KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

Ev Alırken Planlama Yapmak

Güncelleme: 26.10.2015
Ev Alırken Planlama Yapmak

Ev satın almak zor iştir, özellikle satın alma sürecini konusunda tecrübesiz iseniz bu iş daha da zor olacaktır. Öncelikle hedeflerinizi belirlemeli ve buna göre bir plan yapmalısınız. Bu yöntemle hareket ettiğiniz zaman yapacağınız iş daha stressiz olacaktır.

Yazımızda ev satın alma süreci içinde plan yaparken dikkat edeceğiniz noktalar ile ilgili bilgi bulabilirsiniz.

Profesyonel Emlak Danışmanı Bulmak

Ev satın alırken bazı konularda belirsizlik olması normaldir. Süreç boyunca size rehberlik edecek profesyonel bir emlak danışmanıyla çalışmak hem aklınızdaki soru işaretleri açısından rahat olmanızı sağlar hem de pahalıya patlayacak hatalardan kaçınmanıza yardımcı olur.

Kriterlerinize uygun listeyi yapmanın yanı sıra, emlak danışmanlığı size komşularınız, bölgenin trafiği, yakın çevredeki okullar gibi satın almak istediğinz ev ile ilgili konularla alakalı bilgiler verecektir. Bir teklif yapıldığı zaman, danışmanınız ilk sunulan fiyat ile ilgili size karşılaştırmalı olarak satış verilerini sunacak, farklı mortgage seçeneklerinin avantajlarını ve dezavantajlarını açıklayacak, işlemle ilgili evraklar ve çok daha fazlası konusunda size rehberlik edecektir.

İşlemlerden kaynaklanan masrafların dışında, emlak danışmanının ücreti evini satan kişi tarafından karşılanır.

Unutmamanız gereken, ilk olarak bulduğunuz emlak danışmanı ile çalışmak zorunda değilsiniz. Taleplerinizi karşılaması konusunda size en iyi şekilde faydası olacak doğru emlak danışmanını bulabilmek için iyi bir araştırma yapmanız çok önemlidir.

Mortgage İçin Önceden Onaylanmış Bir Ev Olmalı

Günümüzde evini satmak isteyen birçok ev sahibi, satış işlemi için bir teklif yapmadan önce mortgage için önceden onaylanmış ev satın almak isteyen alıcıları tercih etmektedirler. Emlağını satan kişi açısından bu durum, bir anlaşmanın iptal olma riskini azaltır. Alıcı olarak, bir teklif yapılmadan önce ön onay alınması, ev sahibi ile anlaşma şansınızı arttırır. Emlak danışmanınız size mortgage konusunda da yardımcı olabilir.

İlk görüştüğünüz emlak danışmanıyla çalışmak zorunda olmadığınız gibi, önceden onaylanmış finans işlemlerine göre satış işlemlerinizi gerçekleştirmek zorunda da değilsiniz. Sizin için en iyi kredi ve fiyat tekliflerini danışman yoluyla araştırmanız faydanıza olacaktır.

Doğru Evi Belirlemek

Finansmanı sağlayacak kurumu belirleyip, size en iyi şekilde yardımcı olacak emlak danışmanınızı da seçtikten sonra yapmanız gereken şey istekleriniz doğrultusunda bir ev bulmaktır. Kaç yatak odalı ya da banyolu olmalı? Konumu nasıl olmalı? Bekara uygun mu, aileye uygun mu, kat mülkiyeti tapulu mu, dubleks mi gibi nasıl bir ev istediğinize yönelik kararları vermeniz gerekir. Bu ve diğer faktörler belki de hayatınız boyunca yaşayacağınız evinizi satın alırken dikkat etmeniz gereken noktalardır.

*Bu yazı EmlakDevri.com Fikir Dairesi tarafından yazılmıştır.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

0,0 Puan