KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

Evin Değeri Yüksek Olmasına Rağmen Banka Düşük Kredi Veriyor.Nedeni Ne Olabilir?

Güncelleme: 19.10.2015

Soru: Evin Değeri Yüksek Olmasına Rağmen Banka Düşük Kredi Veriyor.Nedeni Ne Olabilir? (03.07.2014 tarihinde sorulmuştur.)

 Yenidoğan Sancaktepe'de satılık bir ev beğendik site içinde, bu siteler 2008 senesinde bitmesine rağmen satışları yeni başlamış. Bize daha önce belediye ile iskan anlaşmazlığı olduğu için satılamadığı söylendi şimdi anlaşma yapılmış ama evin değeri 240 bin TL banka sadece 115 bin TL verebiliyormuş nedeni ne olabilir yani evin üstünde ipotek falan olduğu için mi yoksa başka bir sorun mu var?

10.07.2014 tarihli cevap:

Bankalar evin ekspertiz değerinin %75′ine kadar kredi verebilir. Ekspertiz de evin değeri 150 bin TL çıkıyor olmalı ki banka maksimum 115 bin TL versin. Ekspertizin düşük çıkmasının pek çok sebebi olabilir ancak iskan anlaşmazlığı devam ettiği için ve evin yıkılma riski olduğundan olabilir. Eğer bu sebepleyse ve sorun çözülmüşse yeni bir kredi başvurusunda evin ekspertiz değeri daha yüksek çıkmalı. Bunun dışında size evi ederinden daha yüksek fiyatla satmaya çalışıyor da olabilirler. Çevredeki evleri araştırdınız mı? Fiyatlar birbirine benzer mi? Bunlar araştırılmalı ve evin değerinin neden düşük çıktığı ekspertiz firmasına sorulmalı. Muhtemelen evin sahipleri bu nedeni biliyorlardır ancak sizinle paylaşmak istememişlerdir.

Etiket: Ekspertiz Süreci

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."