Konut Kredisi Hesaplama

Kredi Tutarı
Vade

Konut Kredisinde %80 Fazla Faiz Ödüyoruz

Güncelleme: 25.04.2016
Konut Kredisinde %80 Fazla Faiz Ödüyoruz

2014 Nisan ayında 100 bin TL 10 yıl vade ile konut kredisi kullanan bir kişiye kıyasla, 2016 Nisan ayında konut kredisi kullanan bir kişi, %80 daha fazla faiz ödemesi yapıyor. 

Hesapkurdu.com konut kredisi uzmanı, İbrahim Çolak’ın değerlendirmelerine göre 2014 Nisan ayında 100 bin TL 10 yıl vade ile konut kredisi kullanan bir kişi, piyasanın en iyi faiz oranı olan aylık %0,64 faiz oranı ile yaklaşık 43 bin TL toplamda bir faiz ödemesi yapıyordu. 2016 Nisan ayında ise aynı şartlarda konut kredisi kullanan bir kişi, piyasanın neredeyse en iyi konut kredisi faiz oranı olan %1,07 ile konut alması durumda, toplamda 78 bin TL bir faiz ödemesi yapıyor. Bu durumda, aylık taksit ödemesinde 288 TL, toplam geri ödemede ise 35 bin TL fark oluşuyor. Yani, 2014 Nisan ayına kıyasla bugün konut kredisi kullanan bir kişi, aynı şartlarda konut sahibi olmak için yaklaşık %80 daha fazla faiz ödemesi yapmış oluyor.

Konut kredisi faiz oranları grafiğini görüntülemek için tıklayın »”

Konut Kredisi Faizi Ne Zaman Düşecek

Merkez Bankası’nın 20 Nisan açıkmış olduğu 50 baz puanlık faiz indirimi kararından sonra, çok ufak da olsa bankalar faiz indirimi yapmaya başladılar. Ancak, temel olarak faiz oranları, siyasi, ekonomik ve jeopolitik risklere bağlı olarak değişmektedir. Durum böyle olunca, MB’nin faiz oranları indirimi piyasaya etkisi olmakla birlikte, faiz oranlarının psikolojik sınır olarak kabul edilen %1’in altına düşmesi, yakın bir zamanda beklense dahi birkaç olumlu faktöründe daha tetikleyici olması gereklidir.

Bu Faiz Oranları ile Konut Almak Doğru mu?

Aslında bilinenin aksine konut fiyatları ile faiz oranları arasında tam olarak bir ters orantı olduğunu söylemek, yanlış bir değerlendirmedir. Yani, faiz oranları düştüğünde konut fiyatları artar, faizler arttığında konut fiyatları düşer değerlendirmesi, belki bundan 20 yıl öncesi için doğru olabilir ama günümüzde tam anlamı ile bir geçerliliği yoktur. Çünkü ülkemizde faiz oranları ne olursa olsun, konut fiyatları istisnasız olarak 10 yıldır yıllık ortalama %10’un üzerinde bir artış sergiliyor. Bundan dolayı, ev almak için en uygun zaman aslında, kendinize ve bütçenize göre bir ev bulduğunuz zamandır. Ayrıca, krediyi kullanmış olduğunuz faiz oranınızı yüksek olsa bile faiz oranları düştüğünde, ufak yapılandırma cezaları ile piyasa faiz oranlarına indirme şansınızda mevcut olduğu unutulmamalıdır.

“Bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olmak için, Kira mı Kredi mi? yazımıza bakabilirsiniz”

Genel Faiz Oranlarının Düşük Olması Kadar En Uygun Faiz Oranını Bulmakta Önemli

Faiz oranlarının düşük olması, elbette kredi kullanacak olan her tüketicinin en öncelikli talebidir. Ama faiz oranları düşük olsa dahi yeteri kadar araştırma yapılmadan, maaş/kredi kartı bankası olması veya daha önce çeşitli vesileler ile çalışma yapılmış olması sebebi ile yüksek faiz oranından kredi kullanan kişi sayısı da aslında azımsanmayacak kadar çoktur. 

Kredi kullanacak olan kişilerin bir şekilde çalışması olan bankayı tercih etmelerinin genel olarak nedeni ise kredinin daha kolay çıkacağı düşüncesidir. Aslında, aktif olarak çalışan bir banka ile hiç çalışılmayan bir banka arasından, günümüzün gelişen teknolojisi ile birlikte kredi değerlendirmelerinde neredeyse hiçbir fark kalmamış durumdadır. Öte yandan, 2016 Nisan itibari ile 100 bin TL 10 vade için en iyi faiz oranı ile en kötü faiz oranı arasında, toplam geri ödeme yaklaşık 21 bin TL fark oluşmaktadır. Farkın bu kadar büyük olması, konut kredisi faiz oranlarının iyi araştırılması gerekliliğini de bize açıkça göstermektedir.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

0 Puan