KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

Ekspertiz Evin Yüzde Kaçına Kredi Verir?

Güncelleme: 15.01.2018
Ekspertiz Evin Yüzde Kaçına Kredi Verir?

Soru: 200 bin TL değerinde bir konut bulduk. Ev kredisi kullanarak almak istiyoruz ama banka ekspertiz raporuna göre kredi verdiği için ekspertiz ne rapor verir bilmiyoruz. Ev sahibinin talep ettiği değeri verir mi ya da düşük verir mi bilmiyoruz. Benim sorum, ekspertizin verdiği fiyatla ev sahibinin istediği fiyat tamamen aynı mı olmalı? Yani, ekspertiz fiyatı 5 bin TL veya 10 bin TL daha az söylerse, banka krediyi vermiyor mu? Daha önce okuduğum bir yorumda, bir arkadaş ekspertiz raporunda evin değerini yüksek göstereceklerini ve böylece bankadan kredinin tamamını alacaklarını yazmış. Bu nasıl oluyor anlamadım. Ekspertizi banka göndermiyor mu?

100.000 TL 120 ay vade için güncel en uygun konut kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
Ziraat Bankası Konut Kredisi Başvurusu %1,98 2.188 TL
ICBC Turkey Konut Kredisi Başvurusu %2,00 2.205 TL
Yapı Kredi Konut Kredisi Başvurusu %2,33 2.487 TL
100.000 TL Konut Kredisi İçin Tüm Bankaları Listele

Cevap: Öncelikle konuta gelecek olan eksperin konuta biçtiği değerin yasal olarak en fazla %80'ini banka size kredi olarak verebilir. Yani, bankanın göndereceği eksperin 200 bin TL değer biçtiği bir eve en fazla 160 bin TL bir konut kredisi kullanılabilir. Konut Kredisi Peşinat Hesaplama aracımızı kullanarak krediniz için ne kadar peşinat ödeyeceğinizi anında hesaplayabilirsiniz. Ayrıca bankanın göndereceği eksper ev sahibi veya kiracının beyanına göre fiyatlama yapmamaktadır. Kapsamlı bir değerlendirme olmakla birlikte, konutun lokasyonu, kullanılan malzeme kalitesi ve muadili ev fiyatları baz alınarak bir fiyatlama yapılmaktadır.

Bunların yanından bankaların göndermiş oldukları ekspertiz firmalarının yasal olarak bankalar ile bir bağının olmaması gerektiği için bankanın veya şubesinin ekspertiz raporlarında etkisi olmamaktadır. Sadece bazı istisna durumlarda, ekspertiz raporu fiyatlamalarına banka şubeleri itiraz edebilmekte. Ancak, bu tarz itirazlar genel olarak ekspertiz firmaları tarafından olumsuz olarak karşılanmakta veya çok ufak 5 bin TL gibi artışlar yapılmaktadır. Öte yandan almak istediğiniz evin gerçek değerini nasıl belirleyebileceğinizi, Alacağınız Evin Gerçek Değerini Bulmanın Yöntemleri yazımızdan detaylı olarak öğrenebilirsiniz.


Gelirinize ve kredi ödemelerinize göre güncel faiz oranları üzerinden ne kadar kredi çekebileceğinizi Ne Kadar Kredi Çekebilirim hesaplama aracımızdan, bankaların faiz getirisini ise Mevduat Faizi Hesaplama aracımızdan anında öğrenin.


Eksper Evin Yüzde Kaçına Kredi Verir?

Eksperin Belirlediği Değer
Kullanılabilecek Kredi Tutarı
Gerekli Peşinat
150.000 TL
120.000 TL
30.000 TL
200.000 TL
160.000 TL
40.000 TL
250.000 TL
200.000 TL
50.000 TL
"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."