HesapKurdu logo

Projeden Ev Almanın Avantaj ve Dezavantajları

Güncelleme: 06.05.2022
Yayımlama: 30.09.2015
Paylaş
İçindekiler

Projelerden ev almak, yakın bir zamanda daha çok kâr amacı ile yapılan bir yatırım aracı iken günümüzde projelerin sayısınında artması ile daha çok barınma ihtiyacını karşılamak için tercih edilen bir yöntem oldu. Projeden ev alımının tercih edilmesini nedeni, son yıllarda konutların depreme daha dayanaklı, lüks yapılması ve konut arz/talep dengesinde talebin daha fazla olması gibi başlıca nedenlerden dolayı, son 10 yılda konut fiyatlarının fazlaca artış sergilemesi olarak görebiliriz. Konut fiyat artışları ile alakalı olarak daha fazla bilgi almak için konut değer artışı hesaplama sayfamıza bakabilirsiniz.

Talebin Artması Yasal Düzenleme Getirdi

Fiyat artışı ile birlikte daha uygun ev bulma talebi, özellikle orta gelir seviyesine hitap eden toplu konut projelerine olan talebi daha fazla arttırdı. İnsanların konut projelerine daha fazla ilgi göstermeleri ve bu ilginin yasalardaki açıklarla birleşmesi, çeşitli mağduriyetler daha fazla yaşanmasına sebep oldu. Bu mağduriyetlerin engellenmesi için 2013 yılında çıkan 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanununa istinaden hazırlanan Ön Ödemeli Konut Satışları Hakkında Yönetmelik  ile projeden konut satışları daha denetimli bir yapı haline getirilmeye çalışılıyor.

Bu yönetmelik, tüketicinin korunması kanuna istinaden hazırlandığı için neredeyse tamamen projeden ev alacak kişilerin haklarını savunan bir yönetmelik olarak karşımıza çıkıyor. Eğer projeden ev almayı düşünüyorsanız kesinlikle bu yönetmeliğe bakmanızı tavsiye ederiz. Öte yandan bu yasal düzenlemeler ile projeden ev alma riski azaltılmış olsa dahi çeşitli olumsuzluklar ve riskler halen mevcut. Şimdi daha net olarak anlamak için projeden ev almanın avantajlarını ve dezavantajlarını maddeler halinde sıralayalım:


Gelirinize ve kredi ödemelerinize göre güncel faiz oranları üzerinden ne kadar kredi çekebileceğinizi, ne kadar kredi çekebilirim


Projeden Ev Almanın Avantajları

 • Ev fiyatlarının daha uygun olması,
 • Evin oturulabilir duruma geldiği anda prim yapma ihtimali,
 • İstenilen kat ve daireyi alabilme imkanı,
 • İstenilen şekilde önden ev içerisinde değişiklikler yapılma imkanı,
 • Projeyi yürüten firmanın bankalar ile anlaşması durumda cazip kredi imkanları,
 • Sosyal yaşam alanlarının daha gelişmiş olması,

Belirttiğimiz bu avantajların her proje için geçerli olduğunu söylemek doğal olarak yanlış olacaktır. Ancak şu da bir gerçek ki toplu konut projeleri tamamlanması ile birlikte, neredeyse tüm projelerin fiyatı artmakta. Öte yandan biraz daha fazla kâr elde etmek istiyorsanız, projeler bitmeye yaklaştıkça fiyatları arttığı için projelerin ilk başladığı zaman ev almanız daha kârlı bir işlem olacaktır.

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları

Projeden Ev Almanın Dezavantajları

 • Projenin tamamlanmama ihtimali,
 • Projenin zamanında bitmemesi,
 • Proje ile tamamlanan konut arasında fark olması,
 • Proje süreci içerisinde mevcut projede yapılacak değişiklikler,
 • Projeden belirli süreden sonra vazgeçilmesi durumunda tazminat ödenmesi,
 • Site ve çevre düzeninin oluşmasının belirli bir süre alması,
 • Kullanılan malzeme kalitesinin düşük olma ihtimali,

Yasal düzenlemeler, belirttiğimiz bu dezavantajları en aza indirmek hatta mümkünse tamamen ortadan kaldırmak için çıkartıldı. Çıkartılan yasanın faydasının olduğu kesin olmakla birlikte, halen çeşitli mağduriyetler yaşanmakta. Mağduriyet yaşanılması durumunda, yasal haklar sonuna kadar savunulmalı çünkü bu durumlarda yasalar çoğunlukla tüketiciden yanadır.   

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.