Kredi Kartında İmza Dönemi Bitiyor

Güncelleme: 01.12.2015
Kredi Kartında İmza Dönemi Bitiyor

Uzun yıllarca kredi kartı, POS cihazlarından geçirilip imzalanarak kullanıldıktan sonra, bir kaç yıl önce çipli ve şifreli kredi kartları hayatımıza girmişti. Ama yine de eski kredi kartları kullanılmaya devam ediliyordu. Her ne kadar çipli kredi kartlarının kullanımı teşvik edilse de zaman zaman imza yöntemi ile alışveriş yapılmaktaydı.

Güvenlik açısından çipli kredi kartlarının daha yüksek güvenlik sunduğu bilinirken, imza yönteminin güvenli olmaması sıkça eleştirilmekteydi. Son dönemde Target perakende zincirinin milyonlarca kredi kartı bilgisini çaldırması bunun üzerine eklenince kötü olmuştu.Bu yüzden pek çok güvenlik uzmanı imzalı alışveriş yönteminin sonlandırılmasını ısrarla tavsiye etmekteydi. Kredi kartı ile yapılan alışverişlerin dünya çapındaki on milyarlarca dolarlık hacmi, güvenlik konusunun da ön planda olmasını gerektiriyor.

Yeni bilgilere göre Visa ve MasterCard, imzalı kredi kartı kullanım yöntemini Ekim 2015 tarihinde tamamen sonlandıracak. İmzalı kartlar tarihe karışacak.Bu tarihten itibaren çipli kartlarla alışveriş tek kredi kartı kullanım yöntemi olarak olarak devam edecek. Ayrıca yine çipli kartlarla temassız ödeme de alternatif yöntem olmaya devam edecek.


Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır