Araç Vergi Zammına Yeni Düzenleme

Güncelleme: 14.12.2017

Araç sahiplerini yakından ilgilendiren Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın yapmış olduğu %40 zam açıklamasının ardından tüm araç sahiplerince araştırılmaya başlandı. Peki, 2018’de hangi araç ne kadar motorlu taşıl vergisi ödeyecek? MTV 2018 hesaplaması nasıl yapılacak?

Araç Vergisi Zammına Yeni Düzenleme

2018 yılı itibariyle yeni araç almak isteyenlerin de etkileneceği zam kararı sonrası hangi aracın ne kadar vergi ödeyeceği merak konusu. MTV'ye yapılacak zam, savunma harcamaları gerekçe gösterilerek  %40 oranında belirlenmişti. Ancak araç sahipleri tarafından gelen tepkiler sonrası konunun Bakanlar Kurulu'nda yeniden görüşüleceği söylemişti. Bakanlar Kurulu konu hakkında yaptığı görüşmenin ardından MTV'nin makul bir seviyeye çekilmesine karar verdi. Başbakan Binali Yıldırım konu hakkında yaptığı açıklamada araç vergisine yapılacak yeni zam oranlarının motor hacmine göre belli olacağını söyledi.

Fiyat Aralığı Düzenlemesi

Yeni düzenlemede verilen karara göre zam oranı hesaplanırken araçların değerine göre fiyat belirlenecek. Yani, silindir hacmi artarken, fiyat aralığı yükselen araçlar daha fazla MTV ödeyecek.  

Binek araçlarda 40 bin liranın altından başlayan ve 475 bin liranın üzerine kadar olan 7 farklı fiyat aralığı getirildi. Buna göre fiyat aralığı yükseldikçe, MTV tutarı da %40’tan  %54’e ardından  %68’e çıkarılması uygun bulundu. MTV oranlarında değeri 40 bin liranın altında olan araçlarda ise %15 olarak öngörülen yeniden değerleme oranını %10 artırarak, %25’e, ardından fiyat aralığı yükselen araçlarda %33’e ve daha sonra da  %40’a çıkarılacak şekilde planlandı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından yapılan açıklamada, bu formül ile birlikte MTV’den 2,8 milyar lira gelir beklendiği açıklandı.

Ne kadar vergi ödeyeceğinizi öğrenmek için Araç Vergi Hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

 %40'tan %25’e Çekildi

Tüm gelişmelerin ardından TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda verilen bir önerge ile MTV'deki zam oranı düşürüldü. 

Verilen önerge ile MTV artışı 1300 cc altındaki araçlarda %15, daha yüksek motor hacimli araçlarda ise yüzde %25 olarak uygulanmasına karar verildi. 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren mevcut taşıtların MTV’si %15 ile %25 oranında artarken, 2018 yılından itibaren sıfır araçlardan alınacak MTV’de ise %15 ile %50 oranında zamlı fiyatlar geçerli olacak.

Araç Verginizi Ödemeyi Geciktirmeyin

Motorlu Taşıtlar Vergisi alınacak özel bir kararla ek süre tanınmadıkça ocak ve temmuz  aylarında iki eşit taksitte ödeniyor. Bu tarihlerin geçirilmesi durumunda ise ödenecek tutara günlük olarak gecikme faizi uygulanıyor. Yasal olarak tanınan sürelerin sonunda da ödeme yapılmadıysa haciz işlemi devreye giriyor.

MTV Borç Sorgulama ve Ödeme 

Araç vergi borcunuzu plaka bilgileriniz, TC kimlik numaranız ve araç tescil tarihiniz ile Gelir İdaresinin Başkanlığının (GİB) internet sitesinden sorgulayabilir ve kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz. Bunun dışında tüm banka şubelerinden ya da internet bankacılığı üzerinden de ödeme yapmanız mümkün.  Bazı bankalar kampanya kapsamında vergi ödemelerinize taksitlendirme de yapabiliyor.