Kazanç Vergisi

20.10.2014 Güncelleme: 19.10.2015


Soru:Kazanç Vergisi (20.10.2014 tarihinde sorulmuştur.)

1.2008 yılında bir arsa aldım.Arsayı bir müteahhide , başka bir yerde yapacağı siteden daire karşılığı noter taahhütnamesi ile 31 .08.2012 şirket adına verdim.Şirket bu arsayı belediye bağış yaparak kat artırma izini aldı. 2.Nisan 2013 de tapumu aldım.Ancak ben arsa karşılığı daire aldım.Tapu kağıdına  rayiç bedel 7 bin TL ama ben 10 bin TL yaptım diyerek bu değerden devretti. Ben bu daireyi satmam lazım.Satarsam kazanç vergisi öder miyim?Ne yapmalıyım.1. maddeden vergi çıkar mı ? Bu arsa için 10 yıldır tüketici kredisi ödüyorum.

21.10.2014 tarihli cevap:

Konu ile ilgili işlem yaptığınız belediye yetkililerinden ayrıntılı bilgi almanız daha iyi olacaktır ancak 1. maddeden değil de 2. maddedeki rayiç bedel üzerinden bir vergi çıkma ihtimali olur. Şöyle ki değer artışından doğan kazanç vergisi 5 yıl içerisinde evin alındığı değer üzerinde satışı yapılırsa geçerli oluyor.

Etiket: Emlak Sektörü

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

Kredi Tutarı

Vade

Kredi Tipi