Konut Kredisinde Dolandırıcılığın Önüne Geçiliyor

Güncelleme: 26.10.2015
Konut Kredisinde Dolandırıcılığın Önüne Geçiliyor

Konut Kredisi alırken evin tamamını kredi çekebilmek için evi normal değeri üzerinden gösteren Exper,Müteahhit,Emlakcı ve Bankacılara BDDK tarafından ceza yağdırılacak. Devlet'in kredilere kısıtlama ve düzenleme getirmesinden nasibini alan Morgage kredilerinede yeni bir düzenleme getirilip kontrol altına alınacak.

Bazı bankaların, konutları değerinin üzerinde göstererek kredi kullandırdığı yönündeki şikâyetler üzerine inceleme başlatıldı. Bu konudaki şikâyetler de dikkate alınarak konutların belediye, tapu ve piyasadaki fiyat farkına son verecek “değerleme haritası” çalışması hızlandırıldı. Değerleme haritası sayesinde 50 bin TL’lik konut 100 bin TL gösterilip, yüksek tutarlı kredi çekilemeyecek.

Para Cezası Verilecek

Sabah gazetesinin haberine göre yüzde 25′lik peşinatı tüketici kredisi kullandırarak aşan bankaların ardından şimdi de konutları değerinin üzerinde gösterip yüksek tutarlı kredi verenler takibe alındı. Bankaları tek tek inceleyen BDDK, birbirinden ilginç usulsüz uygulamalar tespit etti. Yönetmeliğe aykırı davranan bankalara para cezasının yanı sıra kredi sınırlaması uygulanacak. BDDK’nın oluşturduğu özel ekip, öz sermaye şartının uygulanıp uygulanmadığını da denetliyor. Ekip, konut kredilerinde son 5 yıllık uygulamaları incelerken, yeterli teminat alınıp alınmadığı da tespit ediliyor. Konut kredilerine ilişkin rapor kurula iletilecek. Usulsüzlük tespit edilen bankalara yönelik cezalar da önümüzdeki günlerde netleşecek. Yetkililer, bankalara “para cezası ve konut kredisi kullandırma yetkisinin iptali” verilebileceğini belirtiyor.

Veri Bankası Kurulacak

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, üniversiteler, belediyeler, STK’ların da desteğiyle bir veri bankası oluşturacak. Ev ve arsa fiyatları için kriterler bölgelere göre değişiyor. Yapı ruhsat durumundan ısıtma sistemine kadar birçok başlık ele alınıyor. Bankaların da yararlanacağı bu veri tabanı sayesinde tapudaki değer ile bankanın kayıtlarındaki rayiç bedel arasındaki uçurum kapanmış olacak. Bu değerler, alım, satım, kamulaştırma ve bankacılıkta kullanılacak.

hesapkurdu.com

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır