Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama

09.02.2016 Güncelleme: 18.11.2016

Kredi Karti Limiti
Dönem Borcu
Ödenen Dönem Borcu
Kredi Kartı Alınması Üzerinden Bir Yıl Geçti mi?
Hesapla
Asgari Ödeme Tutarı
Ödenecek olan Gecikme Faizi
Vergiler hariç
Ödenecek Vergi
Toplam Dönem Borcu
Gecikme faizi ve vergiler dahil
Ne Kadar Kredi Çekebilirim? »

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) 2015 son çeyrek verilerine göre ülkemizde aktif kullanımda yaklaşık olarak 58 milyon kredi kartı bulunuyor. Harcamalar içerisindeki kredi kartı kullanım oranı ise %50 seviyesine ulaşmış durumda. Hal böyle olunca kredi kartı borçlarının geç ödenmesinden kaynaklanan faiz yükü her gün biraz daha fazla artıyor. 

Kredi Kartı Geç Ödendiğinde Faiz Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Kredi kartı ödemesinin zamanında yapılmaması durumunda faiz hesaplaması şu şekilde yapılıyor: Mevcut dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı için gecikme faizi, asgari ücret dışında kalan dönem borcu için ise akdi faiz uygulanıyor.

Akdi ve gecikme faiz oranları ile ilgili tebliğde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının, azami akdi ve gecikme faiz oranlarını tespit etmeye yetkili olduğu ve belirlediği bu oranları 3 ayda bir açıklayacağı belirtiliyor.

Akdi ve Gecikme Faiz Oranları

Akdi ve gecikme faiz oranları 3 ayda bir açıklanıyor olsa da 2015 yılının tamamından, 2016 yılının son çeyreğine kadar herhangi bir değişikliğe uğramadı. 2016 yılının son çeyreğinde geçerli olan akdi faiz oranı aylık %2,02, gecikme faiz oranı ise %2,52'dir. Bu konudaki güncel tabloyu ise TCMB'nin yayımladığı bu listede bulabilirsiniz.

Hesaplama Aracımız Nasıl Çalışıyor?

Hesaplama aracımız şu şekilde çalışıyor:

    1 - Öncelikle girmiş olduğunuz bilgilere göre asgari ödeme tutarınızı hesaplıyor. (Asgari tutarın nasıl hesaplandığını "Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama" aracımızdan öğrenebilirsiniz.)

    2 - Hesaplanan asgari ödeme tutarını, eğer ödenen borç var ise bu değerden çıkartıyor.

    3 - Ödenmiş olan borç asgari ödeme tutarının altındaysa asgari tutarın ödenmeyen kısmına %2,52 gecikme faizi uyguluyor.

    4 - Asgari ödeme tutarı dışında kalan dönem borcunuza ise %2,02 akdi faiz oranı uyguluyor.

    5 - Daha sonra 4 ve 5. adımda hesaplanan tutarı toplayarak, 30 gün için ödenmesi gereken toplam faiz tutarını buluyor.

    6 - Son olarak, faiz işlemi yapılmasından dolayı bulanan toplam faiz üzerine KKDF (%15) ve BSMV (%5) vergilerini ekleyerek, toplam faiz ödemesi ve dönem borcuyla toplanıyor.

Bu işlemin sonucunda, 30 gün sonra ödenecek olan kredi kartı dönem borcunuz da hesaplanmış oluyor.

"Güncel ihtiyaç kredisi faiz oranlarını her zaman 'İhtiyaç Kredisi' sayfamız üzerinden kontrol edebilirsiniz."

Bu arada dikkat etmeniz gereken bir konu da hesaplama tablomuzun 30 gün üzerinden bir faiz hesaplaması yaptığı hususu. Eğer 30 günden önce bir hesaplama yapacaksınız, günlük gecikme tutarınızı da hesaplamalısınız. Örneğin, hesaplama tablomuzda dönem borcunuz haricinde 45 TL bir ödemeniz çıktı ise 45 TL/30 = 1,5 TL, yani günlük geç ödeme tutarınızı buldunuz. Eğer ödemenizi son ödeme tarihinden 10 gün sonra yaptıysanız, diğer dönem borcunuza gelecek olan geç ödeme tutarı, 1,5 TL*10 = 15 TL olacaktır.

Kredi Kartı Geç Ödemelerinde Faiz Üzerine Faiz İşliyor mu?

Kredi ve kredi kartlarının geç ödenmesi durumunda işletilecek olan faiz sadece anapara üzerine işletilebiliyor. Bu konu ile ilgili Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu 26. Maddesinde: “…Temerrüt hali de dâhil olmak üzere, kart uygulamasından doğan borçlarda bileşik faiz uygulanmaz.” ifadesi yer almaktadır. Kanunda bahsedilen “bileşik faiz uygulanamaz” ifadesi, faiz üzerine faiz işletilemez, “temerrüt hali” ise idari/yasal takip durumları dâhil demektir. Özet olarak, bankalar herhangi bir hal ve durumda kredi kartı borcunuzdan dolayı faiz üzerine faiz işletemiyor.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

Kredi Tutarı

Vade

Kredi Tipi