KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

Bölüm 3 - Ev Alırken (Tapu-Vergi-Belediye)

Güncelleme: 13.11.2018

Hesapkurdu Ev Alım Rehberi

Ev alırken bilmeniz gereken her şey bu yazı dizisinde.

Bölüm 3 - Ev Alırken (Tapu-Vergi-Belediye)

Bir Önceki: Bölüm 2 - Gerekli Paranın Denkleştirilmesi

Ev almak için ihtiyacınız olan parayı peşin olarak toparlayabiliyorsanız veya bankadan konut krediniz onaylandıysa, sıra tapu ve belediye işlemlerinize geliyor. Tapu ve belediye işlemlerinizde çeşitli harç ödemeleri, vergiler ve bunlara bağlı olarak çeşitli süreçler mevcut.

Önceden bilinmesi durumunda tapu ve belediye süreçleri sorunsuz ilerlemekte ve kısa sürede sonuçlanmakta. Fakat süreçlerde çeşitli sorunlar çıkması durumunda yasal prosedür ile uğraşmak zorunda kalabiliyorsunuz. Bundan dolayı Hesapkurdu olarak oluşturduğumuz “Ev Alım Süreci Rehberimize” ev alırken karşılaşılacak tüm yasal ve vergisel süreçler ile ilgili bir bölüm hazırlıyoruz.

"Ev Alırken" bölümümüz altında yer alacak başlıklar:

3.1 Tapu İşlemlerinde Atlanmaması Gereken Konular

Tapu işlemlerinde bilmeniz gerekenler, tapu harcının ne olduğu ve ödeyeceğiniz tutarın nasıl hesaplanacağı, ortak tapu, alıcı ve satıcı yükümlülüklerinin kapsamı vb. konuları rehberimizin bu bölümünde sizler için hazırlıyoruz.

3.2 Kredi İşlemlerinin Tapudaki Süreci

Konut krediniz banka tarafından onaylandıktan sonra tapu dairesinde ve banka şubesinde ayrı süreçler başlar. Bu süreçte bir problem çıkması durumunda süreçler uzayabiliyor ve sizlere ek masraflar çıkmasına veya işleminizin sonuçlanmamasına sebep olabiliyor. Bundan dolayı rehberimizde kredi işlemlerinin tapu süreçleriyle ilgili sizlere bir bölüm hazırlıyoruz. Ayrıca konut kredisi faiz karşılaştırması için konut kredisi faizleri sayfamızı ziyaret edin.

3.3.Gelir Vergisiyle İlgili Konular

Tapu işlemleri için alıcı ve satıcı ayrı olarak bir harç öder. Eğer satıcı, satış işleminden dolayı bir kar elde ettiyse ve gerekli şartları taşıyorsa "Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisine" tabi oluyor. Konut alım satımlarında ev değerinin yanlış beyanından dolayı da cezalar gelebilmektedir (çoğunlukla beyanname verileceği veya detayları bilinmediği için). Bu sebeplerden dolayı rehberimizde konut alım-satım işlemlerinde tabi olunan vergiler ve bu süreçte dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bir bölüm hazırlıyoruz.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

3,2 Puan