Kredi Kartı Harcamaları

Güncelleme: 24.03.2021 Yayımlama: 12.01.2016 | Okuma Süresi: 3 dk.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı limitleri 2007 yılında çıkan, Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliği ile düzenlenmiştir. Bu yönetmelik ile eğer ilk defa kredi kartına sahip olunacaksa; kart limiti birinci yıl için aylık net gelirin 2 katını, daha sonraki yıllar için ise aylık net gelirin 4 katını aşamaz. Öte yandan geliri tespit edilemeyen kişiler için ise toplam limit, asgari ücret miktarı kadar olabilir.  

Daha net anlaşılması için aylık net geliri 2.000 TL olduğu varsayılırsa, bu durumda ilk defa kredi kartı sahibi olunacaksa, ilk yıl için aylık kart limiti 4.000 TL, devam eden yıllarda ise en fazla 8.000 TL olarak belirlenebilir. (Tabii kişinin gelirinin artmasına göre kredi kartı limiti de artacaktır.)

Kolay Onaylanan Kredi Kartları (15.000 TL 12 ay vadeli nakit avans kullanma fırsatı ile)

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu.

Kredi Kartı Kullanım Oranları

Dünyada değişen alışkanlıklar ve artan ihtiyaçlara paralel olarak kredi kartı harcamaları da artış göstermektedir. Ortalamalara bakıldığı zaman aylık gelirin yaklaşık olarak %40’ı kredi kartı ödemelerine gitmekte. Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) verilerine göre ise kredi kartlarımızın %89’nu alışveriş, %.11’ni ise nakit çekimler için kullanıyoruz. Bu oranların önümüzdeki yıllarda çok daha fazla olacağını öngörmek ise artık hiç zor değil. 

Kredi Kartı ile Taksitli Alışveriş Yapmak

Harcamaları taksitlendirerek ödemelerin düzenli olarak yapılması, kısa vadede aylık ödenmesi gereken miktarı azaltacaktır. Ancak ödemeler düzenli olarak yapılmıyorsa, uzun vadede sürekli taksitli alışveriş yapmak aylık ödenmesi gereken borcu arttırır. Bundan dolayı kredi kullanımında izlenecek olan en doğru yol, aylık gelire göre kredi kartı harcaması yapmaktır.

Kredi kartından kullanılan nakit avansın ne kadar geri ödemesi olacağını taksitli nakit avans hesaplama sayfamızdan öğrenin.

Biriken Kredi Kartı Borçları Kontrol Altına Alınabilir

Biriken kredi kartı borçları eğer ki aylık gelirin önüne geçiyorsa, bunun için uygulanabilecek birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler; borç birleştirme kredisi veya nakit avans çekimidir.

Borç birleştirme kredisi, mevcut borçları tek bir kredi de birleştirerek, vadeye yaymak isteyenler için oluşturulmuş özel bir ihtiyaç kredisidir. Bu sayede hem kredi kartı borçları hem de diğer borçlar vadeye yayılarak ödemeler düzene sokulabilir. 

Öte yandan nakit avans ise daha çok ufak borç ödemeleri ve anlık nakit ihtiyaçlarının karşılandığı en fazla 12 aya kadar banka ve kredi kartları üzerinden kullanılabilen bir ihtiyaç kredisi türüdür. Bu kredi türü ile mevcut kredi kartı borçları 12 vadeye kadar yayabilir, bu sayede ödemeler düzenle sokulabilir.

Kredi karının nasıl kullanılması gerektiğini öğrenmek için doğru kredi kartı kullanımı yazımızı inceleyin.

Kredi Kart Harcamaları Kontrollü Olarak Yapılmalı 

Kredi kartı kullanırken; ilk aşamada kartın limiti aylık ödeme gücünü aşmayacak şekilde belirlenmelidir. Bu limiti hesaplamak için aylık olarak gelir ve gider tablosu oluşturup, rutin masrafları çıkardıktan sonra limit belirlenebilir. Kart limitini belirledikten sonra ise kişiye uygun bir kredi kartı seçimi yapılmalıdır.

Kredi kartının nasıl kullanılacağını bilmek de oldukça önemlidir. Kontrol altına alınamayan kredi kartı borçları kişiyi ileriki dönemlerde oldukça zorlayabilir. Kredi kartına taksitli alışverişleri, tutarın büyük olduğu ve kullanımı uzun süreli olan harcamalar (örneğin; beyaz eşya) için kullanmak ödeme kolaylığı sağlayacaktır. Taksitli alışveriş yaparken o aya düşen miktara göre değil de genel toplam üzerinden hesaplama yapılmalıdır. 


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et