Sağlık Sigortası

saglik-sigortasi

Sigortalıların sigorta süresi içinde hastalanmaları ve/veya herhangi bir kaza sonucu yaralanmaları halinde tedavileri için gerekli masrafları ile varsa gündelik tazminatlarını -varsa özel şartları da dikkate alarak- poliçede yazılı meblağlara kadar temin eden sigorta türüdür.

Sağlık sigortaları genellikle sigorta şirketleri tarafından iki temel kapsam altında sunulur. Bu kapsamlar Ayakta Tedavi Sağlık Sigortası ve Yatarak Tedavi Sağlık Sigortası’dır.

Ayakta Tedavi Sağlık Sigortası Kapsamı

Ayakta tedavi sağlık sigortanız bütçenizi aştığı zaman kullanılabilecek ve sağlık sigortasının belirli bir bölümünü kapsayan bir sağlık sigortası çeşididir. Özel sağlık sigortası isteğe bağlı olarak yapılan bir sigorta olduğundan, sigorta şirketlerinde çeşitli farklılıklar bulunmaktadır. Sağlık sigortası ayakta tedavi kapsamı genelde şu şekildedir;

  • Doktor muayene, Sağlık Bakanlığı tarafından çalışma ruhsatı verilmiş hastane, klinik veya özel muayenehanelerde doktor tarafından yapılan muayeneye ait giderleri karşılar.
  • İlaç, doktorun teşhis ve tedavi için tıbben gerekli gördüğü ve tazminat talep formunda belirttiği durumlarda doktor reçetesinde belirtilen ilaç giderleri karşılar.
  • Tahlil ve Röntgen, doktorun teşhis ve tedavi için tıbben gerekli gördüğü durumlarda tahlil, röntgen giderleri ile bu teşhis yöntemlerinin uygulanmasının gerektirdiği ilaç, anestezi, doktor ücreti giderlerini karşılar.
  • Laboratuvar hizmetleri, doktorun hastalığın teşhisi ve gerekli gördüğü takdirde ileri tetkiki için istemde bulunduğu tahliller ile kimyasal madde ve ilaçlara ait giderleri karşılar.

Daha net olarak ifade edilecek olursa ayakta tedavi olmanız durumunda neredeyse bütün ihtiyaçlarınız sigorta şirketi tarafından sözleşmede belirtilen teminata kadar karşılanmaktadır. Ayakta tedavi hizmetlerinde belirli sınırlamalar mevcuttur. Örneğin; yılda en fazla 5 defa doktor kontrolü yapılabileceği şeklinde bir madde sözleşmenizde yer alıyorsa, 6. defada sigorta şirketi masraflarınızı karşılamayacaktır. Bu nedenle poliçenizi seçerken istisna ve şartları öğrenmenizde ve diğer opsiyonlarla karşılaştırmanızda fayda vardır.

Yatarak Tedavi Sağlık Sigortası Kapsamı

Sigorta kapsamı ve şartlarını kapsayan bir rahatsızlığından dolayı hastaneye yatmanız durumunda masraflarınızın sigorta şirketi tarafından karşılandığı bir sağlık sigortası çeşididir. Yatarak tedavi olmanız durumunda teminat kapsamınıza kadar neredeyse bütün masraflarınızı karşılamakla birlikte temel olarak;

  • Ameliyat, sigortalının yatarak tedavisi sırasında ameliyat olması gerektiğinde ameliyathane masrafları, anestezi sırasında kullanılan malzemeler ve doktor ücreti bu teminat ile güvence altına alınır.
  • Oda ve yemek, sigortalının hastanede yattığı her gün için oda ve yemek giderlerini karşılar.
  • Hastane tedavi giderleri, ameliyatsız yatışlarda veya sigortalının hastanede yatmasını gerektirmeden yapılan cerrahi ve ortopedik müdahalelere ait tüm giderler karşılanmaktadır.
  • İlaç masrafları, sigortalının sağlık kuruluşlarında yatarak tedavisi için kullanılan ilaçların tüm giderleri karşılanır.

Yatarak tedavi masrafları belirli üst limitler ile sınırlandırılırmıştır. Teminat kapsamını ve istisnaları sigortanızı yaptırmadan önce öğrenmenizde fayda vardır.

özel sağlık sigortası

Sağlık Sigortası Hizmeti Veren Başlıca Sigorta Şirketleri

Anadolu Sigorta, 1 Nisan 1925 tarihinde Atatürk tarafından kurulan, Türkiye'nin ilk ulusal sigorta şirketidir. Anadolu Sigorta, Türkiye'nin en büyük sigorta şirketlerinden birisidir.

Allianz Sigorta, merkezi Almanya'nın Münih kentinde bulunan dünyanın en büyük sigorta ve finansal yatırım şirketlerinden birisidir.

Mapfre Sigorta, başta İspanya, Avrupa ve Amerika olmak üzere dünya çapında sigortacılık, reasürans, asistans ve finansal hizmetler alanlarında faaliyet gösteren uluslar arası bir şirkettir.

Ergo Sigorta, ERGO Grubu'nun dünya pazarındaki gücüyle Türkiye sigortacılık sektöründe iddialı bir şekilde yerini aldı.

Acıbadem Sigorta, 2004 yılından beri Acıbadem Sağlık ve Hayat Sigorta A.Ş. markası ile faaliyet göstermekte olup müşterilerine hayat ve ferdi kaza branşlarında sigortacılık ürünleri sunmaktadır.

AXA Sigorta, AXA Grubu'nun, müşterilerinin her türlü ihtiyaçlarına cevap verebilmeyi hedefleyen 'Finansal Koruma' konusundaki faaliyetleri sigorta, kişisel koruma, birikim ve gayrimenkul planlama alanlarını kapsamaktadır.

Groupama Sigorta, pazarına Başak Sigorta, Başak Emeklilik, Güven Sigorta ve Güven Hayat şirketlerini satın alarak girmiştir. Fransa’nın en büyük sigorta şirketlerinden biridir.

Sağlık Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sağlık sigortası yaptırmak isteyen bir kişi öncelikli olarak bir beyan formu doldurmaktadır. Bu beyan formu daha önce geçirilen hasatlıklar ve mevcut hastalıklarını eksiksiz olarak belirtmelidir. Aksi durumda sigorta şirketi ödeme yapmayabilir veya poliçenizi iptal edebilir.

Sağlık poliçenizdeki özel ve genel şartlar ile birlikte istisnalarına öğrenmeniz gerekmektedir. Bazı hastalıkların sigorta kapsamına girebilmesi için belirli süre sağlık sigortalı olmanız gerekmektedir. Bu şartları ve süreleri iyi öğrenmeniz gerekmektedir.

Sağlık sigortaları oluşabilecek hastalıklara karşı yapılan bir sigorta türüdür. Mevcut hastalıklarınız sağlık sigortaları kapsamına çoğunlukla girmemektedir.

Hesapkurdu olarak, son kullanıcıya yönelik ürünleri kıyaslamanız ve ücretsiz olarak başvuru yapmanız için platformlar oluşturmaktayız. Yakında bu platformlar içine sağlık sigortalarını da dahil edeceğiz.