Trafik Sigortalarını Karşılaştır

Araç Kış Bakımı

Güncelleme: 20.02.2017
Neden Kasko Sigortası Yaptırmalıyız?

Ülkemizin çoğu bölgesinde hava koşulları 3 mevsim boyunca sıfır derecenin üzerinden seyretmesinde dolayı, aslında araç kış bakımlarına yeteri kadar özen gösterilmemektedir. Ancak, kış koşullarında aktif olarak araç kullanan bir kişi için aslında aracını uygun bir hale getirmemek, çok fazla sıkıntı çekilmesine, maddi kazalara ve yaralanma ile can kayıplarına sebep olmaktadır. Bunun için bu yazımızda aracınızı kış bakımına hazırlamak için yapmanız gerekenleri sıraladık: 

1 - Yaz Lastikleri Kış Lastikleri İle Değiştirilmeli

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki yaz ve kış lastiği değişiminde sadece iki lastik değiştirmek, çok yanlış ve ağır sonuçları olabilecek bir uygulamalıdır. Bunun nedeni, lastikler arasındaki yol tutuş farkından dolayı aracın düzgün dinamiğe sahip olmaması sebep olmasıdır. Öte yandan, kış lastiği zorunlu olan bölgelerde sadece iki lastik değişimi de yasal olarak yeterli değildir.

Bunların yanında kış lastiği bir kar lastiği değildir. Yani, hava sıcaklığı 7°C’nin altına düştükten sonra bile kış lastiği kullanılması tavsiye edilmektedir. Buda ülkemizin iklimi düşünüldüğünde, çoğu bölge için 11 ile 4’üncü aylar arasında kış lastiği kullanılabileceği anlamına gelmektedir.


Trafik sigortası tekliflerinizi anından Trafik Sigortası Sorgulama sayfamızdan alabilir, aracınızın yasal değerini Araç Kasko Değer Listesi sayfamızdan hesaplayabilirsiniz.


2 - Motor Suyuna Antifriz Eklenmeli

İçten yanmalı motorlar, motor soğutma işlemi için su kullanmaktadır. Ancak özellikle 0°C’nin altında sıcaklıklarda su donduğu için araçlar çalışmamaktadır. Bu durum aslında donan suyun genişlemesinden dolayı araç motorlarına çok fazla zarar da verebilmektedir. Bundan dolayı, araç motor sularına yaz kış fark etmez, deponun %25 ile %50’si arasında bir antifriz eklenmelidir. Bu sayede suyun donma derecesi -30°C ile -40°C arasına getirilmektedir.

Ayrıca 10 yıllık araç masrafınızı enflasyon oranlarına göre hesaplamak için Otomobil Sahibi Olmanın Yıllık Maliyeti hesaplama aracımıza bakın.

3 - Kış İçin Özel Silecek Suları Alınmalı

Motor suyunda olduğu gibi silecek suları da 0°C’nin altında donmaktadır. Bundan dolayı direk antifriz eklenebileceği gibi özel olarak üretilmiş silecek suları da alınabilir. Ancak direk antifriz eklemesi araç boyasına zarar verme ihtimalinden dolayı çok fazla tavsiye edilmemektedir. 

4 - Aracınızda Camları Temizlemek İçin Buz Kırıcı Bulundurulmalı

Özellikle kar yağışı olması durumda araç camlarında buzlanma olmaktadır. Bu buzlanmayı araç camlarından temizlemenin en kolay yolu ise buz kırıcı olarak nitelendirilen aparatları kullanmaktır.

5 - Kış Lastiği Olsa Bile Araçta Zincir Bulundurulmalı

Kış lastikleri ülkemizin çoğu bölgesinde yaşanan kış koşulları için yeterli olsa bile, özellikle şehirler arası yollarda araçlarda zincir takılması istenebiliyor. Bundan dolayı, kış aylarında araçlarda zincir veya muadili aparatların yer alması zorunlu tutuluyor.


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

0,0 Puan