KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

Bankaların Aldığı İpotek Fek Ücreti Yasal Mı ?

Güncelleme: 19.10.2015

Soru: Bankaların aldığı ipotek fek ücreti yasal mı ? (30.06.2014 tarihinde sorulmuştur.)

İpotek fek ücretinin yasal dayanağı nedir? bu ücretin alınmaması kararı kanunlaştı mı? BBDK nın hangi maddesine göre yürürlüğe girdi? Çünkü bu, fek yazısı için, bankanın bir tanesi benden 350,00 TL para istiyor. Bana bu değişikliğin maddesini yazarsanız çok memnun olurum.

08.07.2014 tarihli cevap:

İpotek fek ücreti gibi dosya masrafları, konut kredinizi kullanmadan önce banka tarafından size gönderilen Sözleşme Öncesi Bilgi Formu'nda yer alıyorsa bu ücretlerin talep edilmesi doğaldır. Ancak bu sözleşmede böyle bir madde yoksa sizden herhangi bir ücret talep edilemez. Son günlerde bir çok örneğine rastladığımız ipotek fek ücretinin geri alınması durumu da göz önünde bulundurulursa talep edilen miktara itiraz etmeden önce sözleşmenizi incelemelisiniz. Ardından eğer haklı olduğunuzu düşünüyorsanız Tüketici Hakem Heyetine başvurabilirsiniz. Unutmadan, son düzenlemelerle birlikte bankalar bu tarz masrafları Sözleşme Öncesi Bilgi Formunda açıkça belirtmek zorundadır.   

Etiket: Ücretsiz Konut Kredisi Danışmanlığı

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."