HesapKurdu logo

Projeden Ev Alımlarında Taahhütlerin Yerine Getirilmemesi

Güncelleme: 01.12.2021
Yayımlama: 30.09.2015
Paylaş
İçindekiler

Projeden konut alımı veya diğer ismi ile ön ödemeli konut satışlarında ortada bir konut olmadığından dolayı sadece satıcı ile yapılan anlaşmaya istinaden süreç ilerliyor. Durum böyle olunca satıcının anlaşmaya uymadığı zaman sürecin nasıl işleyeceği çok önemli bir hal alıyor.

Geçtiğimiz yıllarda projeden konut satışlarında alıcı ve satıcı arasında çok fazla problem oldu ve bundan dolayı çeşitli mağduriyetler yaşandı. Bu mağduriyetlerin önüne geçmek için, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna istinaden 2014 yılında Ön Ödemeli Konut Satışları Hakkında Yönetmelik hazırlandı. Bu yönetmelik içerisinde, şartlar yerine getirilmediği zaman sürecin nasıl işlemesi gerektiği açık bir şekilde ifade edilmiş. Projeden konut almak gibi bir talebiniz varsa, bu yönetmeliği kesinlikle incelemelisiniz.

Satıcı Projedeki Yükümlülüklerini Yerine Getirmediği Zaman

Ön ödemeli konut satışı yönetmeliğinden satıcının yükümlülüklerinde herhangi birini yerine getirmemesi durumunda alıcının hiçbir tazminat ve satıştan doğan vergi, resim, harç vb. ödemesi yapmadan yapılacak olan sözleşmenin feshedilebileceği belirtilmektedir. Fesih bildiriminin (noter aracılığı ile yapılmalı) satıcının eline ulaşmasından sonra en geç 90 gün içinde tüm belgeler ve şuana kadar ödenmiş tutarlar ile birlikte alıcıya iade ediliyor.

Satıcının Projede Değişiklik Yapması

Anlaşma yapıldıktan sonra alıcının rızası olmadan satıcının projede herhangi bir değişlik yapması durumunda, ilgili yönetmelik, “… Tüketici yapılan proje değişikliğini kabul etmeyerek bir ay içinde vergi, harç, masraf, tazminat ve benzeri adlar altında hiçbir bedel ödemeksizin sözleşmeden dönebilir. Proje değişikliğinin yasal zorunluluklardan veya mücbir sebep hallerinden kaynaklanması durumunda, satıcı tüketiciden vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile sözleşme bedelinin yüzde ikisine kadar kesinti yapabilir.”

Yönetmeliğin ilgili maddesinde belirtildiği gibi sizin izniniz olmadan veya kanuni bir zaruriyet hükmetmediği sürece yasal olarak projede herhangi değişiklik yapılamaz. Ancak, kanunda belirtilen mücbir yani zorlayıcı sebeplerden birinin ortaya çıkması durumunda projede değişiklik yapabilir. Bu durumda mücbir sebebi ispat yükümlülüğü satıcıya ait olduğu için, alıcının herhangi bir işlem yapmasına gerek yok. Mücbir sebep yüzünden alıcı ve satıcı arasında bir uyuşmazlık çıkması durumunda son kararı ilgili mahkeme verecektir.

Mücbir sebep hakkında detaylı bilgi almak için mücbir sebep nedir sayfamızı ziyaret edin.

Satıcı Projeyi Bitiremediği Zaman

Bir projenin eksik veya zamanında bitmemesi kötü olmakla birlikte, projenin bitmiyor olması projeden konut alımlarındaki en kötü senaryodur diyebiliriz. Projenin bitmeyecek olması demek, projenin yapımını üstlenen inşaat firmasının iflas etmesi anlamına geliyor. Bu durumda, projenin bitmesi veya ödenen ücretlerin geri iade edilmesi çok uzun zaman alabilir veya tam anlamı ile mümkün dahi olmayabilir. Bunu engellemek için yönetmelikle birlikte, 30 adetin üzerinden yapılan projeler için konut tamamlaması sigortası yapılması zorunlu kılındı. Bu sayede, satıcının iflası, vefatı vb. sebeplerden dolayı konutu bitiremediği zaman sigorta şirketi zararınızı karşılayacak veya projeyi sigorta şirketi tamamlayacak. Bu sayede yapılacak olan projenin tamamlanmama durumunda yaşanacak olan mağduriyetlerin de bir çoğununda önüne geçilmiş oldu.

Öte yandan, yapılacak olan projede 30'un altında konut olması durumunda tamamlanma sigortası kapsamında olmayacağı için konut bitirilmemesi riski halen mevcut. Ancak, zorunlu olmasa da inşaat firması bu sigortayı isterse yaptırabiliyor. Eğer bu konular ile alakalı çeşitli endişeler taşıyorsanız, bu tarz ek güvencesi olan firmalar ile anlaşma yaparak risklerinizi azaltabilirsiniz.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.