Konut Kredisi Hesaplama

Kredi Tutarı
Vade

Konut Kredisi Faiz Oranlarında Düşüş Devam Ediyor

06.12.2016 Güncelleme: 06.12.2016

Kredi karşılaştırma platformu Hesapkurdu.com’un değerlendirmelerine göre, 2016 Kasım ayından aralık ayı ilk haftasına kadar konut kredisi faiz oranları analiz edildiğinde, düşüşün devam ettiği görülüyor. Bu düşüş, konut kredisi piyasa ortalamasında yaklaşık 3 baz puan (0,03), ihtiyaç ve taşıt kredisi piyasa ortalamasında ise yaklaşık 4 baz puan (0,04) olarak gerçekleşti.

Tüketici 4 ay öncesine göre toplam konut kredisi faiz ödemesinde yaklaşık %15 kazanç sağlıyor

Ağustos ayında devlet bankalarının öncülüğünde başlayan faiz oranları indirimleri ile beraber, 4 ay öncesine göre tüketici toplam faiz ödemesinde %15 kazanç elde ediyor. Bu kazanç, 100 bin TL konut kredisinde vadesine göre yaklaşık 12 bin TL’yi bulabiliyor.

Aralık ayının ilk haftasında 120 ay vadede en iyi konut kredisi faiz oranı aylık %0,88 olarak gerçekleşiyor

Hesapkurdu üzerinde yer alan 20 bankanın tüketicilere sunmakta olduğu oranlar temel alınarak hazırlanan analizde, aralık ayının en uygun konut kredisi faiz oranı 100 bin TL 120 ay vade için aylık %0,88 olarak gerçekleşiyor. Bu şartlarda 100 bin TL’nin aylık ödemesi 1.353 TL, vade sonuna kadar toplam kredi maliyeti ise yaklaşık 163 bin TL oluyor. Güncel konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi faiz oranları için "Kredi Faiz Oranları" sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Faiz oranlarındaki indirim kredi kullanılarak alınan konut sayısını yükseltti

2016 Temmuz ve Ağustos ayları analiz edildiğinde TÜİK verilerine göre satılan konutların yaklaşık %30 konut kredisi kullanılarak alınıyordu. Ağustos ayının ortalarında başlayan faiz indirimleri ile beraber bu oran, eylül ve ekim ayları ortalamasında 7 puan artarak %37 olarak gerçekleşti. 

Geçen yıla kıyasla 100 bin TL konut kredisi kullanan tüketici 18 bin TL daha kazançlı

2015 Aralık ayında 120 ay vadede piyasanın en uygun faiz oranı olan %1,10 üzerinden hesaplama yapıldığı zaman, 100 bin TL için toplam kredi maliyeti yaklaşık 181 bin TL’yi buluyordu. 2016 Aralık ayında ise aynı oran ve tutarda çekilen konut kredisinin toplam maliyeti ise yaklaşık 163 bin TL oluyor. Bu durumda geçen yıla göre bu yıl konut kredisi kullanan bir kişi yaklaşık 18 bin TL kazanç sağlamış oluyor.


Gelirinize göre güncel faiz oranları üzerinden ne kadar kredi çekebileceğinizi "Ne Kadar Kredi Çekebilirim?" hesaplama aracımız üzerinden anından hesaplayabilirsiniz.


Yapılandırma faiz oranları konut kredisi faiz oranlarından 7 baz puan (0,07) daha yüksek

Yeni konut kredisi taleplerinde en iyi faiz oranı aylık %0,88 olarak verilirken, mevcut kredisini yapılandırmak veya transfer etmek isteyen tüketiciye en iyi faiz oranı aylık %0,95 olarak veriliyor. Bu 7 baz puanlık değişim, 100 bin TL anaparası kalan bir tüketici için toplamda yapılandırma veya transfer işlemlerinde 5 bin TL civarında ek faiz yükü getiriyor.


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

0 Puan