Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Güncelleme: 05.12.2018
Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Bireylerin tüm finansal geçmişinin yani bankalardan kullandığı taksitli kredileri, kredi kartlarını ve kredili mevduat hesaplarına ait kredi ödeme alışkanlıklarının Kredi Kayıt Bürosu tarafından toplanarak, analiz edilmesinin sonucunda oluşan kişiye özel puana “kredi notu” denir.

Elde edilen kredi notu, bankaların yeni kredi başvurularında ve diğer finansal taleplerin değerlendirilmesinde kullandığı önemli ölçütlerden birisidir. Notun yüksek olması borçlunun kredi ödemelerini geciktirmediğini gösterirken, düşük olması tüketicilerin kredi başvurularının onaylanması olasılığının daha düşük olduğunu göstermektedir.

Gelirinizi göre ne kadar kredi çekebileceğinizi öğrenmek için Ne Kadar Kredi Çekebilirim hesaplama aracımıza bakabilirsiniz.

10.000 TL 36 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet15.927 TL
Faiz Oranı%2,29
Aylık Taksit441 TL
Toplam Maliyet16.838 TL
Faiz Oranı%2,60
Aylık Taksit466 TL
Toplam Maliyet16.927 TL
Faiz Oranı%2,63
Aylık Taksit469 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

Kredi Notum Nasıl Hesaplanıyor?

Kredi notunuz hesaplanırken kullanılan parametreler birbirine benzer olsa da her banka puanlama işlemini kendine özel olarak yapmaktadır. Bankalar puanlama işlemini tamamen kendi kriterlerini göz önüne alarak yaptığı için kredi notunuz her bankada birbirine yakın fakat farklı olacaktır.

Kredi notunuz hesaplanırken dikkate alınan birçok kriter vardır. Kişilerin bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlığı kredi notunun %30’unu etkilerken, mevcut hesap ve borç durumu %25’ini etkilemektedir. Buna ek olarak yeni kredi almış olmanız notunuzun %20’sini, kredi kullanım yoğunluğunuz %15’ini ve son olarak da diğer faktörler %10’unu etkilemektedir.

Kredi notunuzun nasıl hesaplandığı ile alakalı olarak daha detaylı bilgi için Kredi Notu Nasıl Hesaplanır? yazımıza göz atabilirsiniz.

Herkesin Kredi Notu Var mıdır?

Herkes bir kredi notuna sahip olmayabilir. Son 5 yıl içinde bankacılık sisteminden kredi kartı, bireysel kredi veya kredili mevduat hesabı kullanmış olan kişilerin kredi notu bulunmaktadır. Ancak bu tür bankacılık faaliyetlerinden yararlanmamış sadece banka hesabı kullanan kişiler için kredi notu hesaplanamamaktadır. 

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notunuzu öğrenmenin yolları aşağıdaki gibidir;

  • KKB aracılığı ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks, Kredi Kayıt Bürosuna ait bir marka olup, kredi notunuzu buraya ödeyeceğiniz belirli bir ücret karşılığında ( yaklaşık 8 TL) öğrenebilirsiniz. Findeks, üzerinden notunuzu öğrenmek istiyorsanız öncelikle siteye üye olmanız gerekmektedir. Üye işleminizi gerçekleştirdikten sonra istediğiniz zaman kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.
  • Bankalar aracılığı ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notu sorgulama işlemini birçok banka müşterilerine sunmaktadır. Bankalar aracılığıyla notunuzu öğrenmenin iki yolu bulunmaktadır. Banka şubesinden notunuzu öğrenmek istiyorsanız, şubeden bunu rica edebilir ya da kredi başvurusu yaptığınızda öğrenebilirsiniz. Eğer şubeye gitmeden halletmek istiyorum diyorsanız, internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Bunun için de internet bankacılığına giriş yaparak, ilgili menüye girerek ödeyeceğiniz belirli bir ücret karşılığında notunuzu öğrenebilirsiniz.

Ayrıca bu konu hakkında daha detaylı bilgi için Kredi Notu Hesaplama sayfamıza bakabilirsiniz. 

100.000 TL 120 ay vade için en uygun konut kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet255.077 TL
Faiz Oranı%1,89
Aylık Taksit2.113 TL
Toplam Maliyet263.851 TL
Faiz Oranı%1,98
Aylık Taksit2.188 TL
Toplam Maliyet264.870 TL
Faiz Oranı%1,99
Aylık Taksit2.196 TL

Tüm Konut Kredisi Faizlerini Listele


Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır