Kredi Notu Hakkında 10 Şehir Efsanesi

Güncelleme: 08.12.2021 Yayımlama: 28.09.2016 | Okuma Süresi: 3 dk.
KKB skoru ve kredi notu raporu hakkındaki farkındalık arttıkça bu konular hakkında yayılan efsanelerde de artış oldu. Güncel ve gelecekteki kredi ihtiyaçlarınızı etkileyen kredi notu hakkında anlatılan 10 efsaneyi çürütüyoruz. Hadi başlayalım!

Efsane 1: Kredi Skoru Kredi Notu Raporunu Bakılacak Tek Önemli Faktördür

Kredi puanı kredi notu raporunda çok önemli bir bilgi olsa da, kontrol edilmesi gereken tek şey değildir. Kredi raporunuzda işlem geçmişinizi kontrol etmeniz de önemlidir. Eğer raporda herhangi bir şüpheli işlem görürseniz hemen hesap hareketlerini kontrol etmelisiniz. 

Efsane 2: Gelir, Kredi Puanını Etkiler

Bu kısmen doğru olmakla birlikte yanlış yansıtılan bir durumdur. Düşük gelirli bir kişinin kötü bir kredi puanı vardır halk arasındaki popüler bir inançtır. Ama kredi puanınızın geliriniz ile pek de bir ilgisi yok aslında. Evet! Hatta geliriniz kredi raporunda yer almıyor. Önemli olan mevcut gelirinizle borçlarınızı düzenli ödüyor olmanızdır. 

Nelerin kredi notu hesaplamasına etki ettiğini öğrenmek için kredi notu nasıl hesaplanır yazımızı inceleyin.

Efsane 3: Kredi Notu Raporunu Kontrol Etmek Kredi Skorunu Düşürür

Bu efsane de kişinin kredi raporunu kontrol ettiğinde cezalandırılacak olması gibi saçma bir sonuca varır. Kredi raporuna bakarak ufak bir soruşturma yapmanızın kredi puanı üzerinde bir etkisi yoktur. Ancak, kredi kullanacağınız kurum kredi raporunuzu denetlediği takdirde geçici bir süre için kredi puanında hafif bir düşüşe yol açar ve bu duruma sabit bir soruşturma denir. Birden çok bankaya başvuru yapmanız durumunda ise bu şüpheli işlem olarak algılanarak notunuzda düşüşe sebep olur.

Efsane 4: Hiç Kredi Kullanmamak İyi Bir Kredi Puanı Demektir 

Kredi skoru hesaplanırken bakılan ilk kriterlerden biri daha önce kullandığınız kredilerin geri ödemelerini nasıl yaptığınızdır. Zamanında yaptığınız ödemeler kredi puanınızı artırırken, geç ödemeler de önemli ölçüde aşağı çeker. Bu nedenle daha önce hiç kredi kullanmamış kişilerin kredi notu oluşamayacağından ödeme geçmişine de bakılamaz. Böyle bir durumda kredi notu olmayan kişiyle kötü kredi geçmişine sahip kişinin yeni bir kredi alma şansı neredeyse eşit olacaktır.

Efsane 5: Birden Fazla Kredi Kartı Almak Kredi Puanını Geliştirir

Kredi kartı kullanım oranı kredi skoru hesaplanmasında büyük rol oynar. Bu oran kredi  kartı limitine göre kredi kartı harcama miktarı olarak tanımlanır. Yani, birden fazla kredi kartı kullandığınızda, kredi limiti de önemli ölçüde azalır.  Ayrıca birden fazla kredi kartı alarak borçlarınızı ödeyememeniz daha düşük kredi puanı olarak size dönecektir. 

Efsane 6: Kredi Yapılandırma Yapıldığında Olumsuz Ödeme Geçmişi Silinir

Bu da yanlış bilinen bir konudur. Ödemekte zorlandığınız borcunuzu yapılandırma yapıp temizleseniz dahi bu kredi raporunuza yansır. Temizlenmiş olsa da, Merkez Bankası verilerinde ödenen borçlar 3 takvim yılını, ödenmeyen borçlar ise 5 takvim yılını doldurduğunda Merkez Bankası kayıtlarından silinir. 

Efsane 7: Kötü Kredi Puanı Hiç Kredi Kullanamamak Demektir

Düşük bir KKB puanı size problem oluşturabilir ama kesinlikle yolun sonu değildir. Eğer çok kötü bir kredi geçmişiniz yoksa sadece puanınız istenenin bir nebze altındaysa bunun telafisi mümkündür. Bu durumda kredi kullanabilmek için mevcut kredi veya kredi kartı ödemelerinizi düzene sokarak birkaç ay bunu devam ettirmeniz puanınız arttırmaya yardımcı olacaktır. Bu düzelmeyi gören bankalar da size kredi verme konusunu tekrar değerlendirmeye alırlar.

Efsane 8: Eğer Kredi Kullanmayacaksınız Kredi Puanı Önemli Değildir

Bu ifade kısmen doğrudur, ama bir kredi skoru inşası devam eden bir süreç olarak düşündüğümüzde konu önemli hale geliyor. Finansal açıdan zor durumda olduğunuz bir dönemde oluşabilecek acil nakit ihtiyacı krediye başvurmanızı gerektirebilir. Bu nedenle mutlaka yavaş yavaş da inşa etseniz iyi bir kredi notunuz olmasına dikkat edin.

Efsane 9: Banka Hesapları ve Yatırımlarınızın Yönetimi Kredi Puanını Etkiler

Ne kredi raporu ne de kredi puanınızın banka hesap hareketleri veya yatırımlarınızla bir ilgisi vardır. Bu efsane tamamen yanlıştır. Kredi skorunuzu etkileyen en önemli faktörler; ödeme geçmişiniz, toplam borcunuz ve kredi geçmişinizin uzunluğu ile çeşitliliğidir.

Efsane 10: Kredi Skorunda Hata Olmaz Olsa da İtiraz Edilemez 

Her insan hata yapar ve bu durum kredi notu raporları için de geçerlidir. Tüm kredi verilerinin tutulduğu Kredi Kayıt Bürosu’na şahsen itirazda bulunup kredi kaydınızı değiştirmeniz henüz mümkün değil, ancak size durumu bildiren banka aracılığıyla bir düzeltme talebi geçebilirsiniz. KKB, banka aracılığıyla yapılan bu itirazları 2 gün içerisinde araştırarak sonucunu bildirdiğini belirtiyor. Eğer bir hata varsa da bunun kaydı oluşturan banka tarafından düzeltilmesi gerekiyor.

Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak için kredi notu itiraz sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et