KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

Evin Diğer Hissesini Satın Almak İstiyorum, Konut Kredisi Kullanabilir Miyim?

Güncelleme: 19.10.2015

Soru: Evin diğer hissesini satın almak istiyorum, konut kredisi kullanabilir miyim? (30.06.2014 tarihinde sorulmuştur.)

4 yıl önce 60000 TL ye bacanağımla ortak bir ev aldık,tapu ikimizin üzerine.Ben şu an evin yarı tapusunu almak istiyorum ama tapu ikimizin üzerine olduğu için konut kredisi çekemeyeceğimi söylüyor banka. Ancak ihtiyaç kredisi çekebilirmişim. Bu doğrumu doğruysa ne yapmam gerek? Evi 3. bir kişiye satıp geri alsam kredi çekebilir miyim? Tapu masrafları ne olur? Teşekkürler.

08.07.2014 tarihli cevap:

Akrabalar arası alım satım işlerimde ya da diğer hissenin satın alımı durumlarında maalesef mortgage kullandırılamıyor. Ancak eğer bahsi geçen konut miras nedeniyle paylaşıldıysa konut kredisi olarak kullandırım yapılabilir. Miras durumu yoksa 3.bir kişiye satıp tekrar almanız da maalesef konut kredisi kullanmanıza yardımcı olmayacaktır çünkü ekspertiz işlemi sırasında tapu geçmişine de bakıldığı için, tapuda bir şekilde sizin adınız görülecektir. Bu durumda sizin de belirttiğiniz üzere evin değerinin %50'sine kullanabileceğiniz ve oranları konut kredisi oranlarına biraz daha yakın olan "ipotekli bireysel finansman kredisi" ürününden yararlanabilirsiniz. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak ya da sürecinizi başlatmak için bize 212 911 12 12 no'lu telefondan ulaşabilirsiniz.  

Etiket: Tapu Sürecinde Yaşanan Sorunlar

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."