Konutlarda Ek Yapıların Olması

Güncelleme: 01.12.2015
Konutlarda Ek Yapıların Olması

Müşterilerimizin aklını karıştıran bir konu da; alınmak istenen konularda ek yapıların olmasıdır. Şimdi bir müşterimizin bu konu ile ilgili sorusunu ve çözüm yolunu sizler ile paylaşım.

Aslı Hanım'ın Sorusu;

Emlak ofisi aracılığı ile 100 m² konut için 120.000 TL karşılığında anlaştık. Fakat emlak ofisi konutun değerine eksperin 80.000 TL vereceğini söyledi. Nedenini sorduğumda konutta ek yapı olduğunu projede otopark olarak geçen alanın konuta dahil edildiğini söyledi. Konutun bundan dolayı fiyatının uygun olduğunu söyledi. Benim sorum bu durumda ki bir konutu almak sizce doğru mu? Almak istesem de kredi çıkar mı?

Cevap;

Ek yapılı konutlar ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. Yeni veya eski bazı yapılarda bina kullanım alanları dairelere eklemektedir.Kredi çıkar mı sorunun cevabı “Evet” kredi işlemini nerede ise bütün bankalar yapmaktadır. Ama bir kanun veya yönetmelik değişikliği ile ilerleyen tarihlerde bu tarz ek ve kaçak yapılara bankalar kredi vermeyebilirler. Kredi ile aldığınız ev ilerleyen tarihlerde krediye uygun olmayan konut olarak geçebilir.

Bu durumda ki konutu almak doğru mu? sorusun cevabı “Hayır” doğru değildir. Bunun nedeni ise almak istediğiniz konutta Otopark,Depo, Sığınak vb. bina ortak kullanım alanları dahil edildiğinde bütün bina sakinleri konutunuz üzerinde hak sahibi olması anlamına gelmektedir. Herhangi bir şikayet ile konutunuz ek olarak yapılan kısmı yıkılabilir ve bu durum bina sakinlerinin en doğal hakkıdır. Çünkü daire alırken ortak kullanım alanlarının ücretini de ödemiş olursunuz. Bu durum ilerleyen tarihler de sizlere sorun oluşturabileceğinden en baştan almamak en doğru yöntem olacaktır.

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır