Erken Ödeme Cezası Hesaplama

10.11.2015 Güncelleme: 24.10.2016
Kredi Tipi
Erken Ödenecek Tutar
Kalan Kredi Vadesi
Hesapla
Ödenecek Erken Ödeme Cezası


Erken ödeme cezası, konut finansmanlı kredilerde ödeme planı dışında toplu veya arada ödeme olarak yapılan, ödemeler sebebi ile kredi veren kurumların faiz gelirlerinin düşmesinden dolayı uygulanan bir ceza tutarıdır. Konut finansmanlı olmayan, yani taşıt ve ihtiyaç kredilerinde erken ödeme cezası alınmamaktadır.  Bundan dolayı, hesaplama aracımızda kredi tipi olarak, Taşıt Kredisi” veya “İhtiyaç Kredisi” seçilmesi durumunda, ödenecek erken ödeme cezası  “Sıfır” olmaktadır.

Erken Ödeme Cezası ile İlgili Mevzuatlar

Erken ödeme cezası, “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun” ve bu kanuna istinaden hazırlanan “Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği” ile düzenlenmektedir. Tüketicinin Korunması Kanun’un 37. Maddesinde “…Erken ödeme tazminatı gerekli faiz indirimi yapılarak hesaplanan ve tüketici tarafından konut finansmanı kuruluşuna erken ödenen tutarın kalan vadesi otuz altı ayı aşmayan kredilerde yüzde birini, kalan vadesi otuz altı ayı aşan kredilerde ise yüzde ikisini geçemez…” şeklinde alınabilecek en üst erken ödeme cezası tutarları, kalan kredi vadesine göre kanunen belirlenmiştir. Bu ceza tutarları alınabilecek en üst limit olarak belirlendiği için, kredi veren kurumların inisiyatifinde daha alt ceza tutarları uygulanabilir. Ayrıca konut kredisi transfer işlemleri için de borçlu bankadaki kredi kapatıldığı için, erken ödeme cezası alınmaktadır.  

"Kredinizin kalan anapara borcunu hesaplamak için 'Kalan Anapara Hesaplama' aracımızı kullanabilirsiniz."

Erken Ödeme Cezası Hesaplama Tablomuzun Çalışma Şekli

Hesaplama tablomuz, erken ödeme yapacağınız tutarınızı kalan vadenize göre ceza tutarınız ile çarparak, ödenecek erken ödeme tutarınızı hesaplamaktadır. 


“Not: Erken ödeme yapılırken kredi vadesinde bir değişiklik talep etmeniz durumunda (imzalanan kredi sözleşmenizde yer alıyorsa) ödenen değil, kalan tüm anaparanız üzerinden 36 ay vadeye kadar %1, 36 ay vade üzeri için ise %2 erken ödeme cezası alınabilir. Bu konuyu netleştirmek için bankanız ile görüşmelisiniz.”


Hesaplama tablomuzda yer alan alanların açıklaması:

Kredi Tipi: Cezasını hesaplamak istediğiniz kredi türünü seçtiğiniz alandır. Konut kredisi hariç diğer kredi tiplerinde bir erken ödeme cezası olmadığı için hesaplama tablomuz, İhtiyaç veya Taşıt kredisi seçmeniz durumunda ödenecek kredi tutarınızı  “0” olarak hesaplayacaktır.

Erken Ödenecek Tutarı: Ödemek istediğiniz tutarı gireceğiniz alandır.

Kalan Kredi Vadesi:  Kalan kredi vadesinin girildiği alandır. Eğer kalan vadeniz 36 aydan az ise ödenen paranın %1, 36 fazla ise %2'si erken ödeme cezası olarak uygulanacaktır. 

Ödenecek Erken Ödeme Cezası: Toplam ödenecek en üst erken ödeme cezasının gösterildiği alandır.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

Kredi Tutarı

Vade

Kredi Tipi