Konut Kredisi Hesaplama

Kredi Tutarı
Vade

Konut Kredisi Faiz Oranları %1’e Dayandı

Güncelleme: 02.02.2017

Hesapkurdu.com konut kredisi analistlerinden İbrahim Çolak’ın değerlendirmelerine göre, nisan ayından bu yana piyasanın en iyi konut kredisi faiz oranında aylık %0,03 baz puanlık bir düşüş yaşanarak, aylık %1,04 ile 2016 yılının en düşük seviyesine geriledi.  

Bankalar Geneli Konut Kredisi Faiz Oranları Durumu

Konut kredisi veren tüm banka ve finansman şirketlerinin teklifleri analiz edildiğinde, ortalama konut kredisi faiz oranının %1,16 olduğu görülüyor. Bu durumda piyasa ortalaması ile en iyi konut kredisi veren banka arasında %0,12 baz puanlık fark oluşuyor. Bu faiz farkı 100 bin TL 10 yıl vade için değerlendirildiğinde, toplam faiz ödemesinde 10 bin TL’nin üzerinde bir fark oluşturuyor. Bu fark aslında bize en uygun bankayı araştırmanın ne derece önemli olduğunu da gösteriyor. 

Ayrıca 20 bankanın güncel faiz oranlarını banka faiz oranları sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Merkez Bankasının Faiz Oranlarına Etkisi

Merkez Bankasının (MB) 2016 yılı içerisinde faiz koridoru bandında üst üste yapmış olduğu indirimler, konut kredisi faiz oranlarının düşmesinde etkili oluyor. İlerleyen vadelerde MB’nin faiz koridorunda indirim yapamaya devam etmesi durumda, faiz oranlarının da buna paralel olarak düşmesi bekleniyor.

Beğendiği Evi Fiyatlar Artmadan Alan Kredisini Daha Sonra Yapılandırabilir

Ülkemizde 2005 – 2015 yılları arasında konut fiyatları ortalaması neredeyse her ilgili raporda yıllık %10’un üzerinde bir artış sergilediği görülüyor. Durum böyle olunca aslında sabit faiz oranı ile kullanılan konut kredisi ödemesi sabit kalırken, ev fiyatları ve buna paralel olarak kiralar da artıyor. 

Ayrıca faiz oranları yüksek olarak kullanılsa bile yasal olarak kalan anapara üzerinden vadeye göre %1 ile %2 arasında bir ceza ödemesi yaparak, faiz oranını güncel oranlara çekebiliyor. Bu sebeple kendisine ve bütçesine uygun ev bulan bir kişi, faiz oranlarının düşmesini beklemeden evini alması genellikle daha doğru bir yol oluyor.

En Uygun Faiz Oranını Bulmanın Yolu

Ülkemizde yaklaşık olarak 50 banka lisanslı olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Hepsi konut kredisi alanında rekabet halinde olmasa dahi 20’ye yakın banka konut kredisinden pay almak için rekabet ediyor. Bu durumda en uygun faiz oranını bulmak için aslında yapmanız gereken sadece bu bankaları araştırmak ve karşılaştırmaktır.

İnternet Sitemiz Üzerinden Anından 20 Banka Kıyaslanabiliyor

Hesapkurdu.com internet sitemiz üzerinden 20 bankanın konut kredisi faiz oranları tek bir sayfa üzerinden görülerek, anında karşılaştırması yapılabiliyor. Ayrıca ziyaretçilerimiz internet sitemiz üzerinden bankalar ile önden pazarlık yapılmış faiz oranı ayrıcalıklarıyla da kredilerini kullanabiliyor.  

100.000 TL İçin 5 Yıl ve 10 Yıl Vadelerde Örnek Aylık Maliyet Tablosu

Vade
Aylık Faiz
Maliyet Oranı
Masraf
Aylık Taksit
Kredi Maliyeti
5 Yıl
1,04%
1,08%
1.187 TL
2.249 TL
136.114 TL
10 Yıl
1,04%
1,06%
1.187 TL
1.463 TL
176.698 TL"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

0 Puan