Artan Ödemeli Konut Kredisi Hesaplama

07.09.2016 Güncelleme: 05.10.2016

Lütfen alanları doldurunuz
Kredi Tutarı
Vade
Taksitte Senelik Artış (%)
İlk Sene İçin Aylık Taksit Tutarı
Toplam Faiz Ödemesi
Toplam Maliyet
Son Durumda Aylık Maliyet Oranı (%)

Artan ödemeli konut kredisi özellikle kredinin başlangıcında daha düşük taksit ödemesi yapmak isteyenler için uygun bir konut kredisi seçeneğidir. Özellikle ilk yılların aylık ödemelerinde, aynı tutarda alınan sabit ödemeli kredilere göre %25 oranında daha az bir ödeme yapma şansı da mevcut.

Artan Ödemeli Hesaplama Aracımızın Çalışma Şekli

Aracımız, senelik en fazla %9 olmak üzere belirlenen artış oranına göre, aylık taksit tutarlarını her yıl düzenli olarak arttırmaktadır. Bu hesaplama yönteminde, artış oranı ne kadar yüksek belirlenirse, başlangıç taksit ödemeleri de o kadar düşükten başlamaktadır. Ayrıca hesaplama aracımızda en fazla %9 artış oranının olmasının nedeni ise güncel faiz oranlarında dolayı, hesaplama algoritmasına en fazla %9 oranında bir artış uygulanabilmesinden kaynaklanmaktadır.

Ayrıca sabit ödemeli konut kredisi ödeme planı oluşturmak için "Kredi Ödeme Planı Oluşturma Aracımıza" bakabilirsiniz.  

Bankalar Oluşturulan Artan Ödemeli Konut Kredisi Planını Kabul Eder mi?

Hesaplama aracımız, bankaların kullanmış oldukları artan ödemeli konut kredisi algoritmasına göre çalışmaktadır. Bundan dolayı, artan ödemeli konut kredisi seçeneği olan tüm bankalar, oluşturulan bu ödeme planını veya kendi oluşturdukları yakın bir planı kabul edeceklerdir. Bu hesaplamada sadece bazı bankalar, senelik artış oranı üst sınırını %9’un altında bir oran belirleyebilir.

Artan Ödemeli Planların Toplam Geri Ödemeleri Daha Yüksektir

Artan ödemeli kredi planlarının toplam geri ödemeleri, sabit ödemeli planlara göre daha yüksektir. Bunun nedeni, kredi işlemlerinde aylık taksit tutarları, kalan anaparalar üzerinden her ay yeniden hesaplanarak ödeme planı oluşturulmasıdır. Artan ödemeli kredilerde ise ilk yılların taksitleri düşük olduğu için, sabit ödemeli kredilere göre kalan anapara tutarı kredinin yarı ödemesinden daha fazla bir süre, daha yüksek olmaktadır. Bu anapara fazlalığı ise toplam geri ödemeye yansımaktadır.

Artan Ödemeli Konut Kredisi Kira Artış Oranı ile Benzer Bir Mantığa Sahiptir 

Artan ödemeli konut kredisi, kira ödemeleri gibi yıllık belirli bir oranda artması sebebi ile kira ödemelerine benzer bir mantığa sahiptir. Bundan dolayı, kirada oturan bir kişi özellikle kredi ödemeleri ağır geldiği için kredi kullanmıyorsa, artan ödemeli konut kredisini tercih edebilir. Ayrıca aylık kira ödemelerine göre ne kadar kredi çekilebileceğini, “Kira Öder Gibi Konut Kredisi Hesaplama” aracımızdan öğrenebilirsiniz.  


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

Kredi Tutarı

Vade

Kredi Tipi