Dijital Bankacılık: Şubesiz Bankacılık İşlemleri

Yayımlama: 06.09.2016 Güncelleme: 20.02.2020
ATM Kartınızı Yuttuysa…

Dünya hızla dijitalleşme yolunda ilerliyor. Hayatımızın hemen her alanında bulunan bu durumun varlığını inkar edemeyiz. Eğitim, bankacılık, alışveriş, fatura ödemeleri, vergi ödemeleri gibi tüm işlemlerinizi internetten yapabilirsiniz! Bu online işlemleri gerçekleştirmek için akıllı telefonunuzu, dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızı kullanabilirsiniz. Artık para bile dijital olmuş durumda, günümüzde nakit taşımak yerine online nakit ödeme yöntemleri kullanmayı tercih eden daha fazla insan var. Bu yüzden, online yapabileceğimiz bankacılık işlemleri nedir ve hayatımıza hangi alanlarda girmişler isterseniz ayrıntılı olarak bakalım.

Online Ödeme Nedir?

Alacaklı ile verecekli arasında yapılması gereken para transferinin internet ortamında, online ödeme sistemleri kullanılarak gerçekleşmesine online ödeme diyoruz. Bu sistem; bilgisayarlar, kredi kartı veya bankamatik kartları, akıllı telefonlar vb. elektronik yollarla kullanılır. Her türlü finansal işleminizi yürütmek için bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

Online İşlem Yapabileceğiniz Ürünler

Banka Kartı

Hepimizin bildiği gibi bankamatik kartı ATM’den para çekmek ve yapılan alışverişlerde ödeme yapmak için kullanılan plastik bir karttır. Bu kartla işlem yaptığınızda kullandığınız miktar otomatik olarak banka hesabınızdan düşülecektir. Banka kartınızla herhangi bir perakende mağazasından veya online olarak alışveriş yapabilirsiniz. Bazı günlük para çekme limitleri olmasına rağmen, bankamatik kartları, nakit ödemeye alternatif olarak piyasada yer yapmış durumda.

Kredi Kartı

Kredi kartı, bankaların ve bazı finansman kuruluşlarının müşterilerine verdiği, anlaşmalı alışveriş noktalarında ödeme amacıyla ya da banka ATM'lerinden nakit avans çekmek için kullanılabilen, yapılan harcamaların da aylık olarak bankaya tek seferde ya da taksitlerle ödenebildiği nakit paraya alternatif bir ödeme aracıdır.

Banka kartları gibi kredi kartları da yaygın olarak alışveriş ya da online ödeme yapma amacıyla kullanılır. Ayrıca kredi kartı ile alışverişlerde cazip fırsatlar da elde edebilirsiniz.

Kredi kartı mı banka kartı mı daha avantajlı ilgili yazımızdan öğrenin.

Elektronik Fon Transferi (EFT)

EFT, bankalar arası para transferi yapmamızı sağlayan bir bankacılık ürünüdür.  Bu sistem sayesinde evinizde yerinizden kalkmadan kira ödemenizi yapabilir, bir borç ödemenizi gerçekleştirebilir ya da herhangi birine para gönderebilirsiniz. EFT işleminizi IBAN veya hesap numaranızı kullanarak yapabilirsiniz. Ancak EFT farklı bankalar arasında gerçekleştirildiği için mesai saatleri içinde işlem yapmanız gerekir. Yani EFT saatleri, tatil günleri dışında 08:30-17:00 saatleri arasında yapılabilir.

Havale

Havale, sizinle aynı bankada hesabı olan bir kişi veya bir firma hesabına yapılan para transferi işlemidir. Havale işleminde kendi bankanız içinde işlem yapacağınız için EFT’ye göre daha kolay gerçekleştirilebilir. Havaleyi para transferi yapacağınız kişinin hesap numarasını, müşteri numarasını veya adını ve soyadını yazarak gerçekleştirebilirsiniz. Aynı banka içerisinde işlem yapıldığı için internet bankacılığı veya mobil bankacılık kullanıyorsanız günün 24 saati havale işlemi yapmanız mümkün.

Virman

Virman, kendi hesaplarınız arasındaki havale işlemidir. Aynı bankada bulunan iki hesabınız arasında para aktarımı yapma işlemine virman diyoruz. Burada paranın üçüncü bir şahsa gönderilmesi durumu yoktur. 

İnternet ve Mobil Bankacılık

Artık çoğu bankacılık işlemini akıllı telefonlar veya internet bağlantısı olan bir dizüstü/masaüstü bilgisayar üzerinden yapabiliyoruz. Yukarıda bahsettiğimiz para transferleri, fatura ödeme, bakiye sorgulama,kredi başvurusu, hesap açma vb. birçok işlemi bankalar müşterilerine mobil bankacılık hizmetleri olarak sunuyorlar. Bu sayede küçük işlemler için her seferinde şubeye gitmek zorunda kalmıyorsunuz. Bankacılık işlemleri için daha hızlı ve zaman kazandıran bir model olduğu için de her geçen gün kullanıcı sayısında artış gösteriyor.

Günümüzün hızla gelişen sanal dünyasında, online bankacılığı öğrenmek gerekiyor. Bu online işlemler daha hızlı, daha basit, hem de zaman tasarrufu sağlıyor. İhtiyacınız olan tüm online ödeme yöntemleri kullandığınızda hayat sizin için çok daha kolay olacak!

Online kredi başvurusu güvenli mi bilgi sahibi olmak için yazımızı inceleyin.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et