İstenmeyen Kiracı ile İletişiminiz Nasıl Olmalı?

Güncelleme: 01.03.2019

Bazen kiralık daireler de konaklayan kiracıların finansal durumu ya da başka özellikleri emlak sahiplerinin aradıkları kriterleri karşılayamıyor olabilir. Bu gibi durumda izlenebilecek 2 yol bulunmakta:

1.Başka kiracılar aramak

2.Sahip olduğunuz kiracılar ile yolunuza devam etmek.

"Vakit nakittir." sözünden yola çıkarak çoğu emlak sahibi, kiracının ödediği kira, anlaşılan rakamın altında da olsa, aynı kiracı ile devam etme yoluna gider.

Peki asıl soru istemeyen kiracı nedir? İstenmeyen kiracı, kirasını zamanında ödeyemeyecek, fazla borcu olan, evcil hayvanı olan yada yakın zamanda yeni bir işe başlamış olan kişiler olarak tanımlanabilir. Bazı ev sahipleri için bu gibi özellikler istenmeyen özellikler olarak görülebilir.


Kira sözleşmesi hakkında detaylı bilgi alın»


RİSKİNİZİ AZALTIN

Kiralık daire arayan bir kişiden ya da kurumdan teklif aldığınızda, içinizde bunun riske girmeyi reddedebilirsiniz. Eğer bu durumu kiracı adayına belirtirseniz daha sonrasında bir şeyler ters gidecek olursa kaybedecek daha az şeyiniz olur.

Riskinizi azaltmak için yapabileceğiniz bazı belirgin ve yaygın adımlar bulunmakta.

1.Daha Fazla Depozito

İzin verilen depozito miktarını belirlemek için hukuken size tanınmış olan limitleri kontrol edin. Eğer 2-3 aylık depozito alırsanız ve kiracınız kirasını ödemezse, yine de birkaç aylık güvenceniz olur.

2.Online Kira Ödeme Gereksinimi

İnternet üzerinden kiranızı temin ettiğiniz zaman eğer birş eyler ters gidecek olursa, bunu

hemen bilirsiniz ve gerekli çözüm yollarına başvurabilirsiniz. Aynı zamanda hukuksal olarak da belirli meblağların üstündeki kiraların banka yoluyla ödenmesi gerekmektedir.

3.Kefil Gereksinimi

Daha çok genç kiracılar arasında yaygın olan ve gelir yada kredi gereksinimlerini yerine getirmeme durumuna karşı, ortak sorumluluk almak için kefil zorunlu tutabilirsiniz.

Kefil kira kontratını imzalar ve borç alan kişi ödemeleri yapmazsa hukuken kirayı ödemek zorundadır.

4.Peşin Ödeme Gereksinimi

Kiranın bir kısmı ya da kiralanma süresindeki toplam kira peşin ödendiği zaman kiracı finansal açıdan yeterli hale gelir. Peşin ödeme durumu kısa dönem kiralamalarda kiracı istediğiniz niteliklere sahip olmadığı zamanlarda bir çözüm yoludur.

5.Başvuran Kiracıyı Geri Çevirmek

Hayır demek her zaman kolay olmasa da bunu yapmalısınız. Çünkü kiralayacağınız alan için her zaman bir başvuran olacaktır.

Eğer karşınızdaki kişi yada kişiler sizin istediğiniz gelir, kredi yada referans gereksinimlerini karşılayamıyorlarsa bunu doğrudan onlara söyleyin. Dürüstlük en iyi yoldur.

Örneğin evinizde evcil hayvana izin vermiyorsanız da bu durumu en başından belirtmelisiniz. Aksi takdirde, sonrasında bu durum daha fazla sıkıntıya yol açabilir.

Önemli olan her başvuruyu kendi kriterlerinizi göz önünde bulundurarak adil ve tutarlı bir şekilde değerlendirmektir.

Kısıtlı bir zaman dilimi içindeyseniz ve acil olarak bir kiracı bulmanız gerekiyorsa ve bulduğunuz kiracı da istediğiniz kriterlere sahip değilse, ek depozito isteyerek ya da bazı teminatlarla riski azaltabileceğiniz bir yol bulmayı deneyin.

Eğer kiracınız anlaşmaya uyumlu bir kişi ise kısa dönem kiracılık hem sizin için hem onlar için uzun dönem kiracılık haline gelebilir. Burada önemli olan hem sizin hem de kiracınızın isteklerinizi karşılıklı saygı ve hoşgörü ortamında paylaşmanızdır.

Sonuç olarak, yatırım amaçlı yapılan kiralamalarda önemli olan emlak sahibinin belirlediği kriterlere uygun bir aday ile buluşmasıdır. EmlakDevri'nde emlak sahipleri kiralık daire kriterlerini kendilerinin belirlediği bir sistem ile yatırımlarını değerlendirirken, potansiyel riskleri ortadan kaldırabiliyorlar.

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır