Taşıt Kredisi Hesaplama

Kredi Tutarı  
TL
Çekilecek olan kredi miktarı
Kredi Vadesi(Ay)
Kredinin ne kadar sürede geri ödeneceği
Faiz Oranı(%)
%
Kredi tutarına aylık uygulanacak faiz oranı
Toplam Masraf(TL)
TL
Ödenen tüm masrafların toplamı

Bugünkü Faiz Oranı ile Örnek Hesaplamalar

30.000 TL 48 Ay Vade

Aylık Taksit Toplam Faiz Ödemesi Toplam Tutar Aylık Faiz Oranı
879 TL 10.155 TL 42.186 TL 1,22 %

40.000 TL 48 Ay Vade

Aylık Taksit Toplam Faiz Ödemesi Toplam Tutar Aylık Faiz Oranı
1.172 TL 13.539 TL 56.247 TL 1,22 %

20.000 TL 36 Ay Vade

Aylık Taksit Toplam Faiz Ödemesi Toplam Tutar Aylık Faiz Oranı
722 TL 5.003 TL 26.003 TL 1,22 %

Taşıt Kredisi Hesaplama Aracı

Taşıt kredisi hesaplama aracımız ile istediğiniz faiz ve vadeye göre taşıt kredisi hesaplamanızı yapabilir, bu sayede kendi ödeme planınızı kendiniz oluşturabilirsiniz.

Taşıt Kredi Hesaplamanızı Nasıl Doğru Yaparsınız?

Taşıt kredisi hesaplama aracımız ile yapacağınız hesaplamanın doğru olması için faiz oranını doğru olarak girmelisiniz. Eğer yakın bir zamanda bir kredi kullanmak istediğiniz için bir hesaplama işlemi yapıyorsanız, güncel taşıt kredisi faiz oranları üzerinden bir hesaplama yapmanız gereklidir.

Öte yandan hesaplama tablomuzu sadece yakın bir zamanda kredi kullanacaklar için değil, geçmişte kullanılan kredinin ödeme planı çıkarmak ve gelecekteki tahmini faiz oranlarına göre ödeme planı oluşturmak isteyenler içinde ideal ve uygun bir yapıya sahiptir.

Taşıt Kredisi Hesaplama Aracı Detayları

  • Kredi Tutarı: Çekilecek olan kredi miktarını göstermektedir. Yasal olarak taşıt değeri 50.000 TL’ye kadar olan araçların %70’ine, 50.000 TL üzeri olan araçların 50.000 TL’ye kadar olan kısmı için %70’ine, 50.000 TL’yi aşan kısmı için ise %50’sine kadar kredi verilebiliyor. (Örneğin, 100.000 TL değeri olan bir taşıta 60.000 TL kredi verilmektedir.)
  • Kredi Vadesi: Kredinin ne kadar sürede geri ödeneceğini göstermektedir. Taşıt kredisi en fazla 48 ay vade ile kullandırabiliyor ve kredi tutarı kişinin gelirine ve aracın değerine göre değişiklik gösteriyor.
  • Faiz Oranı(%): Finans kuruluşlarının verdikleri paraya uyguladıkları karlılık oranıdır. Faiz oranları değişken faiz oranı ve sabit faiz oranı olarak ikiye ayrılmaktadır. Ülkemizde kullanılan kredilerin neredeyse tamamı "sabit faiz" oranı ile yani aylık faiz değişimlerinden etkilenmeyecek şekilde kullanmaktadır.
  • Toplam Masraf: Kredi kullanımdan dolayı ödenen tüm masraflardır. Kredi veren kurumların kampanyasına göre alınmayabilir veya mevcut taksitlere de dahil edilebilir.
  • Aylık Taksit Tutarı: Aylık olarak ödenecek kredi tutarıdır. Aylık ödenecek taksit tutarı bankaların çoğunluğunda toplam aylık gelirin %50’sini geçemez.
  • Toplam Faiz Ödemesi: Vade sonuna kadar ödenecek faiz tutarı toplamıdır. Toplam faiz ödemesi kullanılacak vadeye bağlı olarak değişmektedir. Ne kadar uzun vade ile kredi kullanırsanız toplam ödeyeceğiniz faizde o kadar artacaktır.
  • Toplam Maliyet: Vade sonuna kadar kredi için katlanılan tüm maliyetlerin toplamıdır. Daha net olarak ifade edersek kredi tutarına, toplam masraf ve toplam faiz ödemesi eklenmesidir.
  • Aylık Maliyet Oranı: Toplam ödenecek masrafların aylık olarak hesaplanarak faiz oranına eklenmesi ile bulunur. Bundan dolayı banka kıyaslamalarınızı faiz oranı üzerinden değil, maliyet oranı üzerinden yapmalısınız. Kanunen tüm kredi kurumları kredi maliyet oranlarını vermek zorundadır.

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Kredi Tutarı

Vade

Kredi Tipi