HesapKurdu logo

Kredi Kartı Harcamaları

Güncelleme: 10.01.2023
Yayımlama: 12.01.2016
Paylaş
İçindekiler

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı limitleri 2007 yılında çıkan, Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliği ile düzenlenmiştir. Bu yönetmelik ile eğer ilk defa kredi kartına sahip olunacaksa; kart limiti birinci yıl için aylık net gelirin 2 katını, daha sonraki yıllar için ise aylık net gelirin 4 katını aşamaz. Öte yandan geliri tespit edilemeyen kişiler için ise toplam limit, asgari ücret miktarı kadar olabilir.  

Daha net anlaşılması için aylık net geliri 2.000 TL olduğu varsayılırsa, bu durumda ilk defa kredi kartı sahibi olunacaksa, ilk yıl için aylık kart limiti 4.000 TL, devam eden yıllarda ise en fazla 8.000 TL olarak belirlenebilir. (Tabii kişinin gelirinin artmasına göre kredi kartı limiti de artacaktır.)

Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı

Enpara.com

Kredi Kartı

Yıllık Ücret

Ücretsiz

4.6

Ömür boyu aidat almayan kredi kartı!

Ömür boyu aidat almayan kredi kartı! Dijital platformlarda yaptığınız harcamaların %50’si bizden!

Akbank Kredi Kartı

Akbank

Axess

Yıllık Ücret

Ücretsiz

4.5

İlk Yıl kart aidatı yok!

Axess’e ilk kez başvuranlara özel %0 faizli 10.000 TL Taksitli Avans imkanı!

QNB Finansbank Kredi Kartı

QNB Finansbank

CardFinans GO

Yıllık Ücret

Ücretsiz

4.6

Dijitalin Aidat Ödetmeyen Kartı CardFinans GO

Ömür boyu kredi kartı ücreti yok!


Kredi Kartı Kullanım Oranları

Dünyada değişen alışkanlıklar ve artan ihtiyaçlara paralel olarak kredi kartı harcamaları da artış göstermektedir. Ortalamalara bakıldığı zaman aylık gelirin yaklaşık olarak %40’ı kredi kartı ödemelerine gitmekte. Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) verilerine göre ise kredi kartlarımızın %89’nu alışveriş, %.11’ni ise nakit çekimler için kullanıyoruz. Bu oranların önümüzdeki yıllarda çok daha fazla olacağını öngörmek ise artık hiç zor değil. 

Kredi Kartı ile Taksitli Alışveriş Yapmak

Harcamaları taksitlendirerek ödemelerin düzenli olarak yapılması, kısa vadede aylık ödenmesi gereken miktarı azaltacaktır. Ancak ödemeler düzenli olarak yapılmıyorsa, uzun vadede sürekli taksitli alışveriş yapmak aylık ödenmesi gereken borcu arttırır. Bundan dolayı kredi kullanımında izlenecek olan en doğru yol, aylık gelire göre kredi kartı harcaması yapmaktır.

Kredi kartından kullanılan nakit avansın ne kadar geri ödemesi olacağını taksitli nakit avans hesaplama sayfamızdan öğrenin.

Biriken Kredi Kartı Borçları Kontrol Altına Alınabilir

Biriken kredi kartı borçları eğer ki aylık gelirin önüne geçiyorsa, bunun için uygulanabilecek birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler; borç birleştirme kredisi veya nakit avans çekimidir.

Borç birleştirme kredisi, mevcut borçları tek bir kredi de birleştirerek, vadeye yaymak isteyenler için oluşturulmuş özel bir ihtiyaç kredisidir. Bu sayede hem kredi kartı borçları hem de diğer borçlar vadeye yayılarak ödemeler düzene sokulabilir. 

Öte yandan nakit avans ise daha çok ufak borç ödemeleri ve anlık nakit ihtiyaçlarının karşılandığı en fazla 12 aya kadar banka ve kredi kartları üzerinden kullanılabilen bir ihtiyaç kredisi türüdür. Bu kredi türü ile mevcut kredi kartı borçları 12 vadeye kadar yayabilir, bu sayede ödemeler düzenle sokulabilir.

Kredi karının nasıl kullanılması gerektiğini öğrenmek için doğru kredi kartı kullanımı yazımızı inceleyin.

Kredi Kart Harcamaları Kontrollü Olarak Yapılmalı 

Kredi kartı kullanırken; ilk aşamada kartın limiti aylık ödeme gücünü aşmayacak şekilde belirlenmelidir. Bu limiti hesaplamak için aylık olarak gelir ve gider tablosu oluşturup, rutin masrafları çıkardıktan sonra limit belirlenebilir. Kart limitini belirledikten sonra ise kişiye uygun bir kredi kartı seçimi yapılmalıdır.

Kredi kartının nasıl kullanılacağını bilmek de oldukça önemlidir. Kontrol altına alınamayan kredi kartı borçları kişiyi ileriki dönemlerde oldukça zorlayabilir. Kredi kartına taksitli alışverişleri, tutarın büyük olduğu ve kullanımı uzun süreli olan harcamalar (örneğin; beyaz eşya) için kullanmak ödeme kolaylığı sağlayacaktır. Taksitli alışveriş yaparken o aya düşen miktara göre değil de genel toplam üzerinden hesaplama yapılmalıdır. 

Benzer Yazılar

Kredi Kartı YapılandırmaKredi Kartı AidatıKredi Kartı Aidatı İadesiMil Kart Nedir?

Kredi Kartı Hesaplama Araçları

Kredi Kartı Taksitli Nakit Avans HesaplamaKredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama 2023Kredi Kartı Limit HesaplamaKredi Kartı Taksit Hesaplama 2023

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.