Kira Artışı Hesaplama

30.11.2015 Güncelleme: 04.05.2016
Aylık Kira Bedeli
Yllık Ortalama Kira Artış Beklentisi
Hesapla
* Kira artış oranı olarak 2011-2015 yılları için gerçekleşen ortalama yurt içi ÜFE (%7,3) baz alınmıştır.


Kira artış hesaplama tablomuz, önümüzdeki 15 yılın kira artış oranlarını yasal olarak geçmiş yıl verilerinin ortalamasına göre hesaplamaktadır. Yasal olarak kira artış oranları Borçlar Kanunu’nun 344. Maddesinde şu şekilde tanımlanmaktadır:

“…Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.

"Maaş artışı hesaplama aracına ulaşmak için tıklayın »"

Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir…”

Kanunun ilgili maddesinden de anlaşılacağı üzere kira sözleşmeleri yenilemelerinden daha önce kira artış oranı belirlenmiş olsa bile bir önceki yılın Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi ( Yİ-ÜFE ) artış oranını geçemeyecek.

“Kira artış oranları ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayın »”

Hesaplama Tablomuzda Kullanılan Yİ-ÜFE Oranı

Kira artış hesaplama tablomuz, 2010-2015 yılları arası Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ortalamasına göre hesaplama işlemi yapmaktadır. Yİ-ÜFE oranları ise her ay Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanmaktadır.

Geçmiş yıl Yİ-ÜFE verilerini kullanılarak gelecek yılların verilerinin öngörülmesi sizin de takdir edeceğiniz gibi tahmini olacaktır. Bu tabloyu oluşturmaktaki amacımız sadece kiralık dairesi olan ve kirada oturan kişiler için kira artış oranları ile ilgili bir öngörüde bulunmaktır.

Hesaplama Tablomuzun Çalışma Şekli

Hesaplama tablomuz geçmiş yıl verilerine dayanarak bulmuş olduğumuz artış oranını sizin belirtmiş olduğunuz kira bedeli ile her yıl katlamalı olarak hesaplama işlemi yapıyor.

Öte yandan tablomuzda yer alan yıllık ortalama kira artış yüzdesini sizde istediğiniz şekilde değiştirerek, hesaplama işlemi yapabilirsiniz.

Kredi ile ilgili istediğiniz tutar ve vadeye göre hesaplama işleminizi, kredi hesaplama aracımızdan yapabilirsiniz.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Kredi Tutarı

Vade

Kredi Tipi

Hesapkurdu seni en güncel kredi haberlerinden haberdar etmek istiyor
  • - Haftanın En İyi Faiz Oranları
  • - Size Özel İndirimler
  • - En Güncel Bilgilendirme Yazılarımız
Daha Sonra
İzin Ver
;