Kredi Kartı Taksitli Nakit Avans

Yayımlama: 14.01.2016 Güncelleme: 05.05.2021

Kredi kartı ilgili yönetmeliğinde “…nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi dokuz on iki ayı geçemez…” ifadesi yer almaktadır. Bankalarda bu yönetmelik gereğince, kredi kartı taksitli nakit avanslarını en fazla 12  seçeneği ile sunabiliyor.

Kullanılabilecek olan nakit limitleri diğer kredi türlerine göre fazla olmasa da kredi notu iyi ve kredi kartı limiti yeterli olan bir kişi, en fazla 5 dakika içerisinde ATM’ler üzerinden nakit avans kullanımı yapabiliyor. Bu kolaylık ve acil nakit ihtiyaçlarını 12 ay seçeneği ile karşılamasından dolayı, tercih edilen bir kredi türüdür.   

Nakit avans hesaplaması için kredi kartı taksitli nakit avans hesaplama sayfamızdaki aracımızı kullanın.

Taksitli Nakit Avans Kullanımı Kredi Kartı Limitini Etkiler mi?

Kredi kartı nakit avans kullanımı kredi kartı limitinizi, kullanılan nakit avans kadar düşürür. Bunun nedeni nakit avasın kredi kartınızdan çekilerek, belirli bir faiz oranı ile taksite bölünmesidir. Yani bir yerde işlem kısmı taksitle ile yapılan alışverişeler ile aynıdır. Öte yandan kredi kartı limitinin düşmesini istemeyen kişiler için bankalar, eğer kişinin geliri kredi kartı limitini arttırmaya yetiyorsa, çekilecek nakit avans kadar kredi kartı limiti arttırabiliyor. Bu sayede mevcut kredi kartı limitinin korunması yoluna gidilebiliyor. İhtiyaç kredisi mi yoksa nakit avans mı avantajlı öğrenmek için ihtiyaç kredisi mi nakit avans mı sayfamızı ziyaret edin. 

Öğrencilerin nakit avans kullanımı konusunda detaylı bilgi almak için öğrencilere nakit avans sayfamızı ziyaret edin. 


İstediğiniz tutar ve vadeye göre kredi hesaplama işleminizi kredi hesaplama aracı sayfamız üzerinden yaparak, anında ödeme planınızı oluşturabilirsiniz.


Kredi Kartı Taksitli Nakit Avans Faiz Oranları

Nakit avans faiz ücretleri, bankalara göre değişiklik göstermektedir. Ancak çekilecek olan nakit avans kredi kartı taksitlerine yansıtıldığı için yasal olarak en fazla uygulanabilecek olan faiz oranı, aylık %1,98’dir. Eğer ödemelerinizi zamanından yapılmaz ise kredi kartı asgari ödeme tutarına kadar olan kısım için en fazla aylık %2,28 gecikme faizi, kalan ödeme için ise yine en yüksek faiz oranı olan aylık %1,98 uygulanır.  

Ayrıca bu hesaplamayı gecikme faizi hesaplama sayfamız üzerinden yapabilirsiniz.

Taksitli Nakit Avans Kullanmadan Önce Bankanızı Aramalısınız

Kredi kartınızdan taksitli nakit avans kullanmadan önce ilgili bankanızı aramanız ve genel olarak bir kampanyaları olup olmadığını sormanızda fayda vardır. Bunun nedeni bankalar nakit avans kullanımı arttırmak için bazı taksit ve tutarlarda çeşitli kampanyalar düzenliyor. Bu kampanyalardan yararlanmanız, çekilen tutara göre iyi faiz karı elde etmenizi sağlıyor.

Taksitli Nakit Avanslarda Dosya Masrafı ve Sigorta İşlemleri

Tüm kredi işlemlerinde yasal olarak en fazla kullanılan kredinin, binde 5’ine kadar bir dosya masrafı alınabiliyor. Kredi kartı üzerinden kullanılan taksitli nakit avans tutarının düşük olmasından ve tüketicilerin dosya masrafına karşı algısından dolayı, bankaların çoğunluğunda nakit avanslar için dosya masrafı alınmıyor.

Taksitli nakit avans kullanımlarında sigorta işlemleri ise kredi işlemleri için artık yasal olarak sigorta yapılmasının şart koşulamaması ve kredi limitinin düşük olmasından dolayı çoğunlukla yapılmamaktadır. Sadece bazı bankalar ferdi kaza gibi sigortaları müşterilerine önermektedir.   


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et