi anından Trafik Sigortası sayfamızdan alabilir, aracınızın yasal değerini Kasko Değer Listesi sayfamızdan hesaplayabilirsiniz.


 3 - Araca Takılan Aksesuarları da Teminat Altına Alabilirsiniz

Kasko sigortası yaptırılması durumunda araca fabrika çıkışı haricinde taktırılmış olan tüm parçalar, sigorta şirketine bildirilmesi durumunda teminat altına alınabiliyor. Eğer sigorta şirketine araca sonradan takılmış olan, ses, görüntü, navigasyon vb. aksesuarları bildirilmez ise haksız olunan kazalar ile aracın yanması, çalınması gibi durumlarda kasko sigortası teminat kapsamında olmadığı aksesuar zararlarını ödemiyor. 

4 - Kaza Haricindeki Risklere Karşı da Aracınızı Güvence Altına Alabilirsiniz

Kasko sigortası sadece kaza anındaki değil, diğer risklere karşıda aracı güvence altına almaktadır. Kasko sigortasının başlıca güvence altına aldığı konular:

  • Aracın çalınması, yanması,
  • Deprem durumunda araca gelecek olan hasarlar,
  • Sel su baskınına karşı gelecek olan zararlar,

Ancak burada dikkat edilmesi gereken kasko sigortasının teminat kapsamları değişik 4 ana grubunun bulunmasıdır. Bundan dolayı yapılacak olan kasko sigortasının teminatları da değişmektedir. Mevcut veya yapmak istediğiniz kaskonun hangi teminatları kapsayacağını, “Kasko Ürün Çeşitleri” yazımızdan öğrenebilirsiniz.