Ekspertiz Evin Yüzde Kaçına Kredi Verir?

03.07.2014 Güncelleme: 12.05.2017
Ekspertiz Evin Yüzde Kaçına Kredi Verir?

Soru: 200 bin TL değerinde bir konut bulduk. Ev kredisi kullanarak almak istiyoruz ama banka ekspertiz raporuna göre kredi verdiği için ekspertiz ne rapor verir bilmiyoruz. Ev sahibinin talep ettiği değeri verir mi ya da düşük verir mi bilmiyoruz. Benim sorum, ekspertizin verdiği fiyatla ev sahibinin istediği fiyat tamamen aynı mı olmalı? Yani, ekspertiz fiyatı 5 bin TL veya 10 bin TL daha az söylerse, banka krediyi vermiyor mu? Daha önce okuduğum bir yorumda, bir arkadaş ekspertiz raporunda evin değerini yüksek göstereceklerini ve böylece bankadan kredinin tamamını alacaklarını yazmış. Bu nasıl oluyor anlamadım. Ekspertizi banka göndermiyor mu?

Cevap: Öncelikle konuta gelecek olan eksperin konuta biçtiği değerin yasal olarak en fazla %80'ini banka size kredi olarak verebilir. Yani, bankanın göndereceği eksperin 200 bin TL değer biçtiği bir eve en fazla 160 bin TL bir konut kredisi kullanılabilir. Konut Kredisi Peşinat Hesaplama aracımızı kullanarak krediniz için ne kadar peşinat ödeyeceğinizi anında hesaplayabilirsiniz. Ayrıca bankanın göndereceği eksper ev sahibi veya kiracının beyanına göre fiyatlama yapmamaktadır. Kapsamlı bir değerlendirme olmakla birlikte, konutun lokasyonu, kullanılan malzeme kalitesi ve muadili ev fiyatları baz alınarak bir fiyatlama yapılmaktadır.


Gelirinize ve kredi ödemelerinize göre güncel faiz oranları üzerinden ne kadar kredi çekebileceğinizi, Ne Kadar Kredi Çekebilirim hesaplama aracımız üzerinden öğrenebilirsiniz.


Bunların yanından bankaların göndermiş oldukları ekspertiz firmalarının yasal olarak bankalar ile bir bağının olmaması gerektiği için bankanın veya şubesinin ekspertiz raporlarında etkisi olmamaktadır. Sadece bazı istisna durumlarda, ekspertiz raporu fiyatlamalarına banka şubeleri itiraz edebilmekte. Ancak, bu tarz itirazlar genel olarak ekspertiz firmaları tarafından olumsuz olarak karşılanmakta veya çok ufak 5 bin TL gibi artışlar yapılmaktadır. Öte yandan almak istediğiniz evin gerçek değerini nasıl belirleyebileceğinizi, Alacağınız Evin Gerçek Değerini Bulmanın Yöntemleri yazımızdan detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Eksper Evin Yüzde Kaçına Kredi Verir?

Eksperin Belirlediği Değer
Kullanılabilecek Kredi Tutarı
Gerekli Peşinat
150.000 TL
120.000 TL
30.000 TL
200.000 TL
160.000 TL
40.000 TL
250.000 TL
200.000 TL
50.000 TL
"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

En çok harcama yaptığınız kategoriyi seçin