Ev Almak İsteyenlere “Sandık” Modeli

Güncelleme: 07.09.2016

Türk bankacılık sektörü özellikle alt gelir grubunu hedefleyen alternatif konut edindirme model arayışları sonrasında Almanya’da uygulamada olan "Yapı Tasarrufu Sandığı” modelini uygulama kararı aldı. 

Yapı Tasarrufları Sandığı modeli için; Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Çalışma Grubu, ilgili bakanlıklar ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu  (BDDK) çalışmaları birlikte yürütüyor.

ATM Kartınızı Yuttuysa…

Sandık Modeli Nasıl İşleyecek? 

Özellikle dar gelirli kitlenin yararlanması düşünülen bu modelde bankaya belli bir sürede biriktirilebilecek paranın sözü verilecek. Daha sonra kişilere bankada biriken para miktarında kredi verilmesi garanti edilecek. 

Örneğin:

3 yılda 40 bin TL birikim sözü vermeniz halinde banka da size 40 bin TL kredi vermeyi garanti edecek. Böylece paranız 80 bin TL olacak. Ayrıca sözleşme imzalanırken, size faiz oranı da belirtilecek. Kredi kullanılacağı tarihte faiz oranları değişse bile sözleşmede belirtilen faiz oranı üzerinden kredi kullanacaksınız. Bu süre içinde kredi faiz oranları düştüğü takdirde bunu değiştirme şansınız olacak. Böyle bir durumda size verilen mevduat faizi de azalmış olacak. 

Sistemden Zarar Etme Durumu Var Mı?

Düzenlenen çalıştayda konuşan, Almanya’da özellikle mortgage alanında “en büyükler” arasında yer alan ve DZ Bank’ın Türkiye Baş Temsilcisi Pınar Ersoy konuyu şöyle açıkladı:

Almanya’da enflasyon düşük olduğu için sistemin Türkiye’de nasıl işleyeceğine Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Çin ve Kazakistan gibi ülkelerden örnekler vererek “Konu güvenilirlik aslında. Macaristan’daki yapı tasarruf sandık şirketleri Macaristan Merkez Bankası’ndan daha güvenilir seçildi ve inanılmaz talep gördü. Riskli ortamlarda da yapı tasarruf sandıkları korumacı bir sistem olduğu için vatandaşın zarar etme ihtimali yok. Yapı tasarrufları sandığı uygulamasında, diğer ülkelerde genellikle şube ağı yaygın yerli bankalarla ortaklık kurulmuş. Bankaların şube ağından yararlanılıyor, BES gibi şubeden satış olabiliyor. Böylelikle maliyetler düşük, masraflar kısılmış oluyor.” şeklinde konuştu.

Ersoy, bu yapının kesinlikle bir banka olmadığını da vurguladığı konuşmasında, sözlerine şu şekilde devam etti:

"BES'te olduğu gibi, ayrı bir yasaya tabi bağımsız bir şirket kurulmalıdır. Yapı sandıklarının hissedarı bir banka olabilir, ancak bilançosunun bankanın bilançosundan ayrı olması şarttır. Özellikle yasal çerçevenin belirlenmesi lazım ki ondan sonra şirketler kurulsun diye ısrar edilmesinin sebebi de bu. Çünkü dar gelirli vatandaşların parasının korunması lazım. Bunu normal bir bankacılık ürünü olarak kurguladığınızda bankaların zarar etme ihtimali de var. Bunun için de 'yapı tasarrufu' adı altında bir sandık kurulacak ve bu şirketler, bu özel yasa çerçevesinde faaliyet gösterebilecek. Bu çerçevede şu da öngörülüyor, kesinlikle bu paraları spekülatif şeylerde kullanmamanız gerek. 'Sadece hazine bonosu alabilirsin' gibi çok spesifik kurallar konuluyor. Yani asıl amaç zarar ettirmemek ve parayı korumak." 

Peki, bu modelden yararlanamamanız durumunda konut kredisi kullanarak Kira Öder gibi Ev Sahibi Olmak Mümkün Mü?  Yazımızı okuyarak bu sorunun cevabını öğrenebilirsiniz.

Peki, Model Türkiye’ye Uygun Mu?

Bu model aslında yastık altındaki mevduatın bankalarda değerlendirilmesi amacıyla düzenlenmiş bir sistem. Ülkemizdeki yastık altı birikim miktarının yüksek olduğu gerçeğiyle düşünürsek, vatandaşların birikimlerini evde tutmak yerine bankaya yatırarak bu birikimleri sonucu ayrıca alacakları destekle ev sahibi olabilecekleri bir model Türkiye için uygun görünüyor. 


 Devlet destekli hesaplar ile ilgili yazılarımız:

Devlet Destekli Konut Hesabı

Çeyiz Hesabı
Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır