Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar

Yayımlama: 04.08.2016 Güncelleme: 27.08.2020

Trafik Sigortası ve Kasko Sigortası Farkları

Sıkça birbiri ile karıştırılan bu iki araç sigorta türü aslında birçok yönüyle birbirinden farklıdır. Bu nedenle aracınıza sigorta yaptırma sürecinde bu farkları bilerek; kapsadıkları alanları, poliçe içeriklerini ve aralarındaki farkları tam olarak bilmek gereklidir.

Trafik SigortasıKasko Sigortası
Zorunlu bir sigorta türüdür.Yaptırılması isteğe bağlı bir sigortadır.
Herhangi bir kaza halinde karşı tarafta oluşabilecek zararları kapsar.Kendi aracınızla ilgili oluşan hasarları karşılar.
Zorunlu bir sigorta türü olduğu için sınırlarını devlet belirler ve sabittir.
Poliçe kapsamı isteğe bağlı genişletilebildiği için sınırlarını sigorta sahibinin kendisi belirler.
Yaptırılması zorunlu olduğu için devlet tarafından bir tavan fiyat belirlenir.Kasko sigortasında ise tavan bir fiyat yoktur. Poliçe ücreti seçilen kasko türüne ve teminat kapsamına göre değişiklik gösterir.

Tüm bu nedenlerle trafik sigortası yaptırırken en uygun fiyatı veren şirketi seçmek mantıklıyken kasko yaptırırken dikkat edilmesi gereken husus en ucuzu değil en kapsamlı paketi sunan sigorta şirketi olmalıdır. En uygun kasko sigortası hakkında bilgi almak için en uygun kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.

Trafik Sigortası Teklifleri Kasko Sigortası Teklifleri

Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası, kapsamı ve teminatları Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen, trafiğe çıkan her motorlu aracın yaptırması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Trafik sigortası hakkında daha detaylı bilgilere trafik sigortası nedir sayfamızdan, trafik sigortası genel şartları hakkında detaylı öğrenmek için trafik sigortası genel şartları sayfamızı ziyaret edin. Tamamlayıcı trafik sigortası hakkında detaylı bilgilere tamamlayıcı trafik sigortası sayfamızdan ulaşın. Trafik sigortası yaptırmamanın cezasına trafik sigortası yaptırmamanın cezası sayfamızdan edinin.

Kasko Sigortası Nedir?

Kasko sigortası; sigortalı aracın trafik kazası, yanma, çalınma vb. durumlarda oluşabilecek zararlarını teminatı kapsamında güvence altına alan bir sigorta türüdür. Kasko sigortası hakkında daha detaylı bilgiye kasko sigortası nedir sayfamızdan, kasko sigortasının iptali hakkında detaylı bilgiye kasko sigortası nasıl iptal edilir sayfamızdan ulaşın. Kasko sigortasının zorunluluğu hakkında detaylı bilgiyi kasko sigortası yaptırmak zorunlu mu sayfamızdan edinin. 

Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar

Kasko Yaptırmalı Mıyım?

Sadece kaza yapıldığında işe yaradığı düşünüldüğünde kasko yaptırmanın mantıklı olmadığını ileri sürenler olabilir. Ancak, kasko sigortası sadece araçların kaza durumundaki hasarlarını değil, çalınma, yanma, terör olayları gibi kaza haricindeki diğer durumlarda da giderlerini karşılar

Kasko yaptırmak için birkaç sebep sunmak gerekirse;

  • En küçük bir kazanın faturası bile çoğu zaman kasko sigortası yaptırmaktan daha pahalıya geliyor.
  • Kasko sigortasında manevi tazminat talepleri de kapsam içine alınabiliyor.
  • Herhangi bir kaza sonucu aracınız tamirdeyse kasko kapsamında ikame araç temin edilebiliyor.
  • Hasarsızlık indirimi sayesinde iyi şoförler uygun tutarlara kasko sigortası yaptırabiliyor.

Kasko sigortası yaptırmanın artıları veya eksileri hakkında detaylı bilgiye kasko yapmak mantıklı mı yazımızdan detaylara ulaşın.

Kaynaklar:

Türkiye Sigortalar Birliği Karayolları TSB Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası Genel Şartları

Türkiye Sigortalar Birliği Karayolları TSB Kara Araçları Kasko Genel Şartları 

Trafik ve Kasko Yenileme Alarmı

Trafik ve kasko poliçelerinizin yenilemesi geldiğinde haberdar olmak ve en ucuz sigorta tekliflerini almak için bilgilerinizi girin.

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et