Araç Kış Bakımı

Güncelleme: 14.10.2021 Yayımlama: 18.08.2016 | Okuma Süresi: 2 dk.

Kötü hava şartları güvenli bir sürüş için oldukça zorlayıcıdır. Aracınızın tüm periyodik bakımları düzenli ve zamanında yapılmış olsa bile kışa girerken hem sizin hem de sevdiklerinizin güvenliği için aracınızı kış şartlarına hazır hale getirmeniz gerekir. Bu yazımızda sizler için aracınızın kışa hazır hale gelmesi için gereken önlemleri paylaşacağız.

Aracı Kışa Hazırlamak Neden Önemli?

Tüm zamanlarda araç bakımı önemli olsa da uzmanlar özellikle kış mevsiminde yapılmayan araç bakımının ileride daha büyük sorunlara yol açtığını belirtiyor. Soğuk ve karlı bir sabaha uyandığınızda çalışmayan bir araçla karşılaşmak istemiyorsanız, rutin kış bakımlarını mutlaka yaptırmalısınız. Kış aylarında sağlıklı bir seyahat süreci için aracınızın tüm kontrollerini yaptırmalı soğuk havada, kaygan zeminde, görüş mesafesinde yaşanan aksaklıklara karşı önlemenizi almalısınız. 

Trafik Sigortası TeklifleriKasko Sigortası Teklifleri

Aracı Kışa Hazırlamak İçin Yapılması Gerekenler

Aracınızı soğuk hava şartlarına hazırlanmak için almanız gereken bazı önlemler vardır. Bunlar:

Periyodik Araç Bakımı sayfamızdan konunun ayrıntılarına ulaşın. 

Poliçe Yenileme Alarmına Kaydol

Yaz lastiklerini kış lastikleri ile değiştirmek

Mevsimine göre lastik kullanmak aracınızın motor aksamını daha uzun yıllar sağlıklı olarak kullanmanızda en önemli etkenlerden biridir. Kış aylarında yağan karlar veya buzlanmalara karşı lastiklerinizi kış lastiği olarak değiştirmelisiniz. Bu sayede gizli buzlanmalara, zamansız yağan kar ve yağmura karşı daha dikkatli olabilirsiniz.

Sileceklerin düzgün çalışması için düzenli kontrol yapmak

İyi bir görüş için aracınızın camlarının temizliği son derece önemli bir etkendir. Sisli, karlı, yağmurlu havalarda sürüş için camlarınızın net görüntü verebilmesi herhangi bir kazaya karşı sizi koruyacaktır. Sileceklerinizin çalışıp çalışmadığını her gün kontrol edip gereken buz çözücü cam suyu kontrollerini yapmalısınız.

Fren kontrollerini yapmak

Her ne kadar sağlam bir kış lastiğiniz olsa bile düzgün çalışmayan fren aksamı aracınızı tüm sistemini etkileyebilir. Kışa girmeden önce mutlaka aracınızın fren sistemlerini kontrol ettirmeli, olası problemlere karşı önleminizi önceden almalısınız. Bu önlem hem sizin hem de trafikte bulunan tüm araçlar için güvenliği açısından çok önemlidir.

Akünün bakımını sağlamak

Akünüzün kontrollerini tüm zamanlarda yapmalısınız fakat daha zorlayıcı günler kış aylarında yaşandığı için özellikle kışa girmeden akünüzün kontrolünü mutlaka yaptırmalısınız.

Klima bakımı yaptırmak 

Sabah saatlerinde işe gitmek için aracınıza bindiğinizde ısınmak için klimanızı çalıştırmak istersiniz. Çalışmayan bir klimayla karşılaşmamak için önceden klimalarınızın rutin bakımını yaptırmalı, sorun varsa giderilmesini sağlamalısınız.

Donmalara karşı antifirizinizi kontrol etmek

Antifiriz; aracınızın motor aksamının sıcak havalara karşı koruduğu gibi, soğuk havalara karşı donmasını da önler. Bu sayede motorun soğuk havalarda zarar görmesini engeller ve aracınızın ömrünü uzatır.

Motor bakımını yaptırmak

Aracınızın genel bakımı, çalışan tüm aksamlarını çalışır ve faal durumda olması için motor bakımını periyodik zamanlarda yaptırmalısınız.

İkame araç temini ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşın.

Araçta camları temizlemek için buz kırıcı bulundurmak

Özellikle kar yağışı olması durumda araç camlarında buzlanma olmakta. Bu buzlanmayı araç camlarından temizlemenin en kolay yolu ise buz kırıcı olarak nitelendirilen aparatları kullanmaktır.

En kötü durumlara karşı tedarikli olmak

Olabilecek herhangi bir kazaya karşı temel malzemeler aracınızda yer almalıdır. Kışlık lastiğin yanı sırı, zincir, çekme halatı, takoz gibi acil durum malzemeleri de aracınızda bulundurmalısınız. 


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et