Konut Kredisi Hesaplama

Kredi Tutarı
Vade

Kredi Aldığımız Bankaya Dilekçe Verip Faiz Ödemesini 84 Aya Eşit Olarak Böldürebilir Miyiz?

Güncelleme: 20.10.2015

Soru: Kredi Aldığımız Bankaya Dilekçe Verip Faiz Ödemesini 84 Aya Eşit Olarak Böldürebilir Miyiz?(03.07.2014 tarihinde sorulmuştur.)

84 ay geri ödemeli olarak 22 ay önce konut kredisi kullandık. Kredimin ödeme planına her baktığımda aklıma bir soru takılıyor ve bu konuda bir arkadaşımdan şöyle bir bilgi duydum acaba gerçeklik payı var mıdır? “Kredilendirmede bir kanun çıkmış o araç kredisi için bu işlemi yapmış kredi aldığınız bankaya dilekçe verip faiz ödemesini 84 aya eşit olarak böldürebilirsin dedi” eğer bu doğruysa bugüne kadar bir arpa boyu inmeyen anapara ödememiz bir anda değişecektir. Bu konuda sizden acil bilgi rica ediyorum.

10.07.2014 tarihli cevap:

Ödeme planını “eşit anapara ödemeli”, “sabit taksitli (klasik ödeme planı budur) vb. her türlü şekilde ayarlayabilirsiniz. Değişmeyecek tek şey şudur: Bankaya kalan anaparanızın %’si kadar (aylık yüzde kaç faizle anlaştıysanız) faiz ödersiniz. Anaparanız devamlı azalmak durumunda olduğundan faiz de devamlı azalacaktır. Yani “eşit faizli ödeme” diye bir şey söz konusu değil. Yalnız “eşit anapara ödemeli” seçenekte dediğiniz gibi anapara hızlı bir şekilde azalacak ve faiz de buna göre daha az ödenecektir miktar olarak. Yalnız bu tip ödeme planında (genel olarak gitgide azalarak devam eden ödeme planlarında) başta çok yüksek taksitler, sonlara doğru ise düşük taksitler ödenir. Bu yüzden bu sefer de ödeme gücünüzü aşabilir.

Etiket: Kredi Yapılandırma / Transferi

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."