Kredinizi Bütçenize Uygun Ödeyin!

30.09.2015 Güncelleme: 26.10.2015
Kredinizi Bütçenize Uygun Ödeyin

Kredi başvurusunda bulunanların birçoğunun aklında kredinin geri ödenmesi hakkında cevaplanmayı bekleyen sorular oluyor. Aylık ne kadar ödeyeceği, bütçesine uygun olup olmayacağı, haneye giren paranın düzeninin etkileri darken karar vermesi zor bir süreç tüketicinin karşısına çıkıyor. Kredi başvuru süreçleri zaten karmaşıkken bir de en önemli noktada tıkanmak, krediyi bir kurtarıcı olmaktan çıkarabiliyor.

Hesapkurdu olarak hazırladığımız bu rehber yazısında kredinizi bütçenize uygun ödeyebilmeniz için hangi seçeneklerin bulunduğuna değindik. Bankaların sunduğu birbirinden farklı ödeme planlarından birini seçerek avantaj sağlamanız, bütçenizi sarsmamanız için aşağıdaki başlıkları inceleyebilirsiniz:

Sabit Faizli Konut Kredisi

Türkiye’de çoğunlukla kullanılan bu seçeneğin en önemli özelliği kredinin vadesi boyunca ödenecek kredi taksit tutarının değişmiyor olması. Faiz oranının da sabit olduğu ve bütün süreç boyunca aynı miktarda ödeme yaptığınız sabit faizli konut kredisinde göze çarpan en büyük dezavantaj ise piyasadaki dalgalanmaların sizi nasıl etkileyeceğini bilemiyor olmanız.

Değişken Faizli Konut Kredisi

Değişken faizli konut kredilerinde faiz, bir süre için sabit kalır. Kredi faiziniz tercihlerinize göre her ay ya da 3,6,12 ayda bir; bulunulan aydan iki önceki ayda TÜİK tarafından açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde değişim oranı baz alınarak hesaplanan, başvurduğunuz bankanın güncel Değişken Faizli Mortgage faiz oranına göre otomatik olarak güncellenir. Bu durumda ödemelerin sabit kaldığı dönemin ardından faiz, borcun bağlandığı endeks/araç kadar artabilir.

Artan Taksitli Konut Kredisi

Artan Taksitli Konut Kredisi alternatifi ilerleyen dönemlerde gelirinin artacağını düşünen bireyler için planlanmış bir seçenek. Borç ödemenizde bu ödeme planı ile başlangıçta daha düşük tutarlı taksitler ödeyeceğinizden ilerleyen dönemlerdeki taksit tutarlarınızı arttıracaksınız. Buradaki dezavantaj anapara ödemenizin de vade boyunca artacak olması.

Azalan Taksitli Konut Kredisi

Azalan Taksitli Konut Kredisi alternatifi ilerleyen dönemlerde giderinin artacağını düşünen bireyler için planlanmış bir seçenek. Borç ödemenizde bu ödeme planı ile başlangıçta daha yüksek tutarlı taksitler ödeyerek ilerleyen dönemlerdeki taksit tutarlarınızı azaltabilirsiniz. Başlarda borcunuzun büyük bölümünü ödemiş olduğunuz için anaparanız daha çabuk azalacak, bununla birlikte kredinizin faiz yükü de azalmış olacaktır.

Ara Ödemeli Konut Kredisi

Ara Ödemeli Konut Kredisi seçeneği, tam da geliri dönemsel olarak değişen bireyler için. Sene içerisinde ödeyeceğiniz ilave ödemeler sayesinde kalan anaparanızın daha çok azalmasına neden olacağınızdan eşit taksitli krediye kıyasla faiz ödemelerinde daha avantajlı olabilirsiniz. Ara ödemeli konut kredisini tercih etmeden önce ödeme planınıza hakim olmanız gerekli. Yılın hangi dönemlerinde elinize ne kadar para geçiyor hesaplamanız size olası bir erken ödeme cezasından kurtaracaktır.

Taksit Ertelemeli Konut Kredisi

Satıcınızla anlaştınız, bankadan kredi alım aşamasını tamamladınız ve artık sadece yeni evinize taşınmak kaldı. Fakat taşınma masrafları sizi oldukça zorluyor. Sizin için en uygun çözüm, ilk 3 ay ertelemeli bir konut kredisi ödeme planı.

Balon Ödemeli Konut Kredisi

Dönem Ödemeli Konut Kredisi, kullandığınız kredinin geri ödemesini sizin önceden belirleyeceğiniz dönemlerde yapmanız anlamına gelmektedir. Bu ödeme planı seçeneği ile taksit aralığınızı kendiniz belirleyebilir ve bütçenize en uygun krediyi ödeme zorluğu çekmeden kullanabilirsiniz.

Esnek Ödemeli Konut Kredisi

Esnek Ödemeli Konut Kredisi, ilave ödemelerinizi belirli bir aralıkta ya da belli bir miktara bağlı kalmadan belirleyebileceğiniz bir ödeme planıdır. Başlangıçta bankanızla paylaşacağınız bu durum sayesinde bir dönem elinize geçecek toplu parayı konut kredinizi ödemede kullanabilirsiniz. Ancak bankalar bu ilave ödemeler ile ilgili “anaparanın %30’unu geçemez” gibi kısıtlamalar getirebiliyor.Hesapkurdu vermiş olduğu ücretsiz danışmanlık hizmeti ile bütçeniz için en doğru ödeme planını belirler. 

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

En çok harcama yaptığınız kategoriyi seçin