Konut Kredisinde Yaptırılan Sigortalar Neler?

Güncelleme: 30.10.2017

Yeni tüketici kanunu ile konut kredisinde yaptırılan sigortalarda artık tüketici de söz sahibi olacak. Kredi başvurusu sırasında yaptırılması istenilen sigorta hizmetini tüketici istediği kuruluştan temin edebilecek. Bir kısmı zorunlu bir kısmı da isteğe bağlı olan sigortalardaki bu yasal değişiklik tüketici için alternatif ve daha uygun çözümler yaratmada fırsat sağlayacak. Peki konut kredisi başvurusunda yaptırılması istenilen sigortalar neler?

Konut Sigortası

Evinizin yangın, su baskını, hırsızlık, yıkım, terör, kaza gibi risklere karşı güvence altına alan sigorta çeşidi olan Konut Sigortası, bankalar tarafından kredi bitimine kadar zorunlu tutulmaktadır. Yıllık olarak tahsil edilir. Yaptırılan konut sigortasıyla birlikte banka, kredinin geri ödendiği süreç boyunca evinizde meydana gelen hasarları teminat altına alır.

Öte yandan yapılan konut sigortasının karşılamadığı durumlar da mevcut. Bu durumlar her sigorta şirketinde farklılık gösterebilir. Hangi durumlarda hasarın sigorta tarafından karşılanmadığını öğrenmek için sigorta şirketinize başvurun.

Zorunlu Deprem Sigortası

Kanuni olarak zorunlu tutulan bu sigorta türünde konutun bulunduğu konuma ve yapının cinsine göre metrekare fiyatı belirlenir. Belirlenen metrekare fiyatı konutun brüt metrekaresi ile çarpılarak sigorta bedeli belirlenir. Her yıl sigortanın bedeli güncellenir ve yenilenir.

DASK, Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları, poliçenizde belirtilmiş limitler dahilinde nakit olarak karşılar. Ayrıca binanız tamamen ya da kısmi olarak zarar görmüş olsa da teminat altında olduğunu unutmayın. Aksi durumlarda Zorunlu Deprem Sigortası,hasarınızı karşılamayacaktır.

DASK tarafından temin edilebilecek azami teminat tutarı bütün yapı tipleri için 150 bin TL’dir. Resmi sitesinde azami tutarla ilgili olarak DASK’ın şöyle bir açıklaması bulunuyor, “ Azami teminat tutarı tespit edilirken, yıkılan meskenin yeniden inşa edilmesinin maliyeti (arsa değeri hariç) dikkate alınır. Sigortalının teminat tutarı (sigorta bedeli) -azami teminat tutarını geçmemesi koşuluyla- meskenlerinin büyüklüğüne ve yapı tarzına göre belirlenir.”

100.000 TL 120 ay vade için en uygun konut kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet172.237 TL
Faiz Oranı%0,99
Aylık Taksit1.428 TL
Toplam Maliyet210.737 TL
Faiz Oranı%1,43
Aylık Taksit1.748 TL
Toplam Maliyet211.699 TL
Faiz Oranı%1,44
Aylık Taksit1.756 TL

Tüm Konut Kredisi Faizlerini Listele

Hayat Sigortası

Bazı bankalarda zorunlu tutulan hayat sigortası, krediyi kullanan(çeken) kişinin hayatını kaybettiği tarihten itibaren, tüm borcunu faizi ile karşılayan sigorta çeşitidir. Her ne kadar bütün bankalarda zorunlu olmasa da müşterilere yapılması için yönlendirmelerde bulunulur. Hayat sigortasında yaş sınırı ortalama 70 ile 75 arasında değişmektedir. Bu sınırı bankanın konut kredisi kullandırırken belirlediği üst yaş sınırı belirler.

Bireysel Emeklilik Sigortası, Ferdi Kaza Sigortası

Hayat sigortası yerine bankaların müşterilerine sunduğu sigorta çeşitleridir. Zorunlu olarak tutulmamakla birlikte alternatif olarak önerilmektedir.

Konut kredisinde tüketicilerin karşısına çıkan bu sigortaların yaptırılması durumunda bankalar faiz veya masraf indirimine gidebilmektedir.Zorunlu olarak yaptırılan Konut Sigortası ve DASK’ın dışında kalan sigortaları kredinizi daha indirimli kullanmada kullanmak için yaptırabilirsiniz. Ancak yapılan sigortları boşa harcanan paralar veya indirim aracı olarak görmemelisiniz. Sigortalar sizi, konutunuzu ve kredinizi teminat altına alırlar.

Konut kredisi süreçlerinde en doğru adımları atmak için uzman danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz. Daha detaylı bilgi ve uygun faiz oranları için Hesapkurdu adresini ziyaret edebilirsiniz.