HesapKurdu logo

Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar

Güncelleme: 19.01.2023
Yayımlama: 04.08.2016
Paylaş
İçindekiler

Trafik Sigortası ve Kasko Sigortası Farkları

Sıkça birbiri ile karıştırılan bu iki araç sigorta türü aslında birçok yönüyle birbirinden farklıdır. Bu nedenle aracınıza sigorta yaptırma sürecinde bu farkları bilerek; kapsadıkları alanları, poliçe içeriklerini ve aralarındaki farkları tam olarak bilmek gereklidir.

Trafik SigortasıKasko Sigortası
Zorunlu bir sigorta türüdür.Yaptırılması isteğe bağlı bir sigortadır.
Herhangi bir kaza halinde karşı tarafta oluşabilecek zararları kapsar.Kendi aracınızla ilgili oluşan hasarları karşılar.
Zorunlu bir sigorta türü olduğu için sınırlarını devlet belirler ve sabittir.
Poliçe kapsamı isteğe bağlı genişletilebildiği için sınırlarını sigorta sahibinin kendisi belirler.
Yaptırılması zorunlu olduğu için devlet tarafından bir tavan fiyat belirlenir.Kasko sigortasında ise tavan bir fiyat yoktur. Poliçe ücreti seçilen kasko türüne ve teminat kapsamına göre değişiklik gösterir.

Tüm bu nedenlerle trafik sigortası yaptırırken en uygun fiyatı veren şirketi seçmek mantıklıyken kasko yaptırırken dikkat edilmesi gereken husus en ucuzu değil en kapsamlı paketi sunan sigorta şirketi olmalıdır. En uygun kasko sigortası hakkında bilgi almak için en uygun kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.

Trafik ve Kasko Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?
Trafik ve Kasko Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası, kapsamı ve teminatları Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen, trafiğe çıkan her motorlu aracın yaptırması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Trafik sigortası hakkında daha detaylı bilgilere trafik sigortası nedir sayfamızdan, trafik sigortası genel şartları hakkında detaylı öğrenmek için trafik sigortası genel şartları sayfamızı ziyaret edin. Tamamlayıcı trafik sigortası hakkında detaylı bilgilere tamamlayıcı trafik sigortası sayfamızdan ulaşın. Trafik sigortası yaptırmamanın cezasına trafik sigortası yaptırmamanın cezası sayfamızdan edinin.

Trafik Sigortası Teklifleri Kasko Sigortası Teklifleri

Kasko Sigortası Nedir?

Kasko sigortası; sigortalı aracın trafik kazası, yanma, çalınma vb. durumlarda oluşabilecek zararlarını teminatı kapsamında güvence altına alan bir sigorta türüdür. Kasko sigortası hakkında daha detaylı bilgiye kasko sigortası nedir sayfamızdan, kasko sigortasının iptali hakkında detaylı bilgiye kasko sigortası nasıl iptal edilir sayfamızdan ulaşın. Kasko sigortasının zorunluluğu hakkında detaylı bilgiyi kasko sigortası yaptırmak zorunlu mu sayfamızdan edinin.

Kasko Yaptırmalı Mıyım?

Sadece kaza yapıldığında işe yaradığı düşünüldüğünde kasko yaptırmanın mantıklı olmadığını ileri sürenler olabilir. Ancak, kasko sigortası sadece araçların kaza durumundaki hasarlarını değil, çalınma, yanma, terör olayları gibi kaza haricindeki diğer durumlarda da giderlerini karşılar

Kasko yaptırmak için birkaç sebep sunmak gerekirse;

  • En küçük bir kazanın faturası bile çoğu zaman kasko sigortası yaptırmaktan daha pahalıya geliyor.
  • Kasko sigortasında manevi tazminat talepleri de kapsam içine alınabiliyor.
  • Herhangi bir kaza sonucu aracınız tamirdeyse kasko kapsamında ikame araç temin edilebiliyor.
  • Hasarsızlık indirimi sayesinde iyi şoförler uygun tutarlara kasko sigortası yaptırabiliyor.

Kasko sigortası yaptırmanın artıları veya eksileri hakkında detaylı bilgiye kasko yapmak mantıklı mı yazımızdan detaylara ulaşın.

Kaynaklar:

Türkiye Sigortalar Birliği Karayolları TSB Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası Genel Şartları

Türkiye Sigortalar Birliği Karayolları TSB Kara Araçları Kasko Genel Şartları 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.