Konut Kredisi Kullanmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Güncelleme: 05.05.2021 Yayımlama: 27.07.2016 | Okuma Süresi: 2 dk.

Kredi başvurusu yapıldığı zaman bankalar müşterilerini öncelikle kredi değerlendirme sürecinden geçirir. Bazen eksik veya yanlış bilgi yüzünden onaylanabilecek bir kredi olumsuz sonuçlanabilir. Bazen de kredi notunuzun düşük olması sebebiyle krediniz olumsuz sonuçlanabilir. Bu yazımızda herkesin kafasını kurcalayan “Neden kredi alamıyorum?” sorusuna cevap vererek nasıl kredi sahibi olabileceğinizi anlatacağız.

Bankalar kâr amaçlı kurulmuş ticari kurumlardır. Temel amaçları sürekliliği sağlamaktır. Bankalar kredi verme isteklerini pazarlama ve reklam faaliyetleri ile açıkça dile getirseler bile sürekliliği sağlamak için de olsa yine de herkese kredi vermemektedir. 

Kredi Notu Yüksek Tutulmalı

Kredi Kayıt Bürosu (KKB); geçmiş borçlarınızı ödeme düzeniniz, bankalarla olan ilişkileriniz gibi durumları göz önünde bulundurarak sizin için kredi notu oluşturur. Geçmişte herhangi bir kredi almamış iseniz bankalar bu durumda kredi notunuzu belirsiz olarak görecektir. Bu nedenle kredi notunuzu arttırmak için faturalarınızı kredi kartınız ile ödeyebilirsiniz. Çünkü düzenli ödeyeceğiniz faturalar kredi notunuza olumlu bir etki yapacaktır. Bu konu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için kredi notu nasıl yükseltilir yazımıza bakabilirsiniz.

Geliriniz Belgelenebilir Olmalı

Geliriniz yüksek olsa bile bunu bankalara ispat etmediğiniz sürece bankalar kredi borcunuzu ödeyemeyeceğinizi düşünür. Bunun için bankalara gelirinizi en doğru şekilde belirtmelisiniz. Çünkü başvurduğunuz kredi miktarının olumlu sonuçlanması geliriniz ile doğru orantılıdır. Bankalar, tüketicilerin sahip olduğu maksimum geliri görmek ister. Bu nedenle sahip olduğunuz kira geliri dahil tüm gelirlerinizi bankalara sunabilirsiniz. 

Güncel konut kredisi faiz oranları ile ilgili bilgi alıp, bankaları karşılaştırmak için tıklayın»

Kefil Gösterebilirsiniz

Kredi notunuz yeterli değilse veya gelirinizi belgeleyemiyorsanız; bankalara kefil göstermek kredi almanızı kolaylaştıracak bir diğer seçenek olacaktır. Bankalar bu durumda yüksek kredi notunu ve gelir belgesini kefilden beklemektedir. Yani kredi alabilmeniz için sadece kefilinizin gelirinin yüksek olması değil, kefilinizin geçmiş ödemelerini de düzenli yapmış olması gerekmektedir. 

Kefil için eş muvafakatnamesi de gerekmektedir. Bu, eşlerin her ikisinin de gerçekleştirilen işlemlere rızasının olduğunu gösterir. Mahkeme kararı ile alınan ayrılık kararı veya kanunen gerçekleştirilen ayrı yaşama hakkı haricinde kredinize kefil gösterebilmeniz için mutlaka eş muvafakatnamesi gerekmektedir. Kefilin sorumlu olacağı miktarın artması veya kefaletin müteselsil olarak değiştirilmesi gibi durumlarda mutlaka eşin rızası aranmaktadır. Ayrıca kefil konusunda daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız, krediye kefil olmak  yazımıza bakabilirsiniz.

Gayrimenkullerinizi İpotek Altına Alabilirsiniz

Bankalar, müşterilerine kredi sunarken; ödemeyi geri alacaklarını garanti altına almak ister. Bu nedenle bankalara sunacağınız ev, arsa veya araç ipoteği bankaları ikna etmenize yardımcı olacaktır. Çünkü verdiğiniz ipotek; rehin gösterdiğiniz menkul veya gayrimenkullerin kredi taksitlerinizi ödeyemediğiniz durumlarda banka tarafından satılarak, bankanın alacağını bu yolla tahsil edebileceğini ifade eder. 

Sonuç olarak;

Bankalar, bu maddeler dışında kredi verirken kredi başvurusu yapan kişinin çalışma süresini ve kredi başvurusu yapan kişi hakkında yasal veya idari takip olup olmadığını da inceler. Kişinin mevcut iş yerindeki çalışma süresi 6 aydan az ise kredi başvurusu reddedilebilir. Başlatılan yasal veya idari takiplerde ise kayıtlar, borcun son taksitinin ödenmesinin ardından 5 yıl daha saklanır. Ödenmeyen borçlarda bu süre 10 yıldır. Bankalar, yasal veya idari takip ile kara listeye alınan tüketicilere de kredi imkanı sunmayabilir.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et