Konut Kredisi Hesaplama

Kredi Tutarı
Vade

Bir Evin İskanı Olmaması Ama Krediye Uygun Olması Ne Demektir?

02.07.2014 Güncelleme: 31.10.2017

Soru:Bir Evin İskanı Olmaması Ama Krediye Uygun Olması Ne Demektir?  (02.07.2014 tarihinde sorulmuştur.)

Bir evin iskanı olmaması ama krediye uygun olması ne demektir? Banka 45 bin TL'ye kadar kredi vermektedir. Acil aydınlatır mısınız? 

09.07.2014 tarihli cevap:

Derya Hanım, bir evin iskanının olmaması demek yapı kullanma izin belgesinin olmaması demektir. Yapı kullanma izin belgesi binanın ve arsanın tüm özellikleri (asansör boşluğundan zemin etüdüne) belli bir standart sağlıyorsa verilen bir belgedir. Binanın iskanı verilmiyorsa binayla ilgili yapısal olarak değişmesi gereken bir şeyler vardır. Binanın neden iskanının olmadığını tam olarak öğrenmeniz lazım. İskansız bina satın alırsanız kat irtifakı tapunuzu kat mülkiyeti’ne çeviremezsiniz. Bu da 2014-2015′ten (kat mülkiyetine geçişte son tarihler) itibaren her yıl ceza ödeyeceğiniz anlamına gelir. Bireysel olarak iskan almak mümkün değildir. Evin müteahhidinin halletmesi lazım. Bankanın kredi verebilmesi için evin kat irtifakı tapusunun olması yeterlidir, iskanının olması gerekli değildir. Banka binaya ilerde iskan alınması için engel olmadığını düşünüyorsa krediyi verir. İpotek ettirebileceğiniz başka bir konut olmadıkça konutun toplam değerinin maksimum %75′ine kadar verilir. Ancak sizin durumunuz daha riskli bulunduğundan (iskansızlık veya gelir seviyesi sebebiyle) banka sadece 45 bin TL kadar çıkabilmiş olabilir.

100.000 TL 120 ay vade için en uygun konut kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
ICBC Turkey Sadece Hesapkurdu’na özel indirimli fiyatlama! Hayat sigortası, Dask ve Konut sigortasının bankadan yapılması koşulu ile. %1,15 1.541 TL
Ziraat Bankası Ziraat Bankası Konut Kredisi, en iyi faiz oranları ile %1,15 1.541 TL
Yapı Kredi Herhangi bir opsiyonel ürünle birlikte Çınar Paketi alınması durumunda geçerli faiz oranıdır. %1,17 1.555 TL
100.000 TL Konut Kredisi İçin Tüm Bankaları Listele

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."