HesapKurdu logo

İLKSAN Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Güncelleme: 18.01.2023
Yayımlama: 17.05.2019
Paylaş
İçindekiler

İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı’nın kısaltılmış hali olan İLKSAN, 1943 yılında 4357 sayılı kanun ile kurulmuş bir yardım sandığıdır. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı olarak kurulmuş olan İLKSAN, ilkokul öğretmenleri arasında sağlık ve sosyal durumlarda yardımlaşmayı sağlamaktadır. 

İLKSAN’ın gelirleri ilk olarak üyelerden gelen aidatlardır. Bu aidatlar her İLKSAN üyesine ayrı olarak maaş oranına göre düzenlenir ve kesilir. İLKSAN’ın diğer gelirleri arasında sandık bünyesine elde edilen kârlar, devlet yardımları, işletmelerden elde edilen gelirler yer almaktadır.

İLKSAN Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası, sosyal güvencesi olan kişileri Sosyal Güvenlik Kurumu SGK ile anlaşmalı özel hastanelerden yararlandıkları sağlık hizmetlerinden ortaya çıkan farkı karşılayan veya kişilerin daha yüksek standartlarda sağlık hizmeti almak istediklerinde istedikleri sağlık hizmetlerini karşılayan özel sigorta türüdür. 

İLKSAN üyeleri ve aileleri de özel olarak hazırlanan tamamlayıcı sağlık sigortasından faydalanabilmektedirler. Üyeler aile olarak sigortalanmak istediklerinde ilave %5 aile indiriminden de faydalanabilmektedirler. 

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

İLKSAN Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teminatları

İLKSAN üyelerine sunulan tamamlayıcı sağlık sigortası içerisinde,

  • Yıllık 8 kez muayene,
  • Muayene sırasında istenen tahlil ve tetkikler limitsiz %100 olarak,
  • Yatış ve ameliyat harcamaları limitsiz %100 olarak,
  • Sağlık sigortalarına özel olarak sunulan %15 vergi avantajı imkânı sağlamaktadır.
Tamamlayıcı sağlık sigortası teminatları konusunda daha detaylı bilgi almak için tamamlayıcı sağlık sigortası teminatları sayfamızı ziyaret edin. 

İLKSAN Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Poliçe Primleri

İLKSAN Tamamlayıcı Sağlık Sigortası primleri şehirler arasında farklılık göstermekle birlikte 2021 yılı için belirlenen ücretler aşağıdaki gibidir. 

İstanbul ve Ankara İLKSAN TSS Poliçe Primleri

Yaş Aralığı Ödenecek Prim
0-5 Yaş 997 TL
6-10 Yaş 796 TL
11-15 Yaş 764 TL
16-20 Yaş 733 TL
21-45 Yaş 1.032 TL
46-50 Yaş 1.480 TL
51-60 Yaş 1.544 TL
61-64 Yaş 2.324 TL
Diğer İller İçin İLKSAN TSS Poliçe Primleri

Yaş Aralığı Ödenecek Prim
0-5 Yaş 636 TL
6-10 Yaş 634 TL
11-15 Yaş 608 TL
16-20 Yaş 583 TL
21-45 Yaş 822 TL
46-50 Yaş 1.181 TL
51-60 Yaş 1.232 TL
61-64 Yaş 1.856 TL

Üyeler sigorta primlerini 8 taksitle ödeyebileceği gibi, sağlık sigortalarına özel olarak sunulan %15 vergi avantajından da faydalanabilmektedirler.

İLKSAN Hangi Yardımlarda Bulunur?

Amacı, üyelerinin sosyal, ekonomik ve sağlık alanındaki ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik kaynak sağlayarak refah düzeylerini arttıracak çözümler sunmak ve emeklilik dönemlerine ilişkin tamamlayıcı sosyal güvenlik konusunda destek sağlayıcı faaliyetlerde bulunmak olan, sosyal yardımlaşma sandığı İLKSAN, üyelerine bazı yardımlarda bulunur. Bu yardımlar aşağıda sıralanmıştır;

  • İkraz yardımı; sandık üyelerinin ekonomik sıkıntılarının giderilmesi için sandık bütçesinin elverdiği ölçüde sandık üyelerinin piyasa şartlarından daha uygun ölçüde kredilendirilmesidir. 
  • Evlendirme yardımı; İLKSAN Yardım Sandığı’na en az 1 yıl aidat yatıran üyelere evlenmeleri halinde bir defaya mahsus olmak üzere yardım edilmesidir. Evlenen çiftlerin her ikisi de sandık üyesi ise yarım her ikisine de yapılmaktadır. 
  • Doğal Afet Yardımı; sandık üyeliği devam ederken doğal afete uğrayan sandık üyelerine Sandık Yönetim kurulunca belirlenen miktarda yardım yapılmasıdır. 
  • Gayrimenkul Yardımı; sandık üyesinin veya eşinin gayrimenkul alması durumunda bir defaya mahsus olmak üzere verilen karşılıklı yardımdır. 
  • Aile Destek Yardımı; üyelerin çocuklarının evlenmesi durumunda verilen karşılıklı ikraz yardımıdır. 
  • İcra Yardımı; maaş bordrosunda icra kesintisi bulunan üyelere kefil gösterilmesi halinde yapılan yardımlardır. 

Yukarıda belirtilen yardımları alabilmeleri için üyelerin en az 1 yıl boyunca üyeliğinin aktif olarak başlamış olmaları ve aidatlarını ödüyor olmaları gerekmektedir. Sandıktan daha önce yardım alan üyelerin borcunun tamamının ödendiği tarihten 6 ay geçmesi halinde tekrar yardım alabilmektedir. 

Kaynak:

İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı İLKSAN Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Şartları

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.