En Ucuz Trafik Sigortasını Nasıl Bulurum?

05.04.2016 Güncelleme: 20.02.2017
En Ucuz Trafik Sigortasını Nasıl Bulurum?

Kapsamı ve teminatları belirli ve zorunlu olmasına rağmen, zorunlu trafik sigortası primi belirlemede sigorta şirketleri serbest bir yapıya sahipler. Aslında geçmiş yıllarda zorunlu bir sigorta olmasından dolayı, trafik sigortalarında devlet tarafından belirlenmiş bir üst sınır mevcuttu. Fakat kişilerin kendi Trafik Kazası Tespit Tutanağı’nı tutabilmelerinden sonra, sigorta şirketlerinin ödemeleri artması ile serbest prim belirleme sitemine geçildi. Bu sayede hedeflenen, iyi şoföre düşük prim tutarı, kötü şoföre yüksek prim tutarı çıkmasıydı.

Serbest prim belirleme sistemine geçilmesi ile sigorta şirketlerinin risk algılamaları farklı olmasından dolayı, sunmuş olduğu sigorta primi teklifleri de değişkenlik göstermeye başladı. Bu kadar çok sigorta şirketi ve farklı teklifler içerisinde en uygun teklifi bulmak ise doğru bir şekilde araştırmak ve karşılaştırma ile ancak mümkün hale geldi.

Trafik Sigortası Teklifleri Araştırma Yolları

Trafik sigortası tekliflerini araştırmanızı, sigorta acentelerinden veya internet üzerinden yapabilirsiniz. Şunu da unutmamak gerekir ki zorunlu trafik sigortası, üçüncü kişilerin hasarını karşılayan ve teminat tutarları devlet tarafından belirlenen bir sigortadır. Bundan dolayı, sigorta şirketini ismi değil, size vermiş olduğu sigorta prim teklifi önemlidir. 

Acente yolu ile araştırma yapılması:

Öncellikle acentelerin hangi sigorta şirketleri ile çalıştığını öğrenerek, çalışmadığı sigorta şirketlerinden teklif alınması daha doğru bir yol olacaktır. Bir de en düşük teklifi veren sigorta şirketini, birkaç farklı acenteden teyit etmenizde fayda vardır. Çünkü, bazı sigorta şirketlerinin acentelere daha fazla prim ödemesi yapmasından dolayı, en uygun teklifi verene değil, en fazla kendisine prim veren sigorta şirketine yönlendirebilir.

İnternet siteleri üzerinden araştırma yapılması:

İnternet siteleri üzerinden araştırma yapılması durumunda acentelerde geçerli olan durumlarda aynı şekilde geçerlidir. Her ne kadar sigorta acentelerine göre anlaşma yapmış oldukları sigorta şirketi havuzları biraz daha büyük olsa da internet sitesinin her sigorta şirketi anlaşması olamayabilir. Bu sebepten ve internetten araştırmanın kolay ve hızlı olmasından dolayı, birkaç farklı internet sitesinden bilgi alarak karşılaştırma ile ilerlemeniz, daha akılcı bir yol olacaktır. 


Sigorta ödemeleri de dahil olmak üzere, aracınızın 10 yıllık maliyetinin ne olacağını geçmiş yılların enflasyon oranları ortalamasına göre,  "Otomobil Sahibi Olmanın Yıllık Maliyeti Hesaplama" aracımız yardımıyla anında hesaplayabilirsiniz.


Trafik Sigortasında Özel Olarak Acente veya İnternet Sitesi İndirimi Mevcut mu?

Çeşitli şekillerde acente veya internet sitesinin indirimi mevcuttur. Bu indirim, kendi prim tutarlarından düşülerek ya da sigorta şirketleri tarafından fazla poliçe üretilmesinden dolayı, özel olarak verilen indirimler olabilir. Ancak, yine de indirim tutarları çok büyük olmadığı için indirime aldanmadan, en uygun teklifleri sunan sigorta şirketini araştırmakta fayda vardır. Çünkü diğer sigorta şirketinin indirimsiz oranı, bu sigorta şirketlerinin indirimli oranlarından daha iyi olabilir.

Sigorta Şirketlerinin Zorunlu Trafik Sigortası Teklif Sunma Zorunlulukları

Yasal olarak, her sigorta şirketi talep eden müşterilerine zorunlu trafik sigortası için bir teklif sunmak zorundandır. Bu zorunluluğun olmasının nedeni, hiçbir sigorta şirketi teklif sunmadığı için zorunlu sigortanın yaptırılmamasının önüne geçmektir. 

Para kazanması için sigorta satmak zorunda olan sigorta şirketi neden sigorta teklifi sunmak istemez? Sorusunun cevabı ise kendi değerlendirmelerine göre sigorta yaptırmak isteyenlerin risklerinin fazla olması, yani çok kaza yapan ya da yapma ihtimali olan kişilerden olmasıdır. Bu durumda, sigorta yapmak istemeyen sigorta şirketi teklifini sunar ancak piyasa ortalamasının çok üzerinden bir teklif sunarak, müşterinin kendisine gelmesini engellemeye çalışır.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."