Konut Kredisi Hesaplama

Kredi Tutarı  
TL
Çekilecek olan kredi miktarı
Kredi Vadesi(Ay)
Kredinin ne kadar sürede geri ödeneceği
Faiz Oranı(%)
%
Kredi tutarına aylık uygulanacak faiz oranı
Toplam Masraf(TL)
TL
Ödenen tüm masrafların toplamı

Diğer Hesaplama Araçları

Bugünkü Faiz Oranı ile Örnek Hesaplamalar

100.000 TL 120 Ay Vade

Aylık Taksit Toplam Faiz Ödemesi Toplam Tutar Aylık Faiz Oranı
1.353 TL 62.325 TL 163.397 TL 0,88 %

150.000 TL 120 Ay Vade

Aylık Taksit Toplam Faiz Ödemesi Toplam Tutar Aylık Faiz Oranı
2.029 TL 93.488 TL 244.810 TL 0,88 %

80.000 TL 60 Ay Vade

Aylık Taksit Toplam Faiz Ödemesi Toplam Tutar Aylık Faiz Oranı
1.722 TL 23.313 TL 104.285 TL 0,88 %

Konut Kredisi Hesaplama Aracı

Konut kredisi hesaplama aracımız ile istediğiniz faiz ve vadeye göre konut kredisi hesaplamanızı yapabilir, bu sayede kendi ödeme planınızı kendiniz oluşturabilirsiniz.

Konut Kredi Hesaplamanızı Nasıl Doğru Yaparsınız?

Konut kredisi hesaplama aracımız ile yapacağınız hesaplamanın doğru olması için faiz oranını doğru olarak girmelisiniz. Eğer yakın bir zamanda bir kredi kullanmak istediğiniz için bir hesaplama işlemi yapıyorsanız, güncel konut kredisi faiz oranları üzerinden bir hesaplama yapmanız gereklidir.

Öte yandan hesaplama tablomuzu sadece yakın bir zamanda kredi kullanacaklar için değil, geçmişte kullanılan kredinin ödeme planı çıkarmak ve gelecekteki tahmini faiz oranlarına göre ödeme planı oluşturmak isteyenler içinde ideal ve uygun bir yapıya sahiptir.

Konut Kredisi Hesaplama Aracı Detayları

  • Kredi Tutarı: Çekilecek olan kredi miktarını göstermektedir. Kullanılacak konut kredisi tutarı, bankanın gönderdiği gayrimenkul değerleme uzmanın (Eksper’in) verdiği değerin yasal olarak %75’ini geçemez.
  • Kredi Vadesi: Kredinin ne kadar sürede geri ödeneceğini göstermektedir. Konut kredisinde 30 yıla varan vadeler mevcut. Ancak, bankaların bazıları sadece 10 yıl vadeye kadar konut kredisi kullandırmaktadır. Bundan dolayı 10 yıl ve üzeri vadeler ile konut kredisi kullanmak istiyorsanız, bankalardaki vade seçeneklerini iyi incelemeniz gerekmektedir.
  • Faiz Oranı(%): Finans kuruluşlarının verdikleri paraya uyguladıkları karlılık oranıdır. Faiz oranları değişken faiz oranı ve sabit faiz oranı olarak ikiye ayrılmaktadır. Ülkemizde kullanılan kredilerin neredeyse tamamı "sabit faiz" oranı ile yani aylık faiz değişimlerinden etkilenmeyecek şekilde kullanmaktadır.
  • Toplam Masraf: Kredi kullanımdan dolayı ödenen sigortalar hariç tüm masraflardır. Yasal olarak kullanılan kredinin %0,5 fazla masraf alınamaz. (Örneğin, 100.000 TL kullanılan bir kredide 500 TL’den fazla masraf alınamaz.)
  • Aylık Taksit Tutarı: Aylık olarak ödenecek kredi tutarını gösterir. Konut kredilerinde aylık ödenecek taksit tutarı bankaların çoğunluğunda toplam hane halkı gelirinin aylık %50’sini geçemez.
  • Toplam Faiz Ödemesi: Vade sonuna kadar ödenecek faiz tutarı toplamıdır. Toplam faiz ödemesi kullanılacak vadeye bağlı olarak değişmektedir. Ne kadar uzun vade ile kredi kullanırsanız toplam ödeyeceğiniz faizde o kadar artacaktır.
  • Toplam Maliyet: Vade sonuna kadar kredi için katlanılan tüm maliyetlerin toplamıdır. Daha net olarak ifade edersek kredi tutarına, toplam masraf ve toplam faiz ödemesi eklenmesidir.
  • Aylık Maliyet Oranı: Toplam ödenecek masrafların aylık olarak hesaplanarak faiz oranına eklenmesi ile bulunur. Bundan dolayı banka kıyaslamalarınızı faiz oranı üzerinden değil, maliyet oranı üzerinden yapmalısınız. Kanunen tüm kredi kurumları kredi maliyet oranlarını vermek zorundadır.
  • Ödeme Planı: Ödeme detaylarınızın gösterildiği dökümdür. Ödeme planı en baştan en doğru biçimde oluşturulmalıdır. Aksi durumda konut kredisi ödeme planı değişikliklerinde bankaların sizden yasal olarak çeşitli tazminatlar talep etme hakları mevcuttur.

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

Kredi Tutarı

Vade

Kredi Tipi