Kooperatiften Aldığım Tapu Senedinde Satış Bedeli Yazmıyor, Bu Tapu Geçici Olarak Mı Verildi?

Güncelleme: 20.10.2015

Soru: Kooperatiften Aldığım Tapu Senedinde Satış Bedeli Yazmıyor, Bu Tapu Geçici Olarak Mı Verildi? (30.06.2014 tarihinde sorulmuştur.)

Kooperatiften bir ev satın alıyorum, ev henüz tamamlanmadı.. bankadan 84.000 TL kredi çektim. Evin rayiç bedeli 103.000 TL Bugün tapudan arsa karşılığı kat irtifakı tapu senedi verildi. Tapu senedinde satış bedeli kısmında bir tutar yazmıyor, bu tapu senedi geçici olarak mı verildi? Ev yapım aşamasında, ev ekim ayında teslim edilecek Tapu işlemlerini kooperatif yapmış ve tapuda sadece döner sermaye ve suret harcı ödendi makbuzunu gördüm birde bundan hariç binde 2 oranında 500 TL bir ödeme yaptık dediler ama ne için olduğunu pek anlayamadım. Tapu alım satım harcı kooperatiflerde % kaçtır? Kooperatif benden 4000 TL tapu harcı doğalgaz, elektrik su abonelik bağlantı ücreti istiyor. Kooperatif bu daire için ne kadar alım satım harcı ödeyecek? benim ödemem gereken emlak vergisi ve başka bir vergi söz konusu mu ? bu konularda bilgi verirseniz çok sevinirim.

08.07.2014 tarihli cevap:

Öncelikle evinizin değeri tapuda 103 bin TL olarak gösterildi iste 1700 TL civarında bir tapu harcı ödemeniz olur. (Bu kooperatiflerde de geçerlidir) Bu tapuda alım- satım harcı oluyor. Siz aldığınız için 1700 TL ödersiniz ve satıcınız da ayni miktarı sattığı için öder. Şu an eviniz yapım aşamasında olduğu için size verilen tapu kooperatifin üzerine olduğu için miktar görünmüyor. Eviniz tamamlandıktan tapun sizin üzerine devredilir ve bu sırada tapu harcı ödersiniz. Ayrıca ödemeniz gereken herhangi bir vergi söz konusu değildir. Şayet aldığınız evi 5 yıl dolmadan satarsanız tapu harcının yanı sıra, ek vergi ödersiniz.

Etiket: Tapu Sürecinde Yaşanan Sorunlar

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır