Kredi Kartları ile Banka Kartlarının Farklı Avantajları

Yayımlama: 03.11.2016 Güncelleme: 24.03.2021

Kredi kartları ve banka kartları birbirinden farklı ancak birbirini tamamlayan kartlardır. Bankalara yapacağınız kredi kartı başvurusu ile bankanızda vadesiz hesabınız otomatik olarak açılacaktır. Peki, siz bu kartları nasıl kullanacağınızı biliyor musunuz?


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan -
Yıllık Ücret -
DenizBank Bonus
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret 155 TL
QNB Finansbank CardFinans
Ödül Para/Puan 50 TL
Yıllık Ücret 162 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Kredi kartı ve Banka Kartı Nedir?

Banka kartı, kişinin kendi beklentisine en uygun bankada açtıracağı, vadesiz mevduat hesabına ulaşmasını sağlayan, kişiye özel şifreli bir elektronik karttır. Üzerinde Visa/Electron veya Maestro logoları olan bu kartlar ile vadesiz mevduat hesabına yatırılan para kadar kredi kartının geçtiği birçok alışveriş noktasında alışveriş yapılabilir. Günlük sınırlı miktarda para çekme koşulu ile ATM’ler üzerinden paranızı nakit olarak tahsis edebilirsiniz. 

Kredi kartı, bankalar ve bazı finansman kuruluşları tarafından verilen, kredi kartı ile ödeme seçeneği olan alışveriş noktalarında isteğinize göre tek seferde veya taksitli alışveriş yapabileceğiniz, ATM’lerden nakit avans çekmek için de kullanabileceğiniz bir ödeme aracıdır. 

Banka ve Kredi Kartlarında Borç/Bakiye Bildirimi 

Banka kartlarında, bankanın borç/bakiye bildirimi yapma zorunluluğu yoktur. Ancak kredi kartı çıkaran kuruluşlar ilgili döneme ait tüm borç ve alacak kayıtlarının dökümünü içeren ve bir sonraki döneme ait hesap kesim ve son ödeme tarihini gösteren hesap özetini, kart sahibinin belirlediği tarihte ve belirlediği şekilde göndermek zorundadır. Buna ek olarak; kart sahibi, kart veren kuruluşun belirlediği şekilde SMS, müşteri hizmetleri, ATM’ler veya internet bankacılığı gibi farklı kanallar üzerinden borç ve bakiye durumlarını istediği an öğrenebilir.

Resmi Gazetede 23.02.2016 tarihinde yayınlanan 5464 numaralı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununun 10. Maddesi gereğince “Kurulca belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde, kredi kartı hesap özeti düzenlenmesi, yazılı veya kart sahibinin talebi üzerine elektronik ortam veya başka etkin yollarla bildirilmesi zorunludur.“

Kredi kartı mı daha doğru nasıl kullanabilirim diye düşünüyorsanız, kredi kartı güvenliği nasıl sağlanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Aynı Bankaya Ait Banka ve Kredi Kartlarının Yıllık Ücretleri

Banka kartı ve kredi kartının kullanım amaçları birbirinden farklı olduğu için yıllık aidat ücretleri de farklıdır. Banka kartlarının yıllık kart ücreti daha düşük olup, kredi kartı yıllık ücreti genellikle daha yüksektir. Ayrıca bazı bankalar, belli kredi kartları için yıllık kart ücreti talep etmemektedir. 

Birbirinden farklı avantajlar sağlayan kredi kartlarının yıllık kart ücretlerini merak ediyorsanız, yıllık kart ücretlerine göre kredi kartları  sayfamızdan detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Her İki Kart İle Nakit Para Çekebilirsiniz

Kredi kartlarından nakit avans çekmek mümkündür. Taksitli nakit avans çekiminde çekilebilecek tutar, uygulanacak faiz ve ödeme şekli, kart sahibinin kullanılabilir nakit çekim limitine ve kart veren kuruluşa göre değişen bir minimum/maksimum sınıra göre farklılık gösterir.

Hesap kartı, kart sahibinin sahip olduğu vadesiz mevduat hesabına ulaşmasını sağlayan özel şifreli elektronik karttır. Kart sahibi, günlük belirli bir limite kadar istediği an ATM’lerden nakit çekebilir.

Banka Kartları Taksitli Alışveriş Yapmak İçin Uygun mu?

Kredi kartı doğru kullanıldığı zaman taksitli alışveriş müşterilerine önemli kolaylık sağlamaktadır. Kart sahibi, alışveriş noktasının ve kart veren kuruluşun belirlediği sınırlarda ve faiz şartlarında olacak şekilde kendi isteği sayıda taksit yaptırarak, alışveriş yapabilir. Ancak banka kartı, kart sahibinin vadesiz mevduat hesabına bağlıdır. Taksitli alışverişe uygun değildir.

Biriken taksitlerinizi ödemekte güçlük çekiyorsunuz ve şimdi ne olacak diye düşünüyorsanız, kredi kartı borcu ödenmezse ne olur  yazımız ile detaylı bilgi sahibi olarak, bankaya borçlanma sürecinizi daha iyi yönetebilirsiniz.

Banka Kartları Eksi Bakiyeye Düşebiliyor

Kredi kartlarında limit aşımı, eksi bakiye durumu yalnızca uygulanan faiz ve ödeme gecikmeleri durumunda olur. Eksi bakiye, alışveriş amaçlı kullanılamaz.

Banka Kartı, vadesiz mevduat hesabına bağlıdır ve yatırılan tutar kadar harcama yapılabilir. Artı bakiye tanımlı tüm bankalar eksi bakiyeye düşer.  Kartınızı artı bakiyeye çevirmek için bankanız ile iletişime geçebilirsiniz. 


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et