Kredi Skoru Hakkında Merak Edilen Sorular

Güncelleme: 20.12.2021 Yayımlama: 30.09.2015 | Okuma Süresi: 4 dk.

Kredi Skoru Nedir?

Kredi skoru, bir kişinin kredi geçmişine ve çeşitli risk faktörlerine bakılarak oluşturulan bir puanlama sistemidir. Bu puanlama sistemi bankaların kredi başvurunuzda ilk olarak kontrol ettiği ve kredinin değerlendirilmesi açısından en önemli kriterdir.

Kredi Skoru Nasıl Belirlenir?

Geçmişte kullandığınız tüm krediler ile ilgili bilgiler; ne kadar kredi kullandığınız, ne kadar zamanda ödediğiniz, bunları öderken herhangi bir düzensizlik yapıp yapmadığınız örneğin; gecikmeler, takibe düşmüş krediler ve bunlarla ilgili bütün bilgiler merkezi bir kredi kayıt bürosunda sizin adınıza tutulur. Böylece herhangi bir banka sizin için yeni bir kredi kararı alırken bu kredi bilgilerini kontrol edecek, bunlardan oluşan bir kredi skorunu değerlendirecektir. Eğer kredi skorunuz düşük ise başvurunuz reddedilecektir.

Hesapkurdu.com kurucu ortaklarından Onur Tekinturhan, kredi skorunun yüksek tutmanın sanıldığı kadar zor olmadığını belirtirken, tüketicinin kredi ödemelerine sadık olması veya en azından minimum ödemeleri düzenli yapması ve kredi kartı borçlarında da bu sadakati devam ettirmesi durumunda kredi notuyla ilgili bir endişesinin olmaması gerektiğini söyledi. Son zamanlarda çok sık kredi skoruyla ilgili sorular aldıklarını ve soruların genellikle kredi başvurusu reddedilen tüketicilerden geldiğine vurgu yapan Tekinturhan, bu sorulardan en önemlilerini cevapladı:

e-Devlet sistemi üzerinden kredi risk durumunuzu nasıl sorgulayabileceğinizi e-Devlet kredi notu sorgulama sayfamızdan öğrenebilirsiniz.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Kredi Skorunu Düşüren Sebepler Nelerdir?

Notunuzu etkileyen en önemli faktör düzensiz ödemelerdir. Bankalar kredi başvurularında borcunuza sadık olmanızı ve düzenli ödemeler yapmanızı bekler. Bunun için kıstas önceki kredi işlemlerinizdir ve doğal olarak bu işlemler de kredi skorunuza yansır. Eğer ödemelerinizi düzensiz yapıyorsanız ya da asgari ücretini dahi yatırmadığınız olduysa kredi skorunuz büyük ihtimalle zarar görmüştür. Üstelik kredi kartı borçlarınız için de bu kural geçerlidir. Kredi skorunu düşüren ikinci bir faktör ise daha önce yaşanmış idari ve/veya kanuni takiplerinizdir. Öte yandan sık yaptığınız kredi başvuruları, var olan toplam borcunuz, kredi limitlerinizi sonuna kadar kullanmanız, borçlu olduğunuz hesap sayısının fazlalığı da kredi skorunuzu düşüren sebepler arasında yer almıştır.. 

Kredi Skorum Düşük Olmasına Rağmen Kredi Kullanabilir miyim?

Her bankanın kredi değerlendirme sistemi birbirinden farklıdır. Bu yüzden aynı kredi skoru için bir banka krediye onay verirken diğer bir banka reddedebiliyor. Aynı şekilde normalde kredi verilmesi çok riskli bulunan kredi skoruna sahip müşteriler için bazı bankalar esneklik gösterebiliyor. Tabii ki bu esnekliği gösterebilmeleri için başvuranın bankalara yardımcı olmasının birkaç yolu var:

  • geçmişte düştüğü bu durumun sebebini açıklayabilmesi
  • belirli meslek gruplarından olması

Aşağıdaki yollarından birini seçip bankanın gözündeki riskliliğini azaltması:

  • kefil göstermesi
  • ek teminat sunması
  • peşinat oranını yükseltmesi

Sonuç olarak borç veren kuruma kendinizi iyi anlatmanız, kredi skorunuza rağmen niye disiplinle borçlarınızı ödeyen biri olabileceğinizi inandırmanız lazım. Burada bankaya şahsen başvuruda bulunmadan önce Hesapkurdu.com gibi uzman danışmanlarla görüşüp doğru yolu planlamak oldukça faydalı olacaktır.


En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

20.000 TL 12 Ay Vade

Toplam Maliyet 22.633 TL
Faiz Oranı %1,63
Aylık Taksit 1.886 TL
Toplam Maliyet 22.921 TL
Faiz Oranı %1,74
Aylık Taksit 1.901 TL
Toplam Maliyet 22.750 TL
Faiz Oranı %1,64
Aylık Taksit 1.887 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için ihtiyaç kredisi sayfamızı ziyaret edin.


Daha Önce Hiç Kredi veya Kredi Kartı Kullanmadım Neden Kredi Kullanamıyorum?

Herhangi bir kredi veya kredi kartı işleminiz olmadığı için KKB kaydınızın da bulunmadığını dolayısıyla skorunuzun da oluşmadığını belirtmeliyim. Kredi başvurusunda bulunduğunuz banka sizin daha önce bankalarla yaptığınız çalışmalara bakarak ödeme alışkanlıklarınızı öğrenmek isteyecek ve bu şekilde krediye uygun olup olmadığınıza karar verebilecektir. Bu yüzden eğer kredi kullanmayı düşünüyorsanız kredi skorunuzun pozitif yönde oluşması için ufak çaplı birkaç banka işlemi yapabilirsiniz.

Kredi Skorumu Nasıl Yükseltebilirim?

Kredi skorunuzu yükseltmek için yapabileceğiniz ilk işlem takiplerinizi ya da geciken ödemelerinizi kapatmak ve düzenli hale getirmek olacaktır. Bankalar güncel kredi takibi olan kişilere kredi vermeye genellikle yanaşmaz. Bunun yanında kredi limitinize göre borçluluk oranınızın yüksekliği ve yaşadığınız gecikmeler de kredibilitenizi olumsuz etkiler. Borçlarınızı tek bir yerde birleştirmeniz ve taksitlerinizi aylık olarak ödeyebileceğiniz seviyelere çekmeniz size yardımcı olacaktır. Öte yandan kredi geçmişinizi araştırarak kullanmadığınız hesapları, gözünüzden kaçan ödemeleri de kapatmanızda fayda var. Tüm bunları yaptıktan sonra faturalarınızın birkaçı için kredi kartınızdan otomatik ödeme talimatı vererek ya da düşük miktarda bir ihtiyaç kredisi kullanıp birkaç ay düzenli ödeme yaptıktan sonra krediyi kapatarak kredi skorunuzu yükseltebilirsiniz.

Kredi almanın çoğu insan için oldukça önemli ancak karışık bir süreç olduğunu belirten Onur Tekinturhan, “Bu süreçteki en önemli adımlardan biri tüketicinin değerlendirilmesi. Tüm kredi kararı bu aşamada belli oluyor. Bu yüzden kredi başvurusunda bulunacakların kredi skorlarını takip etmeleri ve notlarını yükseltecek işlemleri gerçekleştirmeleri gerekli.” diyerek kredi başvurusunda bulunan fakat kredi skoru düşüklüğü nedeniyle onay alamayan tüketiciler için yukarıda verilen önerilerin önemine dikkat çekti.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et