KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

Arsa Üzerine Ev Yaptırırken Konut Kredisi Kullanabilir Miyim?

Güncelleme: 31.10.2017

Soru:Arsa Üzerine Ev Yaptırırken Konut Kredisi Kullanabilir Miyim? (30.06.2014 tarihinde sorulmuştur.)

Biz benim adıma tüketici kredisi çekip eşimin üzerine tapu kaydını yaparak bir arsa aldık. Hali hazırda bunun kredisini ödemekteyiz. Şimdi ise bu arsaya müteahhit aracılığı ile ev yaptırmak istiyoruz. Bunun için de ev-konut kredisini kullanabilmenin yolunu arıyoruz. Mesela müteahhit evi tamamladıktan sonra (ki o sırada tapu kimin üzerine olur ) kredi çekebilir miyiz veya eşim evi bana satış yapabilir mi? Ben de bundan dolayı ev kredisi çekebilir miyim?

08.07.2014 tarihli cevap:

Maalesef söz konusu arsa şu an eşinizin adına olduğu için başkası adına satış yapsanız dahi tapu geçmişinde eşinizin adı olduğu için konut kredisi kullandırımı yapılamayacaktır. İki yol izleyebilirsiniz; 1) Ev tamamlanıp tapusu çıktıktan sonra ( müteahhit maliyetini karşılayacak kadar daireyi kendi adına ister genellikle) o ev üzeriden ipotekli ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Burada hem evin ekspertiz değerinin max. %50'sine dek kredi kullanabilir hem de BSMV ve KKDF vergilerine tabi olursunuz. 2) Bazı bankalardaki "inşaat tamamlama" adı verilen kredi ürününe başvuru yapabilirsiniz.

100.000 TL 120 ay vade için en uygun konut kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
Ziraat Bankası Konut Kredisi Başvurusu %1,98 2.188 TL
ING Bank Konut Kredisi Başvurusu %2,26 2.426 TL
Yapı Kredi Konut Kredisi Başvurusu %2,46 2.601 TL
100.000 TL Konut Kredisi İçin Tüm Bankaları Listele


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."