Aracınızı Durdurup Çekiciden Yardım İstemeniz Gereken Durumlar

Güncelleme: 14.10.2021 Yayımlama: 16.01.2019 | Okuma Süresi: 2 dk.

Bazı zamanlar öyle haller oluyor ki, araç çalışır durumda olmasına rağmen, çekiciden yardım istemek daha güvenli ve akıllıca bir çözüm oluyor. Çekiciye para ödemektense bu masraftan tasarruf etmek için servise kadar arabayı o durumda kullanan sürücülerin sayısı hiç azımsanamayacak derecede…  Halbuki bu süre içinde araca verilebilecek zarar, bir defaya mahsus çekiciye ödenecek paradan kıyaslanamayacak derecede fazla oluyor.

Aracı en iyi sahibi tanır. Bu nedenle de aracın normal durumların dışında bir ses çıkarıp çıkarmadığını, alışılmamış bir kokuyu, sürüş sırasında olağan dışı oluşan değişiklikleri rahatlıkla fark edebilir. Bundan dolayı, aracın alt bölümünden gelen bir akıntı, olağan dışı bir duman ve yine normalin dışında çıkan sesler aracın profesyonel bir yardıma ihtiyaç duyup duymadığı hakkında ipucu veriyor.

Aracınız ile ilgili bu tarz durumlar yaşamamak adına araç muayesini aksatmamanız önemlidir. Araç muayene hakkında detaylı bilgi için ilgili sayfamızı ziyaret edin.

Hangi Durumlar Olağan Dışıdır?

Aşağıda yer alan durumlarla karşılaşıldığında araç durdurulup, hemen bir çekiciden yardım istenmesi gerekiyor.

 • Gösterge lambası aracın aşırı ısındığını ya da aksine ısıda ani bir düşüş yaşandığını işaret ediyorsa,
 • Araç motor kontrol lambasının yanması motor ateşleme, emisyon kontrol ya da yakıt sisteminde oluşan bir soruna işaret edebiliyor. Eğer motor kontrol lambası ikaz biçiminde yanıp sönüyorsa,
 • Aracın yağ seviyesini ve yağ basıncısını gösteren ışık yanıyorsa,
 • Egzoz borusundan ya da motor kapağından duman çıkıyorsa,
 • Araçta bir yanık kokusu bulunuyorsa,
 • Araç hareket halindeyken ya da dururken yakıt kokusu alınıyorsa,
 • Frenlerden güçlü bir şekilde gıcırdama sesi çıkıyorsa,
 • Araç hareket halindeyken dönme sesi geliyorsa ve bu ses araç hızlandığında artıyorsa,
 • Motor çalışırken kaputtan vurma ya da pırpır biçiminde veya ince ve keskin bir ses geliyorsa,
 • Aracın motoru yeterli bir ateşleme yapamıyorsa, hiç ateşleme yapmıyorsa ya da erken ateşleme yapıyorsa,
 • Trafik ışıklarında her durulduğunda araç stop ediyorsa,
 • Araçtan yere akan bir sıvı ya da yağ olduğu görülüyorsa

Periyodik araç bakımı hakkında bilgi alın.

Poliçe Yenileme Alarmına Kaydol

Aracınızın Her Bakımdan Güvenliğini Sağlayın

Yukarıda belirtilen durumlardan birinin ya da birkaçının olması aracın ciddi bir problemle karşı karşıya olduğunun göstergesi olarak uyarı veriyor. Bundan dolayı aracın kullanımı güvensizleşiyor. Sürüş sırasında herhangi bir sorun yaşamamak için en ideal davranış aracın düzenli bakımını yaptırmak oluyor.

Bunun yanında, aracı ve araçla verilebilecek herhangi bir zararı teminat altına almak için zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası yaptırılması gerekiyor.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et