Yıllık Yakıt Masrafı Hesaplama

18.04.2016 Güncelleme: 18.10.2016

Aylık Ortalama Benzin Masrafı
Benzin Fiyatı Yıllık Artış Yüzdesi

2001 yılı ile 2015 yılı arasında, yıllık benzin fiyatı artış ortalaması %9,6 olarak gerçekleşmiştir. Bundan dolayı, hesaplama aracımızda artış yüzdesi otomatik olarak %9,6 olarak gelmektedir. Yine de farklı bir yıllık artışı oranı girerek, hesaplama işlemi yapabilirsiniz.

Hesapla
10 Yıllık Tahmini Yakıt Harcaması

Yakıt masrafı hesaplama aracımız yardımıyla sadece ortalama aylık yakıt giderinizi girerek, yaklaşık olarak harcayacağınız toplam 10 yıllık yakıt masrafınızı, geçmiş 15 yılın benzin fiyatı artış ortalaması ile anında hesaplayabilirsiniz.

Hesaplama Aracımızın Çalışma Şekli

Aşağıdaki grafikte, 2001 - 2015 yılları arasında arasındaki benzin fiyatları değişikliği yer almaktadır. Bu veriler ışığında, geçmiş 15 yılın benzin fiyatları artışı, yıllık olarak ortalama %9,6 olarak gerçekleşmiştir. Bizde bu artış oranını kullanarak girmiş olduğunuz aylık yakıt giderinizi, yıllık yapmak için 12 ile çarparak, yıllık %9,6 artış ile 10 yıl boyunca aracımız yardımı ile hesaplamaktayız. 

Bunun yanında, benzin/yakıt fiyatları artışını hesaplamak için her ne kadar geçmiş yıl verilerini kullanmış olsak dahi, sonuç olarak tahmini bir artış yüzdesi ile bir hesaplama işlemi yapılmaktadır. Bundan dolayı, hesaplama aracımızı kullanacakların elinde veri veya kendi tahminleri de varsa, buna göre hesaplama işlemi yapabilsinler diye, “yıllık yakıt artış yüzdesi” kısmındaki %9,6’lık oranı değiştirilebilecek şekilde, hesaplama aracımızı tasarladık. Yani, hesaplama aracımız yardımı ile istediğiniz artış oranına göre 10 yıllık toplam yakıt giderinizi hesaplayabilirsiniz.

Ayrıca yıllık ödeyeceğiniz motorlu taşıtlar vergisi tutarınızı, " Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama" aracımız üzerinden anında öğrenebilirsiniz.

2001 - 2015 Yılları Arası Benzin Fiyatları Artışı

KKB ve Findeks Nedir?
"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

Kredi Tutarı

Vade

Kredi Tipi