Konut Kredisi Hesaplama

Kredi Tutarı
Vade

Kredi Notu

Güncelleme: 06.01.2016
Kredi Notu

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu veya diğer adıyla kredi skoru, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tüm bankacılık müşterileri için üretilen bir skordur. Bankalar, tüketici finansman şirketleri, leasing ve faktoring şirketlerince yıllardır kullanılmakta olan kredi notu, bireysel ve kurumsal müşterilerin kredi bilgileri ve ödeme performansları kullanılarak oluşturulur.Her birey için KKB tarafından oluşturulan tek bir kredi notu olsa dahi kredi notunu kullanan kurumların değerlendirme kriterleri ve kararları farklılık gösterir, bu yüzden sadece kredi notu bilgisine dayanarak bir kişinin kredi alıp alamayacağına dair kesin bir değerlendirme yapmak mümkün değildir. Daha doğru bir değerlendirme kredi raporu incelenerek yapılmalıdır.Kredi raporu, kredi notu oluşturulurken kullanılan geçmiş ve güncel kredi bilgileri ile ödeme performansını detaylı olarak gösteren rapordur. Kişinin kaç kurumdan ne tip krediler ve kredi kartları kullandığını, açıkta bulunan limitlerini ve bunların kullanım oranlarını, ödemelerini düzenli yapıp yapmadığını gösterir.

KKB Nedir?

Türkiye Bankalar Birliği desteği ile 1995 yılında 11 bankanın bilgi ve belge paylaşımı için kurduğu Kredi Kayıt Bürosu’nun kısaltmasıdır. 11 kurucu üyesi olmasına rağmen bugün KKB’nin  180’e yakın üye kuruluşu bulunmakta ve KKB’de tutulan bilgiler üye kuruluşlar ile belirli bir ücret karşılığında paylaşılmaktadır.KKB, 2013 yılında Findeks markasını oluşturmuş ve bireysel kullanıcılar için birikmiş olan bilgileri web sitesi findeks.com üzerinden paylaşmaya başlamıştır. 

Kredi Notunu Hangi Kuruluşlar Kullanır?

Kredi notunu bankalar, tüketici finansman şirketleri, leasing ve faktoring şirketleri kullanmaktadır. Her kurumun kullanış amacı ve not sistemini yorumlamasında farklılıklar bulunmaktadır. Özellikle kredi veren kurumlar  kredi geçmişinizi, açıkta bulunan kredilerinizi, kart limitlerinizin kullanılma oranını ve ödeme düzenliğini kontrol ederek finansal durumunuzu değerlendirirler.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notunuz çeşitli bileşenler hesaba katılarak oluşturulur. Bu bileşenler ve yüzdeleri:Bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlığı (%30)Mevcut hesap ve borç durumu (% 25)Yeni kredi almış olmanız (% 20)Kredi kullanım yoğunluğu (%15)Diğer(%10)Oluşturulan bileşenlerin hesaplanması  sonucunda 0-1900 aralığında bir kredi notu oluşmaktadır. Kredi notunun sıfır olması bankalar ile daha önce hiçbir çalışmanız olmadığını gösterir ve sanılanın aksine olumlu bir durum değildir. Kredi notu sıfır olan kişi hakkında olumlu veya olumsuz karar vermek için yeterli bilgi bulunmadığından çok sayıda banka risk almamayı seçerek olumsuz kredi kararı verebilmektedir. Bu sebeple kredi kullanabilmek için doğru banka seçimi önem taşır. Daha detaylı bir yazı için tıklayınız.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Kredi notunuzu banka şubelerinden veya  KKB’nin  hizmeti olan  findeks.com üzerinden ücret karşılığında öğrenebilirisiniz. Kredi kurumlarının en önemli değerlendirme kriteri kredi notu olsa dahi geliriniz ve mevcut borçluluk durumunuz da kredi işlemlerinizi etkilediği için sadece kredi notunuza göre kredi değerlendirmesi  yapmanız doğru bir yöntem değilidir.Konut kredisi için Hesapkurdu üzerinden araştırma yapıp ilerlediğiniz zaman da kredi raporunuz ücretsiz olarak kontrol edilir ve böylece daha bankaya gitmeden önce kredi kullanıp kullanamayacağınıza dair bir ön değerlendirme yapma şansınız olur. Hesapkurdu tarafından kredi raporunuzun değerlendirilmesi bir kredi başvurusu niteliği taşımadığı için kredi notunuza etki etmeyecektir, halbuki kısa sürede çok sayıda bankaya başvuru yapmanız kredi notunuzun bankalar tarafından olumsuz değerlendirilmesine  sebep olabilir.

Kredi Notumu Nasıl Düzgün Tutarım?

Kredi notunuzu düzgün tutmanın en önemli yolu  kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapıyor olmanızdır. Ödeme düzeninizi korumak için, kredi kartına olan borcunuzun tamamını ödeyemediğiniz durumda en azında asgari tutarını ödemelisiniz. Kredi ödemelerinizde sıkıntı yaşama ihtimalinizin olması durumunda ise ödeme düzeniniz bozulmadan önce  kredi işlemi yaptığınız kurum ile görüşüp farklı çözüm yollarına gidilebilir veya farklı kurumlara size uygun ödeme seçenekleri  ile kredinizi transfer edebilirsiniz.Çok sayıda kredi ve kart borcunuz varsa bunları konsolde ederek uzun vadeye yayma ve böylece aylık ödemelerinizi rahatlatma şansınız olabilir. Bunun için aşağıdaki bağlantıda toplam borç tutarınızı girerek size uygun teklifleri araştırabilirsiniz.

Kredi Notumu Yükseltmek için Neler Yapmalıyım?

Kredi notunuz çeşitli nedenlerden dolayı düştüyse  yükseltmek için bankalar ile düzenli  çalışmaya başlamanız gerekmektedir. Bankalar ile düzenli bir çalışmaya başlamadığınız ve düzenli ödeme performansı göstermediğiniz sürece düşmüş olan kredi notunuz yükselmeyecektir.Öncellikle bankalarda mevcut olan  kredi ve kredi kartı ödemelerinizi zamanında ve düzenli olarak yapmaya başlamanız gerekir. Eğer kredi kartınız yoksa düşük limitli dahi olsa bir kredi kartı almanız ve  düzenli bir şekilde ödemeniz  kredi notunuzu olumlu etkileyecektir. Mevcutta kullanmış olduğunuz ve çeşitli nedenlerden dolayı aksamalı olarak ödediğiniz bir krediniz varsa düzenli olarak ödemeye çalışın. Maddi gücünüz yetmiyorsa kredi kullandığınız bankaya yeniden yapılandırma talebinde  bulunarak vadeyi uzatabilir veya kredinizi başka bir bankaya daha uzun vade ile transfer edebilirsiniz.

Findeks Nedir?

Findeks, reel sektör ve bireysel müşterilere hizmet vermek amaçlı Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından kurulan bir web sitesidir. Temel amacı bireysel kullanıcıları bilgilendirmek olan Findeks; Kredi Notu, Risk Raporu,Uyarı Hizmetleri, Danışmanlık gibi hizmetleri ücret karşılığında  müşterilere sunmaktadır. 

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

0 Puan

Eski Yorumlar

| 24.02.2015 15:39

merhaba ben cifte emekli ve cifte vatandasim antalyada kirada dairem var ben istanbul beylikdüzünde oturuyorum antalyadaki dairemi ipotk gösterip beylikdüzünden daire almak istiyorum ne yapmam lazim bana yol gösterin uzun yillardir yurt disinda yasiyorum bilgim yok selam ve saygilar kerim Gürses Almanya