Bölüm 2 - Gerekli Paranın Denkleştirilmesi

Güncelleme: 19.06.2019

Net bir gerçek var: ev almak istiyorsanız ya yeterli birikiminiz olmalı ya da eş-dost veya bankalardan borç almanız lazım. Birikimi olanlar için "Kendi paramla mı almalıyım yoksa krediyle mi?" sorusunun, birikimi olmayanlar için ise "Kredi alabilir miyim acaba, alırsam ne kadar alabilirim?" sorularının cevabını bilmek çok önemli.

Evinizi kredi ile almanız durumunda bile çeşitli istisnalar hariç belirli bir nakit birikiminizin olması gereklidir. Krediyle ev almak için banka ve finansal kuruluşların öne sürdüğü şartlar arasında bir miktar nakit birikiminiz olması, kredi geçmişinizin ve notunuzun iyi olması ve alacağınız kredinin taksitlerini ödeyecek gücünüzün olup olmadığı gibi konular var.

Hesapkurdu olarak hazırladığımız Ev Alım Rehberinin Gerekli Paranın Denkleştirilmesi bölümde bu sorulara cevap bulabilirsiniz.

2.1.Bana Kredi Çıkar mı?

Bankalarla daha önce problem yaşamış veya yeteri kadar kayıtlı geliri (resmi olarak belgelenebilen) olmayan kişiler tarafından en merak edilen konudur. Bankaların size kredi verme konusundaki kararını birçok faktör etkilemektedir. Rehberimizin bu bölümünde sizlere hangi koşulları sağlamanız durumunda kredi çıkacağını ve kredi çıkmaması durumunda neler yapabileceğiniz hakkında yazılar hazırlıyoruz.

2.2.Ne Kadar Kredi Ödeyebilirim?

Aylık bütçe dengenizi, tüm gelir ve giderleri dahil etmeden belirleyemez ve belirlemediğiniz durumda ise doğru olarak yönetemezsiniz. Aylık ödeme gücünüzü belirlemek göründüğünden daha zor ve karışık olabilir. Rehberimizin bu bölümünde satın almak istediğiniz ev için doğru bütçeyi nasıl belirlemeniz gerektiği konusunda yazı dizisi hazırlıyoruz.

2.3.Bana Ne Kadar Kredi Çıkar?

Bir kişiye bankaların ne kadar kredi vereceği, kişinin geliri ve toplam borçluluğu da dahil olan bir kaç faktöre göre belirlenmektedir. Ek gelir, kayıt dışı gelir, toplam hane halkı geliri gibi gelir türleri çeşitli şartlar ile kredi kullanacak kişinin gelirine dahil edilebilir. Rehberimizin bu bölümünde sizlere kredi kuruluşlarının gelir ve borçluluk şartlarının ne olduğu ve dikkat etmeniz gerekenler ile ilgili yazılar hazırlıyoruz.

2.4. En Uygun Kredinin Seçimi

Türkiye'de birçok banka konut kredisi vermektedir. Banka sayısının fazla olması rekabet ortamı oluşmasını sağlıyor ve bunun sonucunda çeşitli dönemlerde farklı ürünler ve fiyatlar ortaya çıkıyor. Rehberimizin bu bölümünden sizlere bankaların ürün ve fiyatlarını ve kampanyalarını nasıl kıyaslamanız gerektiğinden bütçenize göre en uygun krediyi nasıl seçmeniz gerektiğine kadar kapsamlı bir yazı dizisi hazırlıyoruz.

2.5. Kredi Başvurusunda Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kredi veren kurumların gelirinizi değerlendirebilmesi için çeşitli evrakı teslim etmeniz gerekmektedir. Evrakınızı eksik veya yanlış teslim etmeniz durumunda krediniz çıkmayabilir veya istenilen tutarda çıkmamasına sebep olabilir. Bundan dolayı rehberimizin bu bölümde kredi evrakında dikkat etmeniz gereken durumlarla ilgili yazılar hazırlıyoruz.

2.6. Kredi Başvurunuz Neden Reddedildi ve Nasıl Düzeltebilirsiniz?

Kredi başvurunuz reddedilmesi durumunda izlenecek çeşitli yollar ile tekrardan kredi başvurusu yapmanız ve onaylanma ihtimalini artırmanız mümkündür. Kredi kullanabilmeniz için hangi yolları izlemeniz gerektiğinden reddedildiğiniz durumda hangi alternatif kredilerin size uygun olduğuna kadar süreçleri rehberimizin bu bölümünde yazı dizisi şeklinde hazırlıyoruz.

2.7. Kredi Kullanma Süreci Boyunca Dikkat Etmeniz Gereken Konular?

Kredi kullanım süreci çeşitli aşamalardan oluşan ve banka ile kredi kullanacak kişinin koordinasyonu ile devam eden bir süreçtir. Bu süreçte çeşitli masraflar ve sigortalar da alınmaktadır. Rehberimizin bu bölümünü kredi süreciniz başladıktan sonra neler yapmanız gerektiği konusuna ayırıyoruz.


Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır